neprihlásený Streda, 15. mája 2024, dnes má meniny Žofia
Intel sa chce stať významným akcionárom Arm

Značky: ARMIntelITbiznis

DSL.sk, 13.6.2023


Spoločnosť Intel sa údajne chce stať významným akcionárom spoločnosti Arm, keď chce byť kľúčovým investorom pri avizovanom uvedení akcií Arm na americkú burzu.

Informuje o tom agentúra Reuters, Intel a Arm sa odmietli pre agentúru k informácii vyjadriť.

Arm sa v apríli zaregistrovala u americkej komisie pre cenné papiere SEC v súvislosti s plánovaným uvedením svojich akcií na americkej burze. Spoločnosť verejne neuviedla akú časť akcií uvedie na burzu, podľa vtedajších informácií Reuters chce predajom akcií ale získať 8 až 10 miliárd dolárov a teda predať menšinovú časť akcií.

Podľa aktuálnych informácií Intel rokuje s vlastníkom Arm, japonskou spoločnosťou SoftBank, s cieľom stať sa kľúčovým investorom Arm pri tomto predaji akcií.

Arm je vlastnená spoločnosťou SoftBank od roku 2016, SoftBank ju kúpila za 24.3 miliárd libier. Predtým sa akcie Arm obchodovali na burze. SoftBank v septembri 2020 oznámila plán predať Arm spoločnosti Nvidia. Akvizícia mala ale problém so schválením regulačnými úradmi kvôli obavám z dopadov na konkurenčné prostredie, proti akvizícii namietali aj viaceré veľké IT spoločnosti a vo februári minulého roka bolo oznámené zrušenie akvizície. Následne SoftBank oznámila zámer uviesť spoločnosť na burzu.

Intel a Arm sú veľkými konkurentami a zároveň sa začínajú stávať partnermi. Intel a Arm si samozrejme konkurujú ako tvorcovia procesorových čipov, keď x86 procesory Intelu zatiaľ dominujú v osobných počítačoch a serveroch a ARM procesory v smartfónoch. Intel sa v minulosti pokúsil s x86 procesormi vstúpiť na trh procesorov pre smartfóny, nepodarilo sa mu ale presadiť. Naopak architektúra ARM sa čoraz viac presadzuje už aj v osobných počítačoch a serveroch.

Arm ale len navrhuje a licencuje komponenty ARM procesorov vrátane jadier a GPU a nevyrába ARM procesory, zároveň väčšina významných výrobcov ARM CPU nemá vlastné továrne na výrobu čipov a procesory si musí nechávať vyrábať inými výrobcami, najmä TSMC. Intel je naopak stále jedným z najväčších výrobcov čipov a v poslednej dobe rozširuje svoje plány vyrábať čipy pre iných tvorcov čipov, pričom v apríli Intel a Arm oznámili dohodu na novej spolupráci. V rámci nej bude Intel svojim budúcim výrobným procesom Intel 18A vyrábať ARM procesory pre prípadných záujemcov spomedzi spoločností navrhujúcich ARM procesory.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Na vesmírnom Boeingu objavený ďalší problém, štart sa opäť posunul
Android smartfóny aj iPhony začali podporovať upozorňovanie na nechcené sledovanie
Ďalší superpočítač má exaflopový výkon, superpočítače s Nvidia CPU sú najefektívnejšie
Windows prestane podporovať 1024-bitové RSA certifikáty
Hokej opäť vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Tesco výrazne rozširuje dostupnosť predaja potravín cez Internet
Vydaný Linux 6.9
O mesiac skončí podpora predposlednej verzie Windows 10, aktualizuje sa na poslednú
ARM procesory pre PC uvedie podľa Arm viacero výrobcov
Zem zasiahli najsilnejšie geomagnetické búrky za 20 rokov, postihli aj GPS a Starlink


Diskusia:
                               
 

bude ARM koprocesorom x86-64 :-D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Acorn Risc PC?
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD Ryzen má ARM koprocesor - bežia na ňom zadné vrátka...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A predné vrátka bežia na čom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby mali rozum, tak tlačia peňáze do vývoja vlastných risc-v čipov a vyserú sa na celý ARM

ARM to má už zrátané ako aj Microsoft s Windowsom ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Risc-v ma co dohanat. Zlom by nastal ak ich zacnu davat do prvych mobilov aspon tych menej vykonnych. Pokial viem tak Google uz oficialne podporuje android na risc-v.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To si myslel aj intel - viď zenfone2 s atomom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veďf ale problém s poplatkami za Arm nie je u bežných používateľov pri tých pár mobiloch, kde to z ceny aj tak robí nula celá hovno.
Skôr by sme sa mali zamýšľať, výrobcom akých zariadení nevyhovuje, že z poplatkov sa dá priekazne určiť počet kusov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boha, no ako to, že študovaní ľudia na vedúcich pozíciach miliardovej spoločnosti, nevolali najskôr tebe. Hneď by si im ozrejmil situáciu, keďže viac vidíš do polovodičového priemyslu než CEO Intelu. Mohli ušetriť miliardy!

A to, že Windows to má zrátané, čítam už vyše 15 rokov. Kto mu to presne zráta? OS X, čo je detský OS pre hipsterov, kde stlačenie Enter nad adresárom znamená premenovať ho? Možno to už zmenili, neviem. Alebo Linuks, čo sa už 10 rokov úspešne drží okolo 1,5% browser market share? To už Chrome OS má väčší podiel a ten OS som nikde ani len nevidel. A kedy sa na tých nástupcov Windowsu budú dať normálne nainštalovať všetky hry a veci ako Inventor, Solid Edge a podobne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

windowsu to zrata jednoducha reguladcia od EU+Canady+Ciny+Indie, ked konecne zacne vyzadovat bezpecne stabilne otvorene ovldace (z rovnakym vykonom a) pre linux , pre vsetky zariadenia dodavane na ich trhy

(kludne zahrnut aj ostatne OS - Chrome/Apple) a je po problemoch

Windwosu prsalo do sraciek pri zmene z win7 na 10 (preco myslis ze ho davali vo voelkom zadarmo?)

Keby vtedy linux developeri v krytickej chvili zdokonalili vyvoj wine a hlavne podporu DirectX11 v linuxe tak mohlo byt vsetko inak...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď práve... "keby". Mali sme Win XP, populárny OS. Potom prišla Vista. Už vtedy všetci prorokovali, ako sa teraz Linux presadí, lebo Vista je hnoj. Nestalo sa. Tak prišiel Windows 7, zase populárny a obľúbený OS. Potom Windows 8. Opäť krok vedľa a teraz už naozaj ten Linuk prevezme žezlo. Nič. Teraz máme Win 10/11. Je to samozrejme spyware, ale funkčný a pohodový. Tak zase to nejako nevyjde.

Linux je asi taká náhrada Windowsu, ako je GIMP náhrada Photoshopu. Malo by to byť "to isté" do určitej miery, ale jednoducho zďaleka nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi ich pri vyštudovaní presvedčili, že sú najmúdrejší a všetko vedia najlepšie. A teraz sa na nich priekazne rehocú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Peklo zamrzlo!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno, Intel a Arm sa rozhodli byť partnermi. Prečo by sa nedohodli, keď sa už dlhé roky veselo snažia vzájomne konkurovať a vystavať sa na frustrácii? Teraz si aspoň môžu povedať: "Ak nemôžeš poraziť svojho súpera, staň sa jeho investorom." Veď Intel potrebuje trochu zábavy a Arm potrebuje trochu peňazí, tak prečo nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nvidia nemohla a intel moze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nvidia chcela kúpiť celý arm, intel len časť jeho akcií.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár