neprihlásený Štvrtok, 19. septembra 2024, dnes má meniny Konštantín
Klony Red Hatu sa spojili, zdrojové kódy budú vytvárať spoločne

Značky: Linux

DSL.sk, 11.8.2023


Po kontroverznom kroku Red Hatu, ktorým zneprístupnil voľne dostupné zdrojové kódy svojej distribúcie Red Hat Enterprise Linux evidentne s cieľom sťažiť vytváranie klonov, aktuálne začali tvorcovia významných klonov spolupracovať a ohlásili vznik asociácie OpenELA, Open Enterprise Linux Association.

Zakladajúcimi členmi OpenELA sú IT gigant Oracle stojaci za klonom Oracle Linux, spoločnosť CIQ stojaca za populárnym klonom Rocky Linux a spoločnosť Suse, ktorá v reakcii na krok Red Hatu oznámila zámer investovať veľké prostriedky do vytvorenia nového klonu RHEL.

Keďže v súčasnosti už nie sú verejne dostupné zdrojové kódy RHEL od Red Hatu, ktoré by tvorcovia klonov mohli využívať na vytváranie svojich distribúcií, OpenELA bude podľa oznámenia vytvárať takéto zdrojové kódy a ďalšie nástroje umožňujúce vytvárať klony RHEL a bude ich sprístupňovať komunite.

OpenELA sa podľa oznámenia najskôr zameria na RHEL 8 a RHEL 9 a možno RHEL 7.

Medzi zakladajúcimi členmi asociácie nie je tvorca ďalšieho populárneho klonu AlmaLinux, AlmaLinux Foundation, ktorá v júli oznámila že AlmaLinux prestáva byť presným klonom RHEL.

Distribúcia RHEL rovnako ako iné linuxové distribúcie využíva linuxové jadro a množstvo iného open source softvéru s licenciou GPL, pri ktorej musí sprístupňovať zdrojové kódy uskutočnených zmien v tomto softvéri, softvéru postaveného na tomto softvéri a celkovo celej distribúcie. Doteraz Red Hat sprístupňoval zdrojové kódy RHEL verejne a s ich využitím vznikli viaceré klony.

Red Hat dlhodobo klony RHEL podporoval, situácia sa zmenila po odkúpení spoločnosťou IBM. Najskôr v roku 2020 ukončil Red Hat vývoj najpopulárnejšieho klonu CentOS v doterajšej podobe a aktuálne v druhej polovici júna spoločnosť zrušila doterajší verejný prístup k zdrojovým kódom distribúcie RHEL. Red Hat poskytuje zdrojové kódy už iba zákazníkom a partnerom, pričom v podmienkach podľa informácií tvorcov klonov neumožňuje ďalej zverejňovať takto získané zdrojové kódy a tým ich ani používať pre tieto distribúcie.

Kvôli celkovému prístupu k open source princípom, predchádzajúcej podpore klonov RHEL aj spôsobu obhajovania aktuálnej zmeny, keď Red Hat zrazu tvrdo kritizuje klony aj ich užívateľov, je krok Red Hatu vnímaný pomerne kontroverzne.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Skupina Markízy kontroverzne zaradila zaujímavý zápas na Nova Sport 6, služba Voyo prenos nezvládla
Notebook s novým Intel CPU má dlhšiu výdrž ako Macy, potvrdilo Lenovo
Chrome prejde na novú verziu postkvantového šifrovania, nie je kompatibilná s doterajšou
Apple onedlho uvedie až päť nových Macov s procesormi M4
Vydaný Linux 6.11
WiFi 802.11ah otestované so všesmerovými anténami na takmer 16 km
Zákazníci Telekom paušálov budú mať v stredu neobmedzené dáta, predplateniek bezplatný balíček
Vydané nové verzie iOS 18 a macOS 15
SpaceX vynesie ďalšie navigačné Galileo satelity
Ubuntu pracuje na podpore notebookov s novými Snapdragonmi X


Diskusia:
                               
 

Ako bude OpenELA "vytvárať" zdrojové kódy RHEL? Napíšu vlastnú implementáciu každého balíčka? Reverse engineering? Bude to potom stále 100% kompatibilné? Či zverejnia kódy Red Hatu napriek im podmienkam?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Toľko otázok, a žiadne odpovede. Red hat už nezverejňuje source kód svojich balíčkov?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ale to vies, ze zverejnuje, inak by porusoval GPL. Zverejnoval to na troch miestach a teraz uz len na dvoch. A zrovna to odstranene je to, co ti prizivnici pouzivali, kedze Red Hat sam od seba odstranoval vsetky "problematicke veci" (napr. loga) z tych srpm (~ zdrojaky).

Mna len fascinuje ta kratkozrakost Oraclu, Almy a Rocky. Zoberu balicky od Red Hatu, nic k nim nepridaju a potom k nim predavaju podporu za polovicu ceny. A v konecnom dosledku to stejne fixuje Red Hat, pac ako jediny si moze dovolit zaplatit tych developerov. Ked padne Red Hat, tak aj Oracle (teda ten ich Unbreakable Linux, alebo ako sa to tento tyzden vola), aj Alma aj Rocky.

Keby zobrali balicky od Red Hatu a pridali k nim nejaku hodnotu, tak to je uz ina vec. Ale to nerobi ani jeden z nich, takze je to irelevantne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Holt, i pre vytváranie hype je jeden nevyhnutný predpoklad. A označiť toto za búrku v šerbli by bolo urážkou potenciálu priekazne všekých poctivých nočníkov.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

hi chatGPT, rewrite the code below, so that it looks unique so that we can avoid plagiarism.

<code>
Odpovedať Hodnotiť:
 

Paráda! Už se perou!!!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zaujimave, ze SUSE chce vytvarat klon RHELu. Skor by som cakal, ze vyuziju prilezist a budu propagovat svoj SLES a tvrdit, ze oni budu navzdy zverejnovat zdrojaky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

suse svojim oznámenim ze ide investoval kopu prachov do klonu RHEL v podstate povedalo že ich enterprise solution nie je až taký fasa a klopn RHEL bude asi jediná cesta vpred

smutné


Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo si vyratali, ze je pre nich vyhodnejsie, ak sa o vyvoj bude starat par tisic ludi, ako tim, ktori teraz maju. A maju prilezitost ziskat kopu dalsich zakaznikov, ktori budu platit za podporu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Medzi vyrátali a vyrátali správne je už pri jednej dimenzii priekazne presne &#8734;-1 iných výsledkov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby bolo jasne, tie takzvane "enterprise" distribucie su iba sracky zo zastaranymi balickami ku ktorym vam chcu predat aktivacny kluc s predrazenou podporou. Nie je tam nic "enterprise", nic bezpecnejsie a nic stabilnejsie.. okrem stabilneho prijmu zo supportu.

Ked budu FOSS degenerate neustale spolu bojovat a fragmentovat linux, nikto ten ich shit nebude chciet ani zadarmo..
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ty asi nepracujes v enterprise sfere, ze? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja som priekazne veľa počul o White hat, black hat, knights of Malta, the elders a neposledne white dragon society, ale toto, no toto? Není to náhodou k žitiu zbytočné? Obzvlášť ak je tu pérdo iných alternatív bez zbytočných intríg a lásiek?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár