neprihlásený Sobota, 30. septembra 2023, dnes má meniny Jarolím
Sonda, ktorej vypustenie NASA v 2022 nestihla, má letieť v októbri

Značky: NASAvesmír

DSL.sk, 7.6.2023


Po zlyhaní v misii sondy Psyche, ktorú NASA nestihla pripraviť na minuloročný štart, uskutočnila NASA potrebné opatrenia a úspešne pokračuje v pláne na vypustenie sondy v októbri tohto roka.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Sonda Psyche má letieť k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Asteroid má priemer asi 210 kilometrov a podľa NASA sa pravdepodobne skladá zo železa a niklu. Asteroidy sú bežne buď z hornín alebo ľadu.

Hypotézou je, že 16 Psyche by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty veľkosti približne Marsu zničenej kolíziami pred miliardami rokov. Misia tak má pomôcť analyzovať jadrá planét a pochopiť zloženie a vývoj planét.

Vhodné okno pre štart minulý rok trvalo od 1. augusta do 11. októbra, NASA ale nestihla pripraviť a otestovať letový softvér a štart v minuloročnom okne zrušila.

Podľa zistení vyšetrovacej komisie k zlyhaniu prispeli rozličné faktory súvisiace s organizáciou práce po zmenách v súvislosti s pandémiou a napríklad práca z domu ale tiež nedostatok personálu, nedostatočná komunikácia a nedostatky v manažovaní misie.

NASA po nestihnutí štartu v minulom roku rozhodla o pokračovaní v misii so štartom v tomto roku, kedy vhodné okno pre štart začína v októbri. Let sondy kvôli neskoršiemu štartu a iným pozíciám na obežnej dráhe bude ale trvať výrazne dlhšie. Kým pri minuloročnom štarte by sonda priletela k asteroidu v roku 2026, pri štarte v októbri tohto roka priletí až v auguste 2029.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

AMD má v ďalších dvoch generáciách CPU zvýšiť výkon a výrazne zvýšiť počet jadier
Helikoptéra na Marse vytvorila rekord v rýchlosti letu
Firefox pre Android začne podporovať rozličné rozšírenia od decembra, už sa dajú testovať
Ďalšia významná streamovacia služba zavádza reklamy
Česi konečne dokončili nový router Turris, budúci týždeň ho budú prezentovať
Predaje smartfónov v Severnej Amerike sa prepadli o viac ako 20%
Google začal poskytovať 8 Gbps pripojenie v takmer miliónovom meste
Prekvapivo predstavený Raspberry Pi 5, má vyšší výkon, novinky aj vyššiu cenu
Vydaný nový LMDE 6, Linux Mint postavený na Debiane
7-nm Intel Meteor Lake procesory nakoniec zrejme pre desktopy nebudú


Diskusia:
                               
 

S tými faktormi to vyzerá na nie práve najoptimálnejšie použitie vyššej matematiky vyšetrovacou komisiou, nakoľko ja keď zrátam i štyri synonymá pre napiču riadenie a šesť inotajov pre napiču riadenie, tak i po zmiešaní s dôsledkami napiču riadenia, vychádza bežnou priekazne jeden faktor.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Súhlasím!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No ked omeskanie startu o rok znamena ze prileti o 3 roky neskor, mozno ze keby pockali dalsi, mozno by priletela o 4 roky skor.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Citujem z clanku "Podľa zistení vyšetrovacej komisie k zlyhaniu prispeli rozličné faktory súvisiace s organizáciou práce po zmenách v súvislosti s pandémiou a napríklad práca z domu ale tiež nedostatok personálu, nedostatočná komunikácia a nedostatky v manažovaní misie." --- cize typek na VO, co mal na starosti launch, bol pol dna na teamse away , potom si hodil busy/dnd a pritom cely cas hral hry..Az vecer si pozrel kalendar a zistil, ze mal vypustit raketu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár