neprihlásený Piatok, 21. júna 2024, dnes má meniny Alojz
Sprístupnený kandidát na vydanie nového OpenWrt 23.05

Značky: OpenWrtWi-Firoutery

DSL.sk, 15.6.2023


Tvorcovia populárneho open source operačného systému pre routery OpenWrt na konci minulého týždňa oznámili sprístupnenie prvého kandidáta na vydanie novej hlavnej verzie OpenWrt 23.05.

Nová verzia podľa oznámenia neobsahuje veľa veľkých noviniek, tvorcovia vyzdvihujú najmä pridanie podpory nových zariadení, zlepšenie podpory niektorých existujúcich zariadení a niektoré technické zmeny.

Samozrejme bol ale aktualizovaný na nové verzie rozličný zahrnutý softvér a nová verzia je postavená na linuxovom LTS jadre 5.15 oproti jadru 5.10 v OpenWrt 22.03.

Nová verzia podporuje viac ako 1750 zariadení, pričom bola pridaná podpora viac ako 160 nových zariadení. Okrem iného bola pridaná podpora viacerých zariadení s 2.5-gigabitovým Ethernetom, Netgear WAX206, Asus TUF Gaming AX4200, Netgear WAX218, Xiaomi AX9000 a Dynalink DL-WRX36.

Pribudla aj nová platforma ipq807x určená pre zariadenia s WiFi 6 SoC Qualcomm IPQ807x.

Veľkou zmenou vo verzii 21.02 bol na viacerých platformách prechod z riešenia swconfig pre správu zabudovaných prepínačov na DSA, Distributed Switch Architecture. Vo verzii 22.03 na DSA prešli viaceré zariadenia na ďalších platformách a v novej verzii 23.05 zariadenia na ďalšej platforme ipq40xx.

Na AVM FRITZ!Box 7530 pribudla podpora VDSL a zlepšené boli DSL štatistiky prístupné cez ubus a LuCI.

Na routeroch so SoC MT7621 sa dvojnásobne zvýšil výkon routovania vďaka použitiu druhej linky na prepojenie CPU a WAN. Kým pri predchádzajúcej verzii sa dáta dali medzi CPU a WAN a LAN spolu prenášať maximálnou rýchlosťou 1 Gbps v každom smere, pri využití druhej linky je takáto rýchlosť k dispozícii v každom smere samostatne pre WAN a pre LAN.

OpenWrt 23.05 zmenila štandardnú SSL knižnicu z wolfssl na mbedtls. Dôvodom je podľa oznámenia skutočnosť, že mbedtls poskytuje dlhú bezpečnostnú LTS podporu bez zmeny rozhrania ABI. wolfssl poskytuje stabilné ABI iba pre malú časť funkcií a po aktualizácii je potrebné prekompilovať softvéry používajúce túto knižnicu.

Inštalačné obrazy prvého kandidáta na vydanie OpenWrt 23.05 je možné sťahovať z downloads.openwrt.org, užívatelia by ale mali zvážiť počkať na vydanie stabilnej verzie. Na verziu 23.05 je podporovaný upgrade z verzie 22.03 ale nie z predchádzajúcich verzií.

Minimálne pred inštaláciou na zaradenie ešte s pôvodným firmvérom je odporúčané prečítať si inštrukcie k danému zariadeniu.

Kedy by mala byť vydaná prvá stabilná verzia OpenWrt 23.05, nie je jasné. V prípade predchádzajúcej hlavnej verzie 22.03 bola finálna verzia vydaná ale až viac ako štyri mesiace od sprístupnenia prvého kandidáta na vydanie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát


Diskusia:
                               
 

Po unavnom skumani, aka HW verzia je alebo nie je podporovana a hlavne kde ju kupit, uz nikdy viac ...
To je za trest ...

Mam tu 10 rocny mikrotik, na ktory stale chodia aktualizacie .. (a samozrejme vsetko novsie nad nim).
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zas tá pôvodná idea zvýšenia bezpečnosti tým, že si môže každý skontrolovať, či tam nie sú zadné vrátka, nie je zlá, len keď treba pri každej aktualizácii prechádzať celý kód, obsahujúci rôzne obskúrne funkcionality, ktoré konkrétny router ani nemá, či v nich nejakým nedopatrením nejaké vrátka náhodou nepribudli, lebo je to pozplácavané dokopy, môže u používateľov priekazne potenciálne dochádzať ku znižovaniu benefitovania.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár