neprihlásený Streda, 30. októbra 2024, dnes má meniny Šimon, Simona
Predstavená kompatibilná RISC-V náhrada Raspberry Pi CM4

Značky: RISC-VRaspberry Pi

DSL.sk, 5.9.2023


Tvorca RISC-V minipočítačov Milk-V z Číny aktuálne predstavil nový model Milk-V Mars CM, ktorý je minimálne v niektorých ohľadoch kompatibilný s Raspberry Pi Compute Module 4.

Raspberry Pi Compute Module na rozdiel od štandardných modelov Raspberry Pi nemá vyvedené porty, je určený pre integráciu do iného hardvéru a používa sa v profesionálnejších riešeniach.

Milk-V Mars CM má rovnaké rozmery ako Raspberry Pi CM4 a rovnaké dva 100-pinové konektory, pričom je podľa tvorcov kompatibilný s IO doskou pre CM4.

Z informácií na stránkach tvorcov ale nie je jasné, či má minipočítač kompatibilné úplne všetky rozhrania vrátane GPIO pinov.

Milk-V Mars CM je postavený na štvorjadrovom RISC-V procesore StarFive JH7110 s taktom do 1.5 GHz, má 2 GB, 4 GB alebo 8 GB pamäte, 8 GB, 16 GB alebo 32 GB eMMC flash pamäte alebo sa používa s microSD kartou. Podporuje gigabitový Ethernet, WiFi 5, Bluetooth 5.2 a HDMI 2.0.

Podľa informácií jedného z predajcov má konfigurácia bez WiFi s 2 GB pamäte a 8 GB flash cenu 34 dolárov, model so 4 GB RAM a 16 GB flash cenu 49 dolárov a model s 8 GB RAM a 32 GB flash cenu 79 dolárov. Verzie s WiFi sú o 5 dolárov drahšie.

Minipočítač sa má podľa informácií predajcu začať dodávať na konci septembra.

RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

Doteraz sa architektúra využívala najmä v menej výkonných procesoroch, často určených na špecifické účely. V poslednom období boli predstavené ale už aj výkonnejšie jadrá a procesory.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydaná Fedora 41
Apple výrazne zmenšila Mac mini, pomerne výkonný desktop má 12.7 cm x 12.7 cm
Vydaný nový oficiálny OS pre Raspberry Pi, s podstatnou novinkou
Voyager 1 má ďalší problém, prepol sa na inú frekvenciu
Apple uviedla prvý Mac s M4
Podľa Torvaldsa je AI v súčasnosti z 90% marketing
Orange dá zákazníkom zadarmo 100 alebo 200 GB mobilných dát
Nová Fedora 41 má byť vydaná zajtra
V novom Windows 11 podľa Microsoftu výrazne zrýchlili aktualizácie
Chrome vypína rozšírenia nepodporujúce nové API, Opera a Brave ich chcú podporovať ďalej


Diskusia:
                               
 

Ubidime, ci podporuje aj pci, ako CM4. To by bolo zaujimave...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Staci pozriet specs na stranke predajcu. Podporuje PCI rovnako ako CM4
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a curaci z rpi foundation nebudu mit co zrat!
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Su to curaci, lebo to dotiahli svojou inteligenciou a sustavnou pracou 1000x dalej ako ty. Logika hodna zavistliveho sedlaka z valalu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

curaci su, lebo sa nevedia zbavit uzavretej arm
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tak to sú poriadne pádne argumenty. Ešte ide o to, ako rada stojí objektívnosť na predsudku, ža sa z takej diaľky priekazne netreba i vracať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dotiahnut je jedna vec ale udrzat sa je vec druha. Faktom zostava, ze RPi zacina byt trochu zastarale a aj cenou nevyhodne. Povodne sa tie PC mali predavat za 25-35$ ale dnes su tie ceny uplne niekde inde (takze hlavna myslienka sa uz vytraca) a uz je tam tusim 5 rocne casove obdobie co neupdatovali a podla vyhlaseni nemaju update ani pripraveny. Naviac konkurencia nespi.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a čo akože dotiahli?
že si pomaly 2 roky neviem ich výrobok kúpiť?

RPI je klon android smartfónov, nič prevratné a nič nové, čo dovtedy nebolo (len existovalo v inej fyzickej podobe)
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Teraz už len ostáva dúfať aby náš blažený eurokomisariát milk-v mars-u priekazne neprikazovalo nutnosť usbc pretože si to na cene raz opäť odserie konc. užívateľ.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

inak super ze toto sa vola minipocitac. dakedy velkost bezneho PC sa volala mikropocitac, mini bol cca velkost kopirky na chodbe.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár