Inštalácia superpočítača Aurora, ktorý sa na najbližšie obdobie zrejme stane novým najvýkonnejším superpočítačom, bola dokončená.
Aktuálne to oznámili kľúčový dodávateľ Intel a Argonne National Laboratory patriace pod americké ministerstvo energetiky, kde je superpočítač umiestnený.
Superpočítač dodávaný HPE je postavený na Intel CPU a GPU z novej série označovanej Max, pričom 10-nm Xeon Max CPU s kódovým označením generácie Sapphire Rapids majú integrované v púzdre oproti klasickým serverovým Xeon procesorom veľké množstvo HBM pamäte. GPU architektúry Intel Xe majú kódové označenie Ponte Vecchio a mali byť minimálne pôvodne postavené na 7-nm čipoch Intelu.
Aurora pozostáva z celkovo 10624 serverových uzlov, každý má dva procesory a šesť grafík. Systém má podľa Intelu viac ako 1024 úložných uzlov, ktoré využívajú objektové asynchrónne distribuované úložisko DAOS od Intelu, majú spolu úložnú kapacitu 220 PB a celkovú prístupovú rýchlosť 31 TB/s.
Špičkový teoretický výkon superpočítača bude viac ako 2 exaflopy za sekundu a bude tak zrejme najvýkonnejším superpočítačom. Aký má dosahovať reálny maximálny výkon, podľa ktorého sú superpočítače zoradené v rebríčku najvýkonnejších superpočítačov Top500, oznámenie neuvádza.
Ukážka superpočítača Aurora (video: Argonne National Laboratory)
Najvýkonnejším superpočítačom je v súčasnosti Frontier tiež od HPE, ktorý je zase postavený na technológii od AMD. V jednom uzle je jeden 2 GHz procesor AMD Epyc so 64 jadrami a štyri GPU AMD Instinct MI250X.
Frontier má 9472 uzlov a aktuálne má výkon 1.194 exaflopu / s a špičkový teoretický výkon takmer 1.68 exaflopu / s.
Superpočítač Aurora je výrazne oneskorený oproti pôvodným plánom a zároveň je postavený na inej technológii ako bolo pôvodne plánované. Superpočítač bol pôvodne oznámený v roku 2015 a plánovaný už na rok 2018, vtedy mal byť postavený popri Intel Xeonoch na x86 akcelerátoroch Intel Xeon Phi. Vývoj Xeon Phi ale Intel postupne ukončil a superpočítač Aurora v pôvodnej plánovej podobe sa nezrealizoval.
V novej podobe mal prísť v roku 2021, dodanie sa ale aj pre problémy Intelu s prechodom na 7-nm výrobný proces posunulo. Výstavba superpočítača trvala rok a pol, začala v novembri 2021. Kedy presne má byť superpočítač spustený v plnej konfigurácii oznámenie neuvádza.
Re: A co deti ? maji si kde hrat ?
Od: Fijjke
|
Pridané:
26.6.2023 4:22
Asi skor nedopadne...
Rozpocet nasej SAV je asi 90 milionov eur. Rozpocet Argonne asi 1100 milionov. Zrejme najdu nejake korunky na elektriku. Inak aj Aurel uz bezi 24/7. Stoji to cca 400k rocne.
Funny thing - este v 2021 sa odhadovalo, ze Aurora moze zozrat $60 milionov USD rocne na elektrike. Kedze elektrika uz zdrazela, je mozne, ze Aurora zhltne cely budget SAV len na prevadzke kazdy rok.
Cleopatra 2023 s Gal Gadot
Od: LytaRyta Hochbatnica 3-rybá
|
Pridané:
23.6.2023 19:01
alláh-víe, jako by tam šiel TES VI Skyrim, v tých úplne total ultimate max.nastaveniach, a totálne naložený modmi, namodený..
(al.když ne Skyrim, tak nejaká, na HW-requirementes na hw -požadavky najnáročnejšia PC gamesa.. )
(alejo, pietro, ovšemže viem, že bežný SW. pre x86/x64 nechodí (a ešte nejaký ten wíkend nepojde) priamo zfleku na mašine categorie super-comp..
..ale predpokladám, že, cez nejakú "redukciu, "sand-box", vo forme asi celého "prekladacieho PC, počítača vo funkcii "redukcie", ( + ovšem aj s príslušným špecialn.sw) - by to asi PRIEKAZNE aj išlo, či ?
A da sa na tom pocitaci hrat v karty?A ked nie tak potom je to na pic..pocitac.A este ked sa neda Facebook kukat tak mozu ho rovno vyhodit.U mna sa da ja karty hrat a Facebook kukat.To je pocitac.A toto take prdy do vody a nie pocitac.
To by mali zájsť k nášmu Ďurokánovy cocot Hrčkatému, tzv. expertovi na výpočtovú techniku a kvantové všetko fyzikálnje. To budú čuča-t, to budú ku-kat. Zaspali dobu minimálne sto rokky.