neprihlásený Streda, 30. októbra 2024, dnes má meniny Šimon, Simona
Detektor gravitačných vĺn LIGO spustený s výrazne vyššou citlivosťou

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 24.5.2023


Detektor gravitačných vĺn LIGO, Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory, po odstávke dnes opäť spustil pozorovania s výrazne zvýšenou citlivosťou oproti minulosti.

Projekt o tom informuje v tomto oznámení.

Gravitačné vlny cyklicky mierne rozťahujú priestor v jednom smere a sťahujú ho v druhom a následne naopak. Dva detektory experimentu LIGO, Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory, ich detekujú meraním dĺžky letu laseru v dvoch navzájom kolmých dlhých presne nakalibrovaných tuneloch, o dĺžke 4 km.

LIGO bol spustený už v roku 2002, gravitačné vlny ale prvýkrát detekoval až v roku 2015 po výraznom zvýšení citlivosti. Následne bola citlivosť opäť zvýšená a LIGO doteraz detekoval gravitačné vlny takmer stokrát.

Teória relativity vysvetľuje gravitáciu ako zakrivenie časopriestoru spôsobované hmotou. Gravitačné vlny, pravidelné cyklické deformácie časopriestoru, následne podľa tejto teórie vznikajú pri akcelerovanom pohybe hmoty. Dostatočne silné gravitačné vlny detekovateľné súčasnými technológiami na Zemi vznikajú napríklad pri kolízii čiernych dier a neutrónových hviezd.


LIGO detektor v Hanforde v štáte Washington, kliknite pre zväčšenie (foto: LIGO Lab / Caltech / MIT)



Podľa projektu LIGO bude oproti predchádzajúcim pozorovaniam citlivosť LIGO vyššia o 30%, čo umožní detekovať viac gravitačných vĺn vrátane vĺn so zdrojom ďalej od Zeme a zároveň získať viac dát o jednotlivých vlnách a udalostiach spôsobujúcich tieto vlny. Detektor by mal podľa oznámenia po zvýšení citlivosti detekovať spojenie dvoch vesmírnych objektov každé dva až tri dni.

LIGO spolupracuje s európskym detektorom Virgo a japonským detektorom KAGRA. Tieto dva detektory majú 3-km ramená, Virgo má menšiu citlivosť ako LIGO a KAGRA výrazne nižšiu citlivosť. Aktuálny cyklus pozorovaní, ktorý je označený ako štvrtý cyklus, má trvať 20 mesiacov. Virgo sa pripojí neskôr tento rok po zvýšení citlivosti, na KAGRA sa spúšťajú pozorovania dnes na mesiac a následne bude uskutočnený upgrade tohto detektora.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydaná Fedora 41
Apple výrazne zmenšila Mac mini, pomerne výkonný desktop má 12.7 cm x 12.7 cm
Vydaný nový oficiálny OS pre Raspberry Pi, s podstatnou novinkou
Voyager 1 má ďalší problém, prepol sa na inú frekvenciu
Apple uviedla prvý Mac s M4
Podľa Torvaldsa je AI v súčasnosti z 90% marketing
Orange dá zákazníkom zadarmo 100 alebo 200 GB mobilných dát
Nová Fedora 41 má byť vydaná zajtra
V novom Windows 11 podľa Microsoftu výrazne zrýchlili aktualizácie
Chrome vypína rozšírenia nepodporujúce nové API, Opera a Brave ich chcú podporovať ďalej


Diskusia:
                               
 

Takze v tretej vete je tak trochu v kratkosti vysvetleny Alcubierov WARP pohon.. Priekazne s tymto detektorom vieme detegovat okolo letiacu mimozemsku kozmicku lod pohananu tymto principom roztahovania a zmrstovania casopriestoru.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No však nejako tých Vulkáncov treba odhaliť že sa tu presúšajú kolo Zeme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No hurá! Budeme môcť detekovať Vulkáncov, ktorých jedinou zbraňou je nadržanosť raz za sedem rokov a nudné dialógy pri čaji, ale Cardassiáncov, čo warpujú so syntetickou singularitou, ktorá rozťahuje priestory symetricky, to priekazne nezachytí.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Zneužívanie vedeckých termínov a zvláštnych situácií v populárnej kultúre často vedie k absurdným výrokom. Napríklad, pri snahách o detekciu Vulkáncov a ich "nadržanosti" raz za sedem rokov, je dôležité si uvedomiť, že nadržanosť nie je reálnym fenoménom, ale fiktívnou vlastnosťou Vulkáncov v televíznom seriáli Star Trek. Zároveň sa stretávame so zaujímavou kontrastnou situáciou, keď sa syntetická singularita, ktorá rozťahuje priestory symetricky, zdá byť nedetekovateľná. Takéto tvrdenia v skutočnom svete nie sú opodstatnené a nie je možné ich zrozumieť bez dôkladnej vedeckej analýzy. Priekazne prehlasovať, že niečo nie je možné zachytiť, môže byť zavádzajúce, pretože vedecký pokrok často prináša nové objavy a technológie, ktoré menia naše chápanie a možnosti detekcie.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

nedeteguje pán dogtor
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ani to nespominaj, este nejaky slovak vymysli projekt na detegovanie grav. vln produkovanych ufo a v bruseli mu schvalia nejake drobne. a zrazu v michalovciach 4 basternacke vily a desat novych ferrari
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A detekoval už oficiálne ufo niekto na fábii, bývajúci v podnájme? Či dokedy to treba skúšať, aby bola v bruseli štatistika využívaná priekazne neselektívne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

co viem, tak na fabii nie, ale na bielej felicii ano
Odpovedať Hodnotiť:
 

Esteze sa to vola KAGRA a nie KAMAGRA, lebo ludia by si to mohli nechtiac zamienat... ale mozno oboje funguje rovnako spolahlivo, cize nak**t.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Jedno rozťahovanie meria a druhé spôsobuje, v dôsledku čoho sa rozťahujú ďalšie objekty 😁
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všimnime si, že pravidelné cyklické deformácie časopriestoru podľa tejto teórie vznikajú pri akcelerovanom pohybe hmoty. To si budeme môcť overiť už túto nedeľu pri štarte formule 1 na veľkej cene Monaka o 15:00 nášho času.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Najprv LIGO, potom LIGMA.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jeden z najzaujímavejších vedeckých seriálov na youtube:
https://dopice.sk/rRv
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár