neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
V linuxovom jadre pribúda podpora pre programovanie sieťových ovládačov v Ruste

Značky: linuxové jadroprogramovanie

DSL.sk, 9.6.2023


Už aj linuxové ovládače pre sieťové zariadenia sa v blízkej budúcnosti budú dať programovať v programovacom jazyku Rust, keď aktuálne boli zverejnené záplaty jadra pre sieťový subsystém umožňujúce aj tento typ ovládačov programovať v Ruste.

Upozornil na to linuxový Phoronix.

Podpora pre programovanie linuxového jadra aj v programovacom jazyku Rust pribudla do oficiálneho jadra vo verzii 6.1 z decembra, išlo o jednu z najväčších noviniek tejto LTS verzie.

Jadro bolo doteraz napísané najmä v jazyku C a časť v assembleri. Rust sa podobá na C++, bol ale vytvorený s cieľom riešiť problémy súčasného programovania a jeho dôležitými vlastnosťami sú bezpečnosť v oblasti manažmentu pamäte a pri používaní vlákien, efektívne multivláknové programovanie a zároveň pri týchto vlastnostiach aj vysoký výkon.

Rust sa vďaka týmto vlastnostiam začína v poslednej dobe využívať pri programovaní viacerých dôležitých široko používaných softvérov. V prípade linuxového jadra vývojári do Rustu zrejme neprepisujú žiadne významné časti jadra, doteraz bol pridaný najmä podporný kód umožňujúci rozličné typy ovládačov a ďalšie časti jadra vyvíjať v Ruste a kód v Ruste bude zrejme pribúdať najmä pri vývoji nových ovládačov a ďalších častí jadra. Podľa Phoronixu nebol v Ruste zatiaľ napísaný žiadny významnejší ovládač.

Podobne v prípade sieťových ovládačov bol aktuálne sprístupnený podporný kód a zatiaľ nebol v Ruste napísaný žiadny sieťový ovládač pre konkrétne zariadenie, súčasťou nového kódu je len ukážkový sieťový ovládač.

Kód zatiaľ nebol pridaný do oficiálneho jadra pripravovaného na vydanie, v ktorej verzii jadra by mal byť pridaný a kedy by mohli byť prvé sieťové ovládače alebo iné dôležité časti linuxového jadra naprogramované v Ruste nie je jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet


inzercia



Diskusia:
                               
 

Jenom bych doplnil, že Rust sice je objektový jako C++, ale efektivitou je mnohem blíže C, než C++, a to nejen kvůli paralelním schopnostem Rustu. Je prostě novější.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jen bych doplnil, ze Rust neni ani nahodou objektovy, prave OOP sa v Ruste (uspesne) vyhli
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sebevědomí vám nechybí a nyní prosím argumenty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Žiadať argumenty, keď evidentne stačí jeden, zaváňa priekazne účelovým vnucovaním svetonázoru.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ty argumenty bych prosil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ponevač nýbrž i jelikož už priekazne pozdě bycha honiti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

https://doc.rust-lang.org/book/ch17-00-oop.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK, nechci se hádat.

Já jsem nechtěl říci, že je Rust nějak "superobjektový", protože třeba oproti C++ má celkově trochu menší objektové možnosti, ale přesto lze Rust s úspěchem použít pro objektový kód a objektové programy.

To OOP (objektové programování) je mimo jiné hodně důležité kvůli spolupráci a pro větší týmy. Na Rust najíždí i takoví siláci jako Microsoft (Windows), Google (Chrome, KataOS), Linux, atd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

“I always eagerly wait for the new Lunix kernel. When I think of what compilation commands to use I get a huge boner and I often masturbate during the compilation. Some time ago I bought a new computer that compiles the kernel so fast I don't have time to cum. So I compile it twice.„

—Typical Lunix user. Hope he runs make clean!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Čiže kompilácia Lunix kernelu je niečo ako vypínanie Windows, akurát nehrozí, že priekazne len tak ostane visieť.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

njn, vidite, pred tymi cca 80- 100 rokmi, stacili na top-karieru tycoona, politika, oligarchu, a multi- miliardara, aj 3 triedy ludovych..

Vychodil jen tři školní třídy
Maxwell se narodil 10. června 1923 jako Abraham Leib Hoch (později užíval jméno Ján Ludvík Hoch) v chudé židovské rodině v obci Slatinské Doly v Podkarèpatské Rusi (dnes část ukrajinské obce Solotvina), která byla v té době součástí Československa.

Vychodil pouze tři třídy obecné školy, ale
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár