neprihlásený Piatok, 24. januára 2025, dnes má meniny Timotej
Najspoľahlivejšími počítačmi IBM/Lenovo a Apple

Zverejnené štatistiky počítačovej servisnej spoločnosti Rescuecom potvrdili, že počítače značiek IBM/Lenovo a Apple sú v priemere spoľahlivejšie a to s výrazným náskokom ako počítače od HP/Compaq a Dellu. Najmenej spoľahlivými zo silnej štvorky sú podľa štatistík počítače od Dellu, ktorý zaznamenal tento týždeň ďalšiu negatívnu správu, keď ho na čele celosvetovej predajnosti PC po troch rokoch predbehol HP.

DSL.sk, 19.10.2006


Zaujímavé štatistiky o spoľahlivosti počítačov jednotlivých značiek zverejnila americká servisná spoločnosť Rescuecom.

Rescuecom vydala štatistiky na základe problémov užívateľov využívajúcich služby spoločnosti, ktorá poskytuje služby riešenia problémov s PC bežným užívateľom.

Štatistiky boli spracované na základe viac ako 20 tisíc problémov hlásených na hotline linku spoločnosti v druhom štvrťroku 2006, informuje Rescuecom v tlačovej správe.

Pre čo najobjektívnejšie porovnanie vzájomnej spoľahlivosti jednotlivých značiek boli štatistiky problémov porovnávané s priemerným trhovým podielom jednotlivých značiek za obdobie rokov 2003 až 2006, čo by malo približne zodpovedať používanosti jednotlivých značiek v súčasnosti.

Víťazne vyšli z porovnaní spoľahlivosti počítače spoločností IBM a Lenovo, ktoré zaznamenali pozitívny rozdiel 143% medzi trhovým podielom a podielom na incidentoch, ktoré Rescuecom riešila.

IBM/Lenovo má za posledné tri roky v USA priemerný podiel 4.38%, na problémoch riešených Rescuecomom sa ale počítače spoločností podielali iba 1.80%.

Za IBM/Lenovo nasledovala Apple s pozitívnym rozdielom 101%, s trhovým podielom 4.02% a podielom na problémoch 2.00%.

S veľkým odstupom a rozdielom 12% nasleduje HP/Compaq pred Dellom so 4%, teda s len o niečo lepšou spoľahlivosťou ako priemer celého počítačového segmentu. HP má za posledné tri roky priemerný podiel v predaných počítačoch v USA 17.9%, na problémoch sa podielal 15.80%, Dell trhový podiel až 30.7%, na problémoch sa podielal 29.4%.

Ďalší veľký americký výrobca Gateway má už záporný rozdiel -12%, keď jeho podiel na riešených podieloch je väčší ako trhový podiel. Ostatní výrobcovia majú v priemere záporný -16% rozdiel.

Hoci štatistiky môžu byť ovplyvnené viacerými faktormi, na ktoré Rescuecom nemá dosah, napríklad rozličným percentuálnym podielom užívateľov jednotlivých značiek, ktorí k riešeniu svojich problémov s počítačmi využívajú služby poskytované spoločnosťami typu Rescuecomu, štatistiky sú založené na jednej z najrozsiahlejších databáz o spoľahlivosti počítačov pri reálnom používaní.

Dell, ktorý v týchto štatistikách skončil spomedzi najsilnejšej americkej štvorky výrobcov posledný, navyše zaznamenal tento týždeň ďalšiu negatívnu správu. Podľa spoločnosti Gartner prvýkrát po troch rokoch v treťom štvrťroku 2006 celosvetovo najpredávanejšími PC neboli počítače od Dellu, keď ho o 0.2% so 16.3% predbehol HP.


      Zdieľaj na Twitteri


Ktorá z týchto značiek je Vám najsympatickejšia? (hlasov: 518)

Apple      31%
Dell      12%
HP      15%
IBM      34%
Lenovo      7%


Najnovšie články:

Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený
Na hackerskej súťaži hackli štyri nabíjačky elektromobilov
K dispozícii upgrade na Linux Mint 22.1
Netflix na domácom trhu opäť zdražuje
Seagate začala dodávať 36 TB disk, v laboratóriu demonštrovala viac ako 60 TB
Microsoft opäť automaticky upgraduje Windows 11
Kapacita verejných nabíjačiek elektromobilov v SR sa zvýšila o 52%


Diskusia:
                               
 

podla mna by mali velke firmy zacat uvazuvat racionalnejsie a skusit spravit server na nejakom PDA, to by bola supa
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

alebo by mali skusit pouzivat nejake vykonne pocitadlo
Odpovedať Hodnotiť:
 

server na pda za lol. ale tak verim tomu ze sa to da ;)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

trtko asi nie si spravca 20tich serverov a cez 200 pocitacov, ze?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

a ty nepochybne hej ...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nemas to jedno, ci ma server velkost kalkulacky, alebo ladnicky? Proste je to server.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To hej ale vetsinou tam ide prave o ten vykon ktory do pda nenatrepes a do tej ladnicky no mozno ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No co sa mna tyka, ja by som to bral tak, ze mat namiesto 1U server velkosti PDA, ale s rovnakym vykonom. (co nie je uplne nerealne - najvacsie su v serveri disky, nie? staci ich len niecim nahradit...)
Ale k clanku - vzdy som chcel IBM book, skoda ze uz je to lenovo a bohvie co spravi s novymi modelmi. :-(
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

No az posledne obchodne vysledky Dellu rozhybali ich management a zacali konecne poskytovat servery nie len s Xeonmi. No len to vyzera tak, ze uz je dost neskoro.

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

kua apple ma podiel pocitacov asi 5% alebo 6% tusim tak asi preto sa tak nekazia ako HP. A IBM/Lenovo to je klasika :->
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

porovnajme kazivost aston martinov a skodovky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre čo najobjektívnejšie porovnanie vzájomnej spoľahlivosti jednotlivých značiek boli štatistiky problémov porovnávané s priemerným trhovým podielom jednotlivých značiek za obdobie rokov 2003 až 2006, čo by malo približne zodpovedať používanosti jednotlivých značiek v súčasnosti.

a co sa tyka toho podielu HP, je to celosvetovo 16,3% a v US 23.0%
takze tu trepes blbosti
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

IBM/Lenovo celosvetovy podiel 7,5
(ale v dodanych PC v 2006)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

olo ty si dal urcite HP :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte mi sem chýby link na rebríček top vyrobcov počítačov sveta, rad by som sa pozrel na to bližšie. HP je teda druhym najväčším výrobcom PC ? To sa mi nechce veriť, osobne tuto značku doslova nenávidím.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Ja nenávidím inštaláciu HP tlačiarní. Neviem čo za spam hp inštaluje do pc pri inštalácií tlačiarní, ale 30 minút trochu priveľa a pritom inštalujem 10MB ovládače. Na niektorých pc tá inštalácia ešte nejde dokončiť a tesne pred koncom padne...geniálne HP.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co sa cudujes? Po instalacii ovladacov na nforce dosku 100M fuc a po ATI...no hroza.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nazdar, hovoris mi z duse. Ani ja nenavidim instalacie typu HP. U nich je skoro iste ze pripojis na siet, tlacka ti vyhodi na display aj IP a on ju proste nenajde, az po niekolkych polhodinach prehovarania ze ona tam je, sa to nejakym zazrakom asi podari nainstalovat. Hlavne ze tam dodavaju brutal mega softy, ktore stoja za prd a este aj za tie prd otravuju s registraciou ;o) A nehovorim o skeneroch, milujem hlasku ze zahrievam lampu, to ako ide na nejaky reaktorovy pohon ci co, nevadilo by mi, keby ta hlaska bola pri kazdej strane a je tam vycapena 15sekund, skuste naskenovat 80stran tymto systemom? To aby si clovek bral pol dna dovolenku ;o))) Proste skvele HP. A preco je top v predaji, jedinou vecou. Ma dobru servisnu politiku. Pridete do officialneho HP servisu a ziadne starosti. V inych krajinach dokonca funguje system, ze technik pride ku vam, zoberie zariadenie a prinesie opravene do 48hodin a neplatite nic ak je v zarucnej dobe. Je to proste tak. Osobne HP tiez moc nemusim, kolegovci si kupili teraz do firmy 4nove HP, uz ich maju pol roka, tri z nich uz boli v servise. Na jednom odysiel disk, na druhom sa vypinala obrazovka a tretiemu uz ani neviem co bolo. Ja osobne mam ojazdeny stary IBM r40. Nic moc, ale som snim spokojny a prisiel som k nemu ako slepe kura k zrnu, ale cim viacej na nom robim, asi by som ho za nic nevymenil. Rok vyroby 2002 a baterka mi vydrzi v pohode dve hodiny, sice malo pouzivany na baterke, ale proste fici a zamrzol mi iba dva krat za tie dva roky co ho mam. Skoda ze IBM predal vyrobu NB ;o( Myslim ze tie noteboky robilo to prave zrovna tie tri pismena.
Odpovedať Známka: -9.0 Hodnotiť:
 

je nas viac ... ;) , nie su tusim najvatcsi len dell predbehli v predajnych cislach ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Aj lexmarky sa tak dlho instaluju...
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Epsoni sa instaluju kratucko, a navyse ich software neni tak zbytocne velky ako software od HP. Jendoducho HP je o ničom !
Odpovedať Hodnotiť:
 

autor pocul niekedy slovo statistika? troska skreslene toto cele ne?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

poznam servis v IT ... z vlstnych skusenosti to mozem len potvrdit, stare IBM sa kazili najmenej zo vsetkeho zeleza co vie len trosku pocitat ... ;)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

poznam servis v IT ... z vlstnych skusenosti to mozem len potvrdit, stare IBM sa kazili najmenej zo vsetkeho zeleza co vie len trosku pocitat ... ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne, ze IBM/Lenovo ma najmensi podiel servisnych zasahov v USA, lebo ani zdaleka tam niesu tak rozsirene ako napr. Dell. Dell je tam narodna znacka a je pomaly v kazdej domacnosti a predstav si svoju babku s laptopom ... tot preto tolko servisov asi ;)
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

este mi neda nedodat, ze co by sa na tych delloch, HPckach a IBMoch tak kazilo ??? Disky do seagate, wd a maxtor ? alebo pamete samsung ? alebo zakladne dosky foxcon / intel ? drzim palce tomu kto sa riadi podla statistik :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nieco na tvojom prispevku je, trochu aj suhlasim, ale treba sa aj zamysliet, ze ked das dva NB vedla seba s presne identickym typom HDD ako je mozne, ze jeden HDD vydrzi v kompe viac ako 5 rokov a druhy NB vymeni do roka dva HDD??? Nieje to len o tom ake kompomenty su tam ale ako je to konstrukcne sosuladene. Myslim ze nove NB su dost tlacene do rozmerov, cim mensi rozmer, tym vacsie riziko a nehovoriac, ze HDD s 5400rpm v NB urcite vyprodukuje vacsie teplo ako taky 4200rpm. A je to aj o napati, ako dokaze udrzat napatie a podobne. Ale hlavne dolezite je chladenie aj inych komponentov v NB a nielen procaku. Dneska sa uz prehrievaju aj ine kompomenty a nie ako kedysisi len CPU. Preto treba konstruovat NB tak, aby doslo k minimalizacii prehrievania inych komponentov. Vela ludi podcenuje aj chladenie HDD v PC a sa cuduju, ze im odchadzaju disky. Chladenie diskov zacina byt velmi dolezite ako CPU. Je rozdiel ked sme mali pred 4 rokmi v PC disky s 4200rpm a teraz maju 7200rpm, ten disk pri hodinovom kopirovani a neodsavani tepleho vzduchu z bedne alebo jeho priameho chladenia nema problem sa behom hodiny vysplhat na teplotu 65 C (nehovoriac o tom, ked su dva nad sebou). 70C zacina byt kricitcka hranica, takze ked sa cipy na HDD prehrievaju, je len otazka casu kedy disk prdne ;o( Vravim z osobnych skusenosti, mam stryry disky a pred nimi mam velky 12cm vetrak a systemove disky (mam raid) mam oblepene pasivnymi chladicmi. Ani jeden disk sa mi este nedostal nad teplotu 50C. 50C varovna teplota, 60 kriticka, 70 uvarenie, elektronika sa pecie za ziva, 80 ak to dosiahnes a disk sa toci, si frajer ;o)))

Odkaz pre vsetkych: schvalne, zmerajte si, aku teplotu maju vase HDD? ja mam teraz 48C a som na NB. Existuje dobra utilita na HDD, mera priamo z cidla ktore je umiestnene na HDD. Alebo skuste aj SpeedFAN, ale ten vam najde viacej cidiel a obcas to zvykve popliest ked nerozpozna dobre cipovu sadu. Ten HDD thermo je lepsi.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár