neprihlásený Sobota, 2. decembra 2023, dnes má meniny Bibiána
Starlink má už viac ako 4-tisíc funkčných satelitov

Značky: StarlinkSpaceX

DSL.sk, 11.5.2023


Spoločnosť SpaceX po minulotýždňovom dosiahnutí hranice 4-tisícov Starlink satelitov na orbite po včerajšom vynesení ďalších desiatok satelitov prekonala aj hranicu 4-tisíc funkčných Starlink satelitov.

Spoločnosť opäť vynášala satelity prvej generácie, raketa Falcon 9 štartujúca o 22:09 nášho času z Vandenbergovej základne amerických vesmírnych síl v Kalifornii vyniesla 51 satelitov pre túto službu poskytovania pripojenia k Internetu z flotily veľkého množstva satelitov na nízkych orbitách.

SpaceX podľa dostupných informácií doteraz už vyniesla aj s dvomi testovacími satelitmi Tintin 4391 Starlink satelitov. Časť z nich už nie je na orbite a bola zničená v atmosfére, podľa dostupných informácií je ich v súčasnosti na orbite 4074.

Malá časť nefunguje, funkčných je podľa dostupných informácií aktuálne 4036 z nich.

Dvakrát už SpaceX vynášala aj Starlink satelity druhej generácie, vo februári a apríli. Pri oboch štartoch ich vyniesla 21. Išlo ale o menšiu verziu V2 Mini, pre vynášanie plnohodnotných väčších satelitov druhej generácie bude potrebná vyvíjaná nová raketa a loď Starship.

SpaceX má povolenia na takmer 12-tisíc Starlink satelitov prvej generácie a zároveň na 7.5-tisíc satelitov druhej generácie. Spoločnosť ale žiadala o povolenie na využívanie až 29 988 satelitov druhej generácie na orbitálnych výškach 340 až 614 km.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Amazon si internetové satelity Kuiper nechá vyniesť aj od konkurenta SpaceX
Montane sa zatiaľ nepodarilo zakázať všetkým TikTok, zabránil tomu súd
V Česku zlepšili vnútorný príjem digitálneho rádia
Chyba v OpenZFS poškodzujúca dáta bola opravená, bola prítomná dlho
Orange kompletne vypne 3G sieť do troch mesiacov


inzerciaDiskusia:
                               
 

1,5 milióna používateľov, tržby tým pádom budú okolo jednej a štvrť miliardy ročne (USA platia 99 za používateľa, zvyšok sveta menej, karavany a lode viac, čiže rátal som priemer 70 USD)

Ak rátame 40 štartov ročne a 40 miliónov náklady na štart, tak zanedlho by mohli dosiahnúť break-even, ale len čo sa týka štartov. Terminály platí používateľ, ešte pozemnú infraštruktúru a výrobu a prevádzku samotných satelitov - možno pri 2,5 milióna používateľov by už mohli byť v zisku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Azda si nemyslíš, že Starlink slúži výhradne na internet.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Armáda zaplatí aj 1miliardu, keď to bude funkčné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je skoro priekazne raz toľko, ako má ESA zamestnancov.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár