neprihlásený Streda, 15. mája 2024, dnes má meniny Žofia
Samsung predstavil 256 TB SSD

Značky: SamsungSSD

DSL.sk, 11.8.2023


Spoločnosť Samsung aktuálne na konferencii Flash Memory Summit 2023 predstavila serverový SSD s kapacitou až 256 TB.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Spoločnosť o novom SSD nezverejnila ale takmer žiadne informácie, avizuje iba použitie QLC flash pamäte so štyrmi bitmi informácie na bunku. Okrem toho uvádza, že SSD má približne 7-krát nižšiu spotrebu ako osem SSD s kapacitou 32 TB.

Presný formát SSD ani žiadne ďalšie parametre spoločnosť neuviedla.

Zároveň nie je jasné, či Samsung plánuje takýto SSD aj reálne uviesť na trh. V minulom roku totiž na Flash Memory Summit spoločnosť predstavila SSD s kapacitou 128 TB, na trh ho ale doteraz neuviedla.

Maximálnou kapacitou serverových SSD je doteraz 30.72 TB, SSD s takouto kapacitou ponúka viacero výrobcov. Ešte tento rok sa to ale zmení a k dispozícii bude SSD s kapacitou až 61.44 TB od spoločnosti Solidigm, bývalej flashovej divízie Intelu.

Spoločnosť v júli predstavila svoj nový SSD s označením D5-P5336, ktorý je s uvedením dostupný v maximálnej kapacite 30.72 TB ale neskôr tento rok má byť dostupný aj v maximálnej kapacite 61.44 TB a to vo formátoch E1.L a U.2.

SSD je postavený na 192-vrstvovej QLC flash pamäti. Využíva rozhranie PCI Express 4.0 a nie najnovšiu generáciu PCI Express 5.0, pričom je zameraný na maximálnu kapacitu a nie maximálny výkon. O bližších parametroch SSD sme informovali v tomto článku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Raspberry Pi uviedlo dosku pre M.2 SSD, lacnú ale iba pre malé SSD
Slovenskú verziu dostáva už aj Prima Cool, nahradí českú
V novom Linuxe výrazne zrýchli šifrovanie diskov
Na vesmírnom Boeingu objavený ďalší problém, štart sa opäť posunul
Android smartfóny aj iPhony začali podporovať upozorňovanie na nechcené sledovanie
Ďalší superpočítač má exaflopový výkon, superpočítače s Nvidia CPU sú najefektívnejšie
Windows prestane podporovať 1024-bitové RSA certifikáty
Hokej opäť vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Tesco výrazne rozširuje dostupnosť predaja potravín cez Internet
Vydaný Linux 6.9


Diskusia:
                               
 

A to má akože štandardnú veľkosť?
No BIOSy budú mať čo robiť...
Cena bude asi iba nejaké drobné...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Čo s tým majú spoločné BIOSy?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vedieť to napočítať a obsluhovať? A je jedno či to nazveš UEFI či ako, furt je to BIOS.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Jednak su to nvme disky, a jednak podporu v biose/uefi/whatfuckingever potrebujes len vtedy, ked chces z toho bootovat.

Ziadny server z takehoto disku bootovat nebude.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A pri obyčajnom čítaní a zápise na SSD už odkedy nepotrebuješ podporu v BIOSe?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Odvzdy. Pre disky z ktorych nebootujes staci podpora v operacnom systeme.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Wav. A potom načo je tam BIOS??
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Tu mas specku: https://uefi.org/specifications, mozes si pozriet, co UEFI robi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dohodneme sa snáď aspoň na tom, že BIOS tam treba, aby to z niečoho vedelo spustiť OS. Prečo potom všade melú, aký je BIOS pre OS dôležitý, aby OS vedel čo tam má aký hw k dispozícií?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

OS nepotrebuje BIOS/UEFI k tomu, aby vedel, aky HW je k dispozicii. Vacsina zbernic podporuje enumeraciu, takze OS si zisti sam, co kde ma. OS to maju radsej takto, pretoze historicky je vacsina BIOSov hromada zabugovany sr*ciek.

Co od BIOSu/UEFI potrebuje je boot loader, nieco, co OS nastartuje v prvom rade - tzv. boot services. Tieto koncia akonahle nastartuje OS. A potom existuju tzv. runtime services, ktore riesia veci ako uspavanie, zobudzanie sa z uspavania, realny cas (=aby si vedel nastavit kedy sa ma zobudit) a veci okolo samotneho UEFI, napr. ako upgradnut UEFI na novu verziu (tzv capsule).

Dokonca aj low-level inicializacia HW (taky boot x86 procesorov uz davno nie je to, co v casoch 286, alebo trenovanie RAM) sa udeju predtym, ako zacnu boot services.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako už dávno v čase 486-iek a Pentií, keď sa ešte BIOS dal vybrať z pätice som zistil, že po nabootovaní som mohol pôvodný BIOS vybrať a strčiť tam iný obvod, ktorému som potreboval zmeniť obsah, robil som to najmä pre BIOSy do iných MB pomocou takejto "finty".
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No jasne, za jazdy si vyberal bios .. .
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, to sa dalo, zhruba v casoch 386 sa rychlost RAM stala podstatne rychlejsia ako EEPROM a ako optimalizacia sa pri starte skopiroval obsah BIOSu do RAM a samotny BIOS spustal z RAM. Dali sa takto zachranit blbo flashnute EEPROMy, ak mal clovek druhu dosku, ktora ho elektricky akcpetovala.
Odpovedať Hodnotiť:
 

BIOS? Žeby nevyhnutná medzivrstva medi hw a OS?
Odpovedať Hodnotiť:
 

standardna velkost to nie je, je to humusny mix dekadickeho a binarneho bordelu (tak ako to u SSD dnes byva), pretoze to nie je 256 TiB = 281474976710656 bajtov (t.j. takmer 281,5 TB) a snazit sa krvopotne o nejaku "binarnu imitaciu" 256 TB (cili 256000000000000 bajtov) je absolutny nezmysel, pokojne to moze byt okruhlych 200 TB, 250 TB, 300 TB ...

kapacity SSD storage (SSD diskov, klucov, pamatovych kariet) od 1 GB vyssie (t.j. posl. dve dekady) su myslene vyhradne DEKADICKY (tak ako drviva vacsina storage) a NIE BINARNE, takze nie absolutne ziadne opodstatnenie, aby sa kapacity SSD nejako nezmyselne opicili po binarne okruhlych kapacitach


Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

koniec koncov wear leveling, garbage collection a raid-like redundancy priamo na urovni flash cipov maju za nasledok, ze ani SUROVA kapacita uz velmi dlho nie je binarne okruhle cislo, taky 1 TB SSD discok dnes predavany bud ako 960-1000-1024 GB (co by absolkutne nezmyselna imitacia 1024 GiB) ma surovu kapacitu este vacsiu ako 1TiB = 1024 GiB = 1099511627776 bajtov, v zasade az 1,2-1,3 TB a nie "iba" 1,1 TB (co je cca ten 1 TiB)

takze nie, opicenie sa po nejakom naoko binarne okruhlom cisle je pri SSD uz davno absolutne nezmysel, ved ani pocet 3D NAND vrstiev prakticky nikdy nebolo binarne okruhle cislo ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Budme radi este ze mame aspon metricky system. V U(N)SA by tie bity pocitali v librach, galonoch a laktoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A prikon v konoch ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

BIOSom to bude u prdele (aj na domacej fosni), kedze 48 bitove adresovanie vystaci do 281474976710656 bajtov, co je 274877906944 kiB = 268435456 MiB = 262144 GiB = prave onych spominanych 256 TiB

takze zajtra si mozes ist kupit 250 TB = 250000000000000 bajtovy HDD, strcit ho do fosne a ta s nim nebude mat problem
problem je, ze taky HDD este neexistuje
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm... Prečo potom furt updaty pre BIOSy okolo novšieho hardvéru? A nechce sa mi veriť, žeby všetky MB mali rovnaký hardvér čo sa týka napočítania veľkosti RAM, diskov a pod. A kde si zobral tých 48 bitov?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ukradou, píčo. V noci sa ti vlámal do trezoru a už je 48 bitov priekazne fuč.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

kua UTFG, UseTheFuckingGoogle, zadok utret nechces?
na keru 314cu su nam nove BIOSy:
https://diit.cz/tagy/bios

48bit LBA:
https://tinyurl.com/jhufuwmu

pomylil som sa, adresuje to 128 pebibajtov a nie "iba" (512x menej) 256 tebibajtov

Odpovedať Hodnotiť:
 

128 PB pri 512kB sektoroch.

Pri 4k sektoroch je to 1 EB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

(512b, nie 512kB, samozrejme)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všetko nie, ale pri nízkom rozlíšení by menšia polovica priekazne takmer mohla.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Robí machra, foto top secret a pritom kyda do serverov qlc. Ja som zháňal slc a bol som v riti aké ťažké je nájsť čo i len mlc v priekazne hodnej kapacite za priemernú muzyku, sa pritom bavíme o bežnom PC kde ani ecc nemám ale ja by Samsung do perdele nakopnul až by mi radil čo i len tlc.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

si sa zobudil po dekade z komy? dnes zohnat cisto nativne SLC SSD je nemozne, na 99,9999% je to nemozne aj v pripade MLC (co je v podstate spravnejsie DLC, ako DualLevelCell)

SLC je dnes jedine pseudo-cache v QLC diskoch, ked disk nema DRAM cache, tak proste zapisuje na seba v rezime SLC - niektore SSD maju pevnu hranicu, niektore maju pseude-SLC celu svoju kapacitu, teda napr: taky 4 TB QLC SSD ma celkom prazdny az 1 TB pseudo-SLC cache, pri zaplneni to umerne klesa

rovnako sibnuta poziadavka je dnes chciet HDD s pozdlznym zapisom LMR - take HDD koncili pred takmer 2 dekadami ked kapacitna spicka bola 500-750-1000 GB, dnes je kapacitna spicka 3,5 palcakov 22 TB pre beznu lamu BFU a 26-28 TB pre enterprise segment
Odpovedať Hodnotiť:
 

My sme sa raz vo firme pomýlili a osadili sme QLCčko. V ten deň letelo na reklamáciu. Mala to byť náhrada za cache na jeden podnikový software. Celý deň sme mali hovory od zamestnancov, že majú nejakú divnú odozvu a niečo sa rýchlo načíta a potom zrazu čakajú aj niekoľko minút. Z reklamačky nám došlo, že je to bohužial problém QLC a že nabudúce nech skúsime SLC a MLC, ale tu si počkáme nejakú dobu na dodanie. TLC by sa tiež dalo, ale že možno bude podobná odozva. Tak sme vzali s TLC na skúšku. Zatiaľ to fachčí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zbytočne sa tu hráš na prehnane uvedomelého, koho s tým chceš ohúriť, obzvlášť s tvojim DLC. Desaťročie hovoríš? Multi level cell m.2 som zohnal pred necelými dvoma rokmi, toľko k tvojej dekáde, a o pseudo slc ani nehovorím. SLC mám aj k dispozícii len sub TB kapacity a sata, vždy lepšie ako tlc abo qlc, veď aj cena o tom hovorí svoje. A k čomu vlastne ideš rozoberať mechanické disky a dilemy dátacentier? Kóma by ti zrejme prospela lebo tam hore nosíš zbytočnosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ssd je zrovna komponent kde sa technologia vyvija a napreduje. Tu drzanie sa roky starych technologii nedava zmysel....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, niekto si preto kúpi optane, ak na to priekazne má kapitál. Ale bežné m.2 ssd na báze qlc a 3D vrstvenie nie je pre dáta najšťastnejším riešením čo bolo preberané keď sa vo svojich časoch riešilo už samotné tlc. S a M lc je čo sa týka garantovanosti viac ako zmysluplné a nezlomiteľné, nehovoriac o mtbf. Ak napreduješ, kľudne, ale nepresviedčaj blbými argumentami.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár