neprihlásený Piatok, 8. decembra 2023, dnes má meniny Marína
Western Digital bol zažalovaný za problémy externých SanDisk SSD

Značky: SSDSanDiskWestern Digital

DSL.sk, 17.8.2023


Spoločnosť Western Digital, výrobca produktov SanDisk, bola v USA tento týždeň zažalovaná za problémy externých SanDisk SSD.

Žalujúca strana, zákazník 2 TB SanDisk Extreme Pro SSD z Kalifornie, chce pre žalobu dosiahnuť status hromadnej žaloby, týkala by sa tak všetkých poškodených vlastníkov týchto SSD v USA.

Ako sme opakovane informovali, užívatelia externých SanDisk SSD sa sťažujú na vážne technické problémy a údajne stratu dát. Užívatelia sa sťažovali na problémy minimálne od februára a evidentne po prejavení sa problémov sa následne súborový systém už nedá pripojiť.

Western Digital, ktorému SanDisk patrí, problém potvrdil u 4 TB modelov a následne na konci mája vydal nový firmvér. Na stránke s informáciami o novom firmvéri ale o probléme informuje nezodpovedajúco vážnosti problému, keď problém popisuje ako "neočakávané odpojenie od počítača".

Evidentne ako potvrdzuje mnoho prípadov ale prichádza aj k nejakému poškodeniu dát. Tieto SSD sú externými SSD s rozhraním USB a detailné technické informácie v akom stave sú tieto SSD po takýchto problémoch a k čomu technicky prichádza neboli v máji jasné. Nie je jasné, či už v súčasnosti niekto mimo Western Digital vie o detailnej technickej povahe týchto problémov, nedávne upozornenia na pokračujúce problémy a zrejme ani žaloba ale stále neobsahujú informácie o reálnej technickej povahe týchto problémov.

Minimálne na základe skúseností niektorých užívateľov ale evidentne nejde o úplnú stratu všetkých uložených dát, dáta sú na SSD stále uložené a hoci evidentne prichádza k nejakému poškodeniu súborového systému, dáta sa dajú minimálne v niektorých prípadoch z SSD prečítať a napríklad obnoviť pomocou softvérov na obnovu dát.

Western Digital informuje, že problém sa týka 1 TB, 2 TB a 4 TB modelov SanDisk Extreme Pro a 4 TB modelov SanDisk Extreme a WD My Passport. Nový firmvér má podľa neho problém odstrániť a zároveń nové dodávané SSD už nemajú mať tento problém.

Ako sme upozornili minulý týždeň, podľa sťažností užívateľov ale problémy zrejme pokračujú aj s novým firmvérom respektíve vymenenými kusmi SSD.

Novými informáciami zo žaloby sú informácie o ďalších typoch problémov. Spoločnosť podľa žaloby vydala ďalší nový firmvér aj v júli, má označenie R332G190 a podľa žaloby je v ňom chyba spôsobujúca ďalšie typy problémov. Chyba v tomto firmvéri údajne môže spôsobovať prepnutie SSD do režimu povoľujúceho iba čítanie z SSD, SSD môže byť nedetekovateľný alebo vykazovať nesprávnu kapacitu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Česko aj kvôli bezpečnosti presúva weby úradov pod jednotnú doménu, zabudlo na certifikát
Medzinárodná vesmírna stanica má 25 rokov
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.19
Vláda chce zrušiť zníženie vysokého daňovo-odvodového zaťaženia kryptomien, ktoré schválila Hlas-SD
Pokračovanie seriálu The Last of Us podľa počítačovej hry príde až v 2025
Facebook Messenger nasadzuje štandardné end-to-end šifrovanie a pridáva ďalšie novinky
Japonci vytvorili nový rekord rýchlosti prenosu po optike, až 22.9 Pbps
Telekom prekročil 50% pokrytie 5G, má najmenšie z veľkých operátorov
Windows 10 dostane predĺženú podporu
UPC vo vianočnej akcii sprístupní všetkým zákazníkom 52 staníc


Diskusia:
                               
 

Už to darmo popisujú ako "neočakávané odpojenie od počítača", nakoľko zverejnením na stránke ide už o priekazne očakávané odpojenie od počítača.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Milica je ludske
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

SSD disk Corsair MP600 PRO NH 8TB, odchadza tiez, za cca 2,5 mesiaca je v riti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak hovoríš z vlastnej skúsenosti, tak s mrzutým hlasom prejavujem úprimnú sústrasť a posielam kvety. Nie nadarmo sa hovorí, na čo opravovať niečo čo nie je priekazne dokazené, inými slovami, serme na novinky a blábovky. Ostaňme pri overenej kvalite. Inak m.2 potrebuje pasív, aj to tak že chladí iba radič, max. okolité čipy, nand nech sa tá termálna blbovina ani z časti nedotýka. Pri novom disku to z tej časti odtlaku odrež preč.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár