neprihlásený Piatok, 24. januára 2025, dnes má meniny Timotej
Európania sa obávajú zneužitia RFID

Výsledky otvorenej diskusie o postoji k nasadzovaniu technológie RFID v trvaní viac ako šesť mesiacov prezentovala v pondelok európska komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Reding. Z podnetov a príspevkov obyvateľov, mimovládnych a ďalších organizácií a firiem z krajín Európskej únie vyplynulo, že Európania sa obávajú zneužitia tejto technológie a straty súkromia a požadujú prísne pravidlá pre jej používanie.

DSL.sk, 16.10.2006


Viviane Reding, európska komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá, informovala v pondelok o výsledkoch verejnej diskusie o nasadzovaní technológie RFID, ktorú otvorila v marci na veľtrhu Cebit a do ktorej mohli prispievať obyvatelia EÚ do konca septembra.

RFID, Radio Frequency Identification, je technológia, ktorá umožňuje označovať tovary, predmety a iné objekty RFID čipom, z ktorého je možné odčítať tzv. čítačkou zvyčajne jednoznačné identifikačné číslo objektu a prípadne ďalšie vlastnosti a informácie.

Do diskusie sa zapojil rekordný počet prispievateľov, ktorí vyplnili dotazník a vyjadrili svoj názor v takejto forme diskusie organizovanej Európskou komisiou, 2,190.

Z názorov obyvateľov, organizácií a firiem vyplýva, že v Európe prevládajú obavy o možné zneužitie technológie na neustále monitorovanie a obavy zo straty súkromia.

Európania požadujú, aby regulačné zákony umožňovali občanom všetky RFID čipy softvérovo respektíve elektronicky deaktivovať a mali tak nad nimi kontrolu.

Až 55% obyvateľov si myslí, že EÚ by mala prijať legislatívu reagujúcu na nasadzovanie RFID, ktorá by ju regulovala. Komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá je po konečnom vyhodnotení výsledkov diskusie pripravená, pokiaľ to bude výsledkom záverov, v roku 2007 navrhnúť legislatívu riešiacu používanie RFID.

"Väčšina obyvateľov predpokladá, že by boli presvedčiteľní o prínosoch RFID, chcú byť ale uistení, že nepríde k ohrozeniu ich súkromia.", uvádza Reading v predbežnom hodnotení diskusie.

"Ľudia chcú rozhodovať, ako sú informácie používané a aktualizované.", dodala komisárka.

Dvojtretinovaná väčšina respondentov považovala za dôležité, aby boli občania detailne informovaní o prínosoch a rizikách technológie.

RFID technológia má byť do budúcnosti prepojením reálneho a elektronického sveta, keď pohodlne umožní evidovať a prípadne automaticky monitorovať objekty reálneho sveta. Podľa niektorých odhadov v roku 2015 bude na Zemi až 1 trilión RFID čipov.

V súčasnosti sa RFID čipy zatiaľ používajú najmä na sledovanie tovarov od výroby, cez skladovanie až po ich predaj za účelom jednoduchšej a automatickej evidencie, čo výrazne znižuje náklady výrobcom a predajcom.

RFID sa často už využíva aj v preprave občanov ako technológia v identifikačných smartkartách, zároveň viacero krajín v súčasnosti vydáva pasy s RFID čipom obsahujúcim identifikačné číslo pasu a často aj biometrické údaje.

Väčšina čipov, s ktorými prídu do kontaktu bežní občania, bude pravdepodobne pasívnych, bez vlastného napájanie. Tieto čipy získavajú potrebnú energiu pre vyslanie informácií na nich uložených z čítačky elektromagnetickou indukciou v anténe. Čítané môžu byť podľa druhu čipu, antény, čítačky a sily jej signálu zo vzdialenosti typicky do 10 cm až po niekoľko metrov.

Väčšina pasívnych RFID mikročipov je postavená na štandardnej kremíkovej technológii, najmenšie dosahujú veľkosť 0.15 mm × 0.15 mm a hrúbku len 7.5 mikrometrov. Cena najlacnejších sa v súčasnosti pohybuje okolo 1.50 Sk.

Pasívny čip potrebuje anténu s plochou v rádoch centimetrov štvorcových, anténu je pri súčasných technológiách možné už vyrábať tlačou.

Viacero spoločností zároveň vyvíja technológiu výroby pasívnych RFID čipov z polovodičov založených na polyméroch tlačou. Bolo by ich tak možné bez problémov tlačiť priamo do obalov tovarov, náklady na ich výrobu by boli násobne nižšie ako v prípade na kremíku postavených čipov.

Oficiálne stránky Európskej únie venujúce sa nasadzovaniu technológie RFID je možné nájsť tu.


      Zdieľaj na Twitteri


Stretli ste sa už s RFID čipom? (hlasov: 226)

Áno      33%
Nie      39%
Neviem      28%


Najnovšie články:

Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený
Na hackerskej súťaži hackli štyri nabíjačky elektromobilov
K dispozícii upgrade na Linux Mint 22.1
Netflix na domácom trhu opäť zdražuje
Seagate začala dodávať 36 TB disk, v laboratóriu demonštrovala viac ako 60 TB
Microsoft opäť automaticky upgraduje Windows 11
Kapacita verejných nabíjačiek elektromobilov v SR sa zvýšila o 52%


Diskusia:
                               
 

to 2,190 je co?
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi pocet prispievatelov, ak ano je to dost odveci napisane :-?
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol tak to je fakt rekordny pocet....podla toho usudzuju myslenie vsetkych europanov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

inac sila cislo... vsak aj v EU parlamente pracuje nasobne viac ludi ako sa vyjadrilo do ankety... a vedel vobec niekto o tej ankete?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stretol som sa s takým čipom??? Redakcia DSL ma rozosmiala, že uviedla možnosť odpovede: Neviem :-)))

To znamená, že ani po prečítaní tohto článku čitateľ nevie, o čom sa tam píše, takže sa nevie rozhodnúť, či sa s stretol s takým čipom??? :-)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcú byť ale uistení, že nepríde O ohrozeniu ich súkromia

Eror
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyse 2000 ludi vyjadrilo svoj nazor, to je na europu smiesny pocet. Mnohym ludom je to aj tak jedno, a ostatni budu nuteni to prijat. Vacsina ludi to prijme, lebo im natlacia do hlavy halusky, ake je to dobre a uzitocne. Mel Gibson mal pravdu, ked vyhlasil, ze za vsetky vojny mozu zidia. Mozno nie na 100%, ale aspon na 95%. Zidia povazuju vsetkych, opakujem VSETKYCH ludi, ktori nie su zidmi, za nepriatelov. Ich plan na vytvorenie svetovej hrozovlady sa nebezpecne blizi. Ale co uz... Komu na tom zalezi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ty si dobry blud... citujem z jednej komedie: neviem na com ficis, ale nemas aj pre mna?
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak len sa smej....... raz ta ten smiech prejde a budes plakat, ze ako nam bolo dakedy dobre bez cipov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcel by som vidiet cloveka, co sa este nestretol v RFID, lepsie povedane tych 43 percent co zatial je v anketovej otazke... a v tescu na obleceni je myslite co? a plus uz skoro v kazdom nakupnom dome, kde na vas pri vstupe smutne kukaju zo zeme stojace stlpy, alias elektromagneticke citacky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Az na to, ze to nie je RFID ty puk, v tom nie su ziadne kody, proste ked cez to prejde ta biela sranda, tak to zacne piskat alebo myslis, ze ozdobne spony na topankach (a dalsie kovove veci co to zvyknu obcas pustit) maju cip a dokonca v nom je spravny kod??
Odpovedať Hodnotiť:
 

mno zalezi po akych obchodoch behas... o tom ze by to pustila spona na topankach som este nepocul... to by z tesca a podobnych shopov bol jeden pipajuci obchodik... len si laskavo odtrhni tu bielu nalepku a uvidime co tam najdes... predpokladam zataveny chip a okolo mas do tvaru stvorcovej pavuciny antenu... hadam si nemyslis ze sa to pouziva iba u amikov... v anglicku to uz pchaju do odpadkovych kosov a presne eviduju, kolko odpadu ktora rodina vyhodi a podla toho maju v buducnosti platit za odpady a podobne veci... uz z nas slovakov nerobte narod, kde nic moderne nie je... ako dalsi priklad ti poviem, ze naposledy som si kupoval USB kluc a maju v kazdej skatuli chip, podla ktoreho vyskladnuju/naskladnuju... a predpokladam kedze to nie je CORE, tak asi len RFID - aspon zo skatule netrcala bateria ;) takze este raz - nie je shop ako shop ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tie "scannery" pri vychode naozaj povacsine nie su RFID citacky. detekuje to len tie blbe pasiky, ktore sa vkladaju do oblecenia, topanok, knih, atd. znicit RFID nie je zasa take jednoduche a urcite nestaci prejst po tom "demagnetizatore" pri pokladni. ale videl som uz aj normalne RFIDy v knihe ako nalepku, otazka je, ci to sluzi aj na ochranu pred zlodejmi, alebo sa to pouziva len pre logistiku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na nicenie odporucam mikrovlnku! :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem ktory ste tu veriaci, ale o tomto je napisane o tych cipoch, vyzera to najprv nevinne, potom budu chciet ten cip aby ho mal i clovek, budes ho mat v ruke, alebo v hlave, nahradi ti to vodicak, obcianku, penazenku, bez toho cipu nebudes moct predavat ani kupovat, strata sukromia, mozno vam to bude na smiech, ale toto je zaciatok konca.... nie su to iba take recicky,je to fakt.

Boh nam pomahaj
Odpovedať Hodnotiť:
 

staci si uvedomit, ze v konecnom dosledku sme to my, kto o tom rozhoduje. ale na slovensku ludia nie su zvyknuti protestovat proti niecomu, pripadne sa vzburit, ziadat niekoho odvolanie alebo zvolit rozumnu alternativu... 80% ludi su len ovce a s tymi sa velmi lahko manipuluje, hlavne ked maju co jest a na co cumiet do bedne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Považujem to za celkom dobrý nápad monitorovat všetko a všade. Bude sa tak dať lepšie ovládať tupé stádo jeho vedúcimi spičkami. Národ potrebuje politiku cukru a biča. Na slovensku sme zvyknutý nerešpektovať nič. Z minulosti sme boli pod madarskou čižmou a nemeckým bičom. Sami si vladnuť nevieme. Nech nám teda vládne vybraná elita za použitia najmodernejšej techniky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A este je tu jedna pekna aplikacia RFID chipov. Osadzaju sa nimi zvierata. Neviem ci niekto mate psa, macku alebo ineho domaceho milacika a uz ste s nim chceli vycestovat napr do Nemecka, Talianska atd. Moj znamy z Nemecka mi spominal, ze kde chcel cestovat so psom do Talianska tak ho musel nechat ochipovat. Vraj je to povinne.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár