neprihlásený Nedeľa, 21. apríla 2024, dnes má meniny Ervín
Android odložil lokalizáciu pomocou iných smartfónov, začal upozorňovať na nechcené sledovanie

Značky: smartfónyAndroidlokalizácia

DSL.sk, 28.7.2023


Spoločnosť Google odložila sprístupnenie výrazného zlepšenia služby Find My Device umožňujúcej lokalizovať napríklad stratené alebo ukradnuté Android zariadenie, ktoré pôvodne avizovala na leto.

Find My Device doteraz smartfóny lokalizovala na základe lokalizačných informácií posielaných samotným zariadením službe, zariadenie tak muselo byť zapnuté a pripojené k Internetu.

V máji ale oznámila plánované výrazné vylepšenie a zariadenie bude lokalizovať aj pomocou ľubovoľných iných Android zariadení s využitím Bluetooth, pričom polohu zariadenia budú môcť odosielať tieto iné zariadenia.

Podobnú funkčnosť podporuje aj služba Find My od Apple od verzie iOS 15 z roku 2021.

Vylepšená funkčnosť Find My Device umožní lokalizovať aj sledovacie Bluetooth značky od rozličných výrobcov a dala by sa zneužívať na efektívne a jednoduché sledovanie iných ľudí napríklad umiestnením sledovacej Bluetooth značky do ich vecí. Zároveň s týmto plánovaným vylepšením tak Google oznámil druhú plánovanú výraznú novinku, detekovanie neznámych lokalizovaných zariadení, ktoré sa pohybujú zároveň s užívateľom respektíve jeho telefónom.

Obe novinky mali byť podľa pôvodných informácií sprístupnené v lete.

Aktuálne spoločnosť ale oznámila, že sprístupnenie zlepšenia funkčnosti Find My Device odkladá. Podľa oznámenia so sprístupnením čaká, kým Apple začne v iOS ponúkať ochranu pred nechceným sledovaním. Nový termín sprístupnenia neuvádza, spoločná špecifikácia pre upozorňovanie na nechcené sledovanie má byť podľa oznámenia ale dokončená do konca roka.

Google ale aktuálne na Androide spustil ochranu proti nechcenému sledovaniu Bluetooth značkami. Android smartfón užívateľa upozorní, ak sa spolu s ním pohybuje Bluetooth značka oddelená od svojho vlastníka. Užívateľovi umožní značku nájsť prehraním zvuku touto značkou. Okrem upozornení umožňuje Android aj manuálne skenovať okolie pre identifikovanie Bluetooth značiek. Funkčnosť začal Google sprístupňovať na zariadeniach s Androidom 6.0 a vyšším, zatiaľ funguje iba so značkami Apple AirTag.

Spoločnosť Google v máji sľubovala, že bližšie detaily zverejní pred spustením funkčnosti. V aktuálnom oznámení nepopisuje ako funguje upozorňovanie a nie je jasné, či využíva len vyhľadávanie Bluetooth zariadení samotným smartfónom alebo Google už vylepšil aj Find My Device a využíva aj jej nové možnosti, hoci užívateľom novú funkčnosť lokalizácie nesprístupnil.

Podľa skorších informácií Google kľúčovú prioritu pri novej funkčnosti Find My Device mala ochrana súkromia užívateľov, lokalizačné dáta využívajú end-to-end šifrovanie a ani Google ich nemôže vidieť alebo použiť. Spoločnosť ale zrejme doteraz neavizovala zverejnenie detailného technického popisu novej funkčnosti.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

Pokiaľ budú zariadenia odkázané na siete typu Internet, tak nič moc...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stačí ich restartnut a môžu byť aj na internete. Kludne si to skúste. Akurat ich neodomknite po reštarte. Ta funkcia je joke
Odpovedať Hodnotiť:
 

Upozorňovanie na nechcené sledovanie je veľmi dôležité predovšetkým z edukačného hľadiska pri vzdelávaní špičkových konzultantov pre potreby rozvoja informačnej spoločnosti, nakoľko pri zistení, že niekto si nevie vypnúť Bluetooth, sa pri ňom môžme pristaviť a priekazne odborne poradiť, ako na to.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

google nesprístupnil detaily xixi:D :D

zabudli povedať, že tieto dve funkcionality sú iba časť nových funkcionalít systému find my devide :D

už vidím ako budú verejne odhaľovať vládne špionážne značky aby bolo užívateľské súkromie ochránené.. lebo o to vždy googlu hlavne išlo :D :D :D :D

alebo to bude ošetrené nejakým verejne neprístupným rozhodnutím najvyššieho súdu? :D :D

je to celé výsmech v priamom prenose, len aby ste vedeli, že vás sleduje kto chce, ale odhaliť môžete tých mimovládnych "hekerov", ktorých strašne zaujíma Vaša poloha.. alebo aby ťa manželka za frajerkou nesledovala :D :D :D :D

lebo o to v ochrane súkromia vlastne ide..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

hh, vo vlaku bude sranda. Tam ta budu sledovat uz Kosic :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby bola funkcia uz nasadena, angelu nemuseli odpocuvat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odpočúvanie je prejavom presvedčenia o potenciáli všeobjímajúcosti formálnych jazykov, kladúc ich ríšu na úroveň boha. To je na úrovni náboženstva, takže v tom sa logika priekazne stráca.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Lepšie nazvať vec ako "bluetooth maják" než prekladať to ako "značka" (tag).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zatiaľ má nechytili, keď idem na lov telefónov neštastných nešťastlivcov, tak ich za moment vkladám do faradayovej kapsičky. Odbaluje sa potom už len priekazne pri zapnutej rušičke. Skôr si myslím že všetky tie appky sú len spyware na samotného vlastníka, stratu nahlási ctihodný fas, ak je ale akýkoľvek zámerne ukradnutý, nepomôže ti ani pani zuzhanna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Až 5x "ale" v 10 odstavcoch. Konkrétne tieto: ale, ale, ale, ale, ale. :D Chlapec zaujal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to dojemne ako guglu a aplu zalezi
na nasich stratenych telefonoch.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár