Približný termín ďalšieho pokusu o orbitálny let novej vyvíjanej rakety a lode Starship spoločnosti SpaceX avizovaný na konci mája Muskom zrejme naďalej platí, keď podľa aktuálnych informácií Muska sa let uskutoční za 6 až 8 týždňov.
Na konci mája Musk avizoval, že významné úpravy štartovacej plošiny by mali byť dokončené približne o mesiac, ďalší mesiac sa má raketa testovať na plošine a potom sa môže uskutočniť druhý pokus o orbitálny let.
Prvý pokus o prvý orbitálny let Starship sa uskutočnil 20. apríla. Raketa vtedy poškodila aj štartovaciu plošinu, roztrhala napríklad betón a okrem iného spôsobila v okolí štartu požiare.
Raketa s loďou úspešne odštartovali, problémy ale začali už pri štarte a 3 minúty a 59 sekúnd od štartu boli raketa a loď zničené explóziou.
Hneď pri štarte podľa zobrazovanej telemetrie tri z 33 motorov prvého stupňa nefungovali. Podľa skorších informácií Muska ich systém nepovažoval za dostatočne v poriadku aby využil ich plný ťah. Raketa sa kvôli tomu podľa Muska ale nakláňala na stranu.
Po 27 sekundách od štartu sa niečo pokazilo na ďalšom motore, u ktorého prišlo k "energetickej udalosti" a poškodilo to aj okolité motory. Raketa ale pokračovala.
Po 85 sekundách od štartu ale už raketa stratila schopnosť natáčať trysky motorov a tým riadiť smer letu a začala letieť neovládateľne. Loď sa neoddelila od prvého stupňa, spolu sa začali otáčať, najvyššie sa dostali do výšky približne 39 km a následne začali klesať. Raketa ale najskôr 40 sekúnd nereagovala na príkaz na samodeštrukciu, k explózii prišlo následne vo výške okolo 30 km.
Prenos z nepodareného prvého orbitálneho letu Starship (video: SpaceX)
Musk podľa informácií z konca apríla očakáva tento rok ešte štyri až päť ďalších štartov Starship, pričom pravdepodobnosť dosiahnutia orbity v tomto roku je podľa neho 80%. Musk vtedy avizoval, že podľa neho sa orbitu takmer na 100% podarí dosiahnuť do 12 mesiacov.
Prvý orbitálny let má mať podobu, akú spoločnosť avizovala už pred dvomi rokmi. Loď má po štarte zo základne SpaceX v Texase letieť smerom na východ, pričom prvý stupeň má pristáť v Mexickom zálive. Loď Starship má uskutočniť takmer celý oblet Zeme a pristáť západne od USA, neďaleko Havajských ostrovov. Prvý stupeň ani loď pri prvom pokuse nemali pristávať na plošinu na mori, pristáť mali na vode.
Pozor tento článok obsahuje viac ako dve informácie, väčšina Mongolov bude mať z toho CHAOS, aj keď po Slovensky by sa malo povedať, že mám z toho hockey, keď je to komplikované.
ultraradikálny špecifikácionalizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
17.6.2023 5:39
Síce ma neprekvapí, ak sa odkiaľsi vynorí jazykovedná výnimka typu, že pravidlo sa nevzťahuje na slová, obsahujúce aspoň 24 stupňový oblúk, ale ak nejde o fatalitný omyl, mal by byť pre neprznenie jazyka i let priekazne orbitný.
ZEM JE PLOCHÁ, ZEMEGUĽA JE HOAX
Od: FLATEARTHER
|
Pridané:
17.6.2023 14:32
čo chcú obiehať, keď Zem je tak obrovská, že bežne žiadny pilot nedovidí nakoniec:
https://dopice.sk/rV3
Ešte tie hoaxy s vákuovým vesmírom a plynnou atmosférou uprostred :D Kto by postavil model Zeme podľa súčasnych školských náuk, musel by to byť kúzelník.
Pan Musk, spasitel ludstva
Od: klerus
|
Pridané:
18.6.2023 11:46
Elon Musk, a name in the limelight,
A figure of controversy, a constant fight.
But let us pause and take a closer look,
At the man behind, beyond the hook.
In a world divided by political creed,
Elon Musk treads a different breed.
His endeavors, they know no bounds,
Unfettered by political battlegrounds.
He challenges conventions, disrupts the norm,
His innovation shines through the storm.
But in the realm of politics, he finds a clash,
With liberals who question and criticize, in a flash.
Yet Elon Musk, he perseveres,
Navigating the landscape, despite the jeers.
His mission to advance humanity's plight,
To push the boundaries, day and night.