neprihlásený Nedeľa, 13. októbra 2024, dnes má meniny Koloman
Najstaršie linuxové distribúcie oslavujú 30 rokov

Značky: Linux

DSL.sk, 23.7.2023


Dve najstaršie stále aktívne linuxové distribúcie, Slackware a Debian, sa dožívajú 30 rokov od vydania prvých verzií. Distribúcia Slackware dosiahla tento míľnik tento týždeň, v prípade Debianu sa tak stane v septembri.

Prvú verziu linuxového jadra sprístupnil Linus Torvalds v septembri 1991, šírené bolo najskôr vo forme zdrojových kódov spolu s rozličnými GNU nástrojmi inšpirovaný unixovými nástrojmi.

Prvé inštalátory binárnych inštalácií operačného systému Linux, v súčasnosti nazývané distribúcie, prišli v roku 1992. Išlo o MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, ktoré prežili najviac pár rokov.

Následne 17. júla 1993 bola sprístupnená prvá verzia distribúcie Slackware, ktorej prvá verzia vychádzala zo SLS a jej tvorcom je až doteraz dnes už 56-ročný Patrick Volkerding.

Distribúcia Slackware je jednoduchá distribúcia postavená na princípe čo najjednoduchšieho návrhu s minimalistickým zásahom do distribuovaného softvéru. Po dlhšej odmlke od verzie 14.2 z júna 2016 bola vydaná zatiaľ posledná verzia 15.0 vo februári minulého roka.

Nová verzia používa LTS jadro 5.15, pridala podporu PAM, prešla z ConsoleKit2 na elogind, pridala podporu PipeWire, podporu Waylandu, prešla z Qt4 na Qt5, zahŕňa Rust a Python 3 a ako desktopové prostredia ponúka Xfce 4.16 a KDE Plasma 5 vo verzii 5.23.5. Štandardným emailovým serverom sa namiesto Sendmailu stal Postfix a štandardným IMAP a POP3 serverom sa namiesto imapd a ipop3d stal Dovecot. Vylepšený bol aj softvér pkgtools pre manažment balíčkov softvéru.

Používanosť Slackware je pomerne nízka a hoci na distribúcii bolo alebo je založených aj pomerne veľký počet iných distribúcií, podobne ide najmä o pomerne málo používané distribúcie. Výnimkou je SuSE, ktorá síce bola pôvodne založená na Slackware ale to už samozrejme dlho neplatí a v tomto prípade ide o pomerne veľkú a samostatne vyvíjanú distribúciu.

Debian je na rozdiel od Slackware naopak jednou z vôbec najdôležitejších linuxových distribúcií, keď okrem samotnej používanosti tejto distribúcie je z nej odvodená jedna z dvoch hlavných rodín distribúcií. Do nej patrí aj významná distribúcia Ubuntu postavená až doteraz na Debiane.

Debian bude 30-ročné výročie oslavovať o necelé dva mesiace 15. septembra, keď prvá verzia Debian 0.01 bola sprístupnená 15. septembra 1993. Za distribúciou pôvodne stál v súčasnosti už zosnulý Ian Murdock, už dlhšie ju ale vyvíja veľká komunita vývojárov.

Posledná hlavná stabilná verzia Debian 12 bola vydaná v júni tohto roka, aktuálne bola vydaná prvá opravná minoritná verzia 12.1.

Druhá hlavná distribúcia, z ktorej je odvodená celá veľká rodina distribúcií, Red Hat, bude mať 30 rokov až o rok, keď prvá testovacia verzia Red Hat Linuxu bola vydaná 29. júla 1994. Hoci Red Hat je spolu s Debianom historicky najdôležitejšou linuxovou distribúciou, po nedávnych krokoch s odrezaním klonov RHEL od zdrojových kódov v poslednej dobe čelí intenzívnej kritike časti linuxového ekosystému.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Ďalší let Starship má byť zajtra, SpaceX sa pokúsi rampou zachytiť prvý stupeň
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie
Trailer poslednej série animovaného Star Trek seriálu
Intel uviedol nové desktopové CPU, výrazne znížili spotrebu v záťaži
Chrome začal vypínať rozšírenia nepodporujúce nové API, aj populárny uBlock Origin
Vydané nové Ubuntu 24.10
O2 mierne zlepšilo pokrytie 5G
Predaje PC poklesli, najmä Macov
Skladateľné smartfóny ovládli čínski výrobcovia, vedie Huawei
Aj Nobelova cena za chémiu udelená za umelú inteligenciu, na predpovedanie tvaru bielkovín


Diskusia:
                               
 

Tieto distribucie zachytili nastup, ktory mali prvi telekomunikacni operatori a ISP a casom aj velky pocet firiem. A ked Microsoft isiel na serveroch do kytiek, z velkej casti prebrali zakaznikov o ktorych sa a aj o udrzbu serverov stara velky pocet ludi.

No a casom sa zistilo, ze firmy akosi zabudaju rozmyslat a ked im k tomu ani MS nepomoze, zostava uz iba bazmeg.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

30 je nič.
Ja som dospel v 45ťke. Dovtedy som bol sprostý. Až dnes chápem súvislosti.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nemali by sme zabudat ani na Briana Kernighana a Dennisa Ritchieho. Pripit si aj s nimi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A práve tam, kde sa vo svojej ješitnosti prebraním versioningu začali stavať na úroveň kernelu, sa stvorením prvotného hriechu odvrátením od monolitickosti priekazne všetko posralo.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nad kernelom je bios.
Bios je nič bez uploadera.
Všetko z toho to môže vyradiť triviálna matematická chyba.
Kto vymyslel matematiku?

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Matematika nie je vymyslená, matematika je skutočná.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chudak Ian Murdock sa "zasamovrazdil", urcite mu policia k tomu nepomohla...

Velmi mi to smrdi microsftom, zrejme maju zaujem o uplnu monopolizaciu aj serverov..
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Také mě to bolí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pokiaľ sa odstránením jedného týpka zosype celá firma, tak si len oddelenie služieb zákazníkom začalo robiť svoju prácu priekazne poctivo.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Odstránením jedného správneho týpka sa zosype každý firma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo sa zosype odstránením jedného správneho týpka podľa kritéria nenahraditeľnosti priekazne až tak firmou ani byť nemusí.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No a poďme rýchlo prejsť na linux, veď tých 30 rokov driny za dačo muselo stáť.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ja už som na Linuxe Windows len virtualizujem.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

nedaj sa rusit a prajeme prijemne pouzivanie windowsoveho telefonu pripojeneho na windowsovy wifi router cez ktory browsujes same weby beziace na windowsoch. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takto... a keby na ddos útoky netrebalo botnety, zhruba koľko percent domácich routerov by sa neuživilo len s firmware, či rovno výmenou za switch? Lebo akože chápem tú potrebu zvyšovať trhovú penetráciu aspoň číselne, keď už inak nejde, ale priekazne by vari bolo lepšie sa v tom príliš nevŕtať.
No a debatu o tom, že miešať dokopy argumenty so zámerom, že šak aspoň nejaký vydá a bludy sa v nich stratia, ich spochybňuje kompletne, už priekazne ani nejdeme nerozmazávať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

MILF
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri prilezitosti vyrocia si mozeme pripomenut aj to, ze Debian dostal meno spojenim Ianovho mena so zenskym menom Debra, ktore nosila Ianova vtedajsia priatelka a neskorsia manzelka. Pripona balikov .deb ma teda povod v mene Debra.
R.I.P. Ian.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Oslavujú? Ten tragický neúspech??
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ten čas letí dpč strašne rýchlo. Až mi je z toho smutno. Ale nie že starneme, ale to že koľko sa toho od existencie Linuxu na tomto Mimo-IT svete stihlo posrať. Veď to vám je v skutku aká rýchlovka? Stačí sa pozrieť na indivíduá typu lgbtq+, hypsterov, čaputovú, očkovaniuchtivích priam nútiacich fašounov atď atď. Zrejme sú tie časy nadobro tam, hĺboko v prdeli. Len tak som kukal na YT vidko dvoch debilov čo sa chceli NEusmiať k prehre, imo absolútne kontraproduktívny pokus o zábavnú šou, no ešte viac na doiebalo keď ten aziat povedal God a ich nútené cc asi za celých 12min. vypísalo G.. . Jediné slovo čo malo iba písmenko. Ale vážne, oni tý skurvysyni americký generácie X cenzurujú slovo God. A tak má napadá už len jedno, klystýr.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár