neprihlásený Nedeľa, 14. apríla 2024, dnes má meniny Justína
V linuxovom jadre pribúda podpora pre programovanie sieťových ovládačov v Ruste

Značky: linuxové jadroprogramovanie

DSL.sk, 9.6.2023


Už aj linuxové ovládače pre sieťové zariadenia sa v blízkej budúcnosti budú dať programovať v programovacom jazyku Rust, keď aktuálne boli zverejnené záplaty jadra pre sieťový subsystém umožňujúce aj tento typ ovládačov programovať v Ruste.

Upozornil na to linuxový Phoronix.

Podpora pre programovanie linuxového jadra aj v programovacom jazyku Rust pribudla do oficiálneho jadra vo verzii 6.1 z decembra, išlo o jednu z najväčších noviniek tejto LTS verzie.

Jadro bolo doteraz napísané najmä v jazyku C a časť v assembleri. Rust sa podobá na C++, bol ale vytvorený s cieľom riešiť problémy súčasného programovania a jeho dôležitými vlastnosťami sú bezpečnosť v oblasti manažmentu pamäte a pri používaní vlákien, efektívne multivláknové programovanie a zároveň pri týchto vlastnostiach aj vysoký výkon.

Rust sa vďaka týmto vlastnostiam začína v poslednej dobe využívať pri programovaní viacerých dôležitých široko používaných softvérov. V prípade linuxového jadra vývojári do Rustu zrejme neprepisujú žiadne významné časti jadra, doteraz bol pridaný najmä podporný kód umožňujúci rozličné typy ovládačov a ďalšie časti jadra vyvíjať v Ruste a kód v Ruste bude zrejme pribúdať najmä pri vývoji nových ovládačov a ďalších častí jadra. Podľa Phoronixu nebol v Ruste zatiaľ napísaný žiadny významnejší ovládač.

Podobne v prípade sieťových ovládačov bol aktuálne sprístupnený podporný kód a zatiaľ nebol v Ruste napísaný žiadny sieťový ovládač pre konkrétne zariadenie, súčasťou nového kódu je len ukážkový sieťový ovládač.

Kód zatiaľ nebol pridaný do oficiálneho jadra pripravovaného na vydanie, v ktorej verzii jadra by mal byť pridaný a kedy by mohli byť prvé sieťové ovládače alebo iné dôležité časti linuxového jadra naprogramované v Ruste nie je jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu
Česi vydali nový OS pre ich routery Turris
Predaje PC konečne prestali klesať
Nový ARM CPU pre notebooky od Qualcommu má byť výrazne výkonnejší ako Intel CPU
Sprístupnený očakávaný seriál Fallout podľa počítačovej hry


Diskusia:
                               
 

Jenom bych doplnil, že Rust sice je objektový jako C++, ale efektivitou je mnohem blíže C, než C++, a to nejen kvůli paralelním schopnostem Rustu. Je prostě novější.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jen bych doplnil, ze Rust neni ani nahodou objektovy, prave OOP sa v Ruste (uspesne) vyhli
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sebevědomí vám nechybí a nyní prosím argumenty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Žiadať argumenty, keď evidentne stačí jeden, zaváňa priekazne účelovým vnucovaním svetonázoru.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ty argumenty bych prosil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ponevač nýbrž i jelikož už priekazne pozdě bycha honiti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

https://doc.rust-lang.org/book/ch17-00-oop.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK, nechci se hádat.

Já jsem nechtěl říci, že je Rust nějak "superobjektový", protože třeba oproti C++ má celkově trochu menší objektové možnosti, ale přesto lze Rust s úspěchem použít pro objektový kód a objektové programy.

To OOP (objektové programování) je mimo jiné hodně důležité kvůli spolupráci a pro větší týmy. Na Rust najíždí i takoví siláci jako Microsoft (Windows), Google (Chrome, KataOS), Linux, atd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

“I always eagerly wait for the new Lunix kernel. When I think of what compilation commands to use I get a huge boner and I often masturbate during the compilation. Some time ago I bought a new computer that compiles the kernel so fast I don't have time to cum. So I compile it twice.„

—Typical Lunix user. Hope he runs make clean!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Čiže kompilácia Lunix kernelu je niečo ako vypínanie Windows, akurát nehrozí, že priekazne len tak ostane visieť.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

njn, vidite, pred tymi cca 80- 100 rokmi, stacili na top-karieru tycoona, politika, oligarchu, a multi- miliardara, aj 3 triedy ludovych..

Vychodil jen tři školní třídy
Maxwell se narodil 10. června 1923 jako Abraham Leib Hoch (později užíval jméno Ján Ludvík Hoch) v chudé židovské rodině v obci Slatinské Doly v Podkarèpatské Rusi (dnes část ukrajinské obce Solotvina), která byla v té době součástí Československa.

Vychodil pouze tři třídy obecné školy, ale
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár