neprihlásený Piatok, 21. júna 2024, dnes má meniny Alojz
Seagate už začala dodávať vzorky 30+ TB HAMR diskov

Značky: SeagateHDDHAMR

DSL.sk, 21.4.2023


Spoločnosť Seagate začala minulý týždeň dodávať jednému z partnerov vzorky HAMR diskov druhej generácie, ktoré majú zrejme kapacitu 30 TB alebo viac.

Spustenie dodávok avizoval vo štvrtok pri ohlásení finančných výsledkov za prvý štvrťrok CEO spoločnosti Dave Mosley.

Mosley v rámci tejto informácie neuviedol konkrétnu kapacitu diskov. V rovnakej vete ale avizoval, že spoločnosť bude mať prvé príjmy z takýchto diskov s kapacitou 30+ TB už v tomto štvrťroku. Zároveň spoločnosť v minulosti opakovane avizovala, že druhá generácia HAMR diskov bude mať kapacitu minimálne 30 TB.

Podľa aktuálnych informácií v tomto štvrťroku budú tieto disky dodávané ako súčasť úložných systémov Exos Corvault. Nie je jasné, kedy spoločnosť takéto disky začne ponúkať samostatne.

Technológia záznamu HAMR, Heat-Assisted Magnetic Recording, umožňuje využiť magneticky stabilnejší materiál, v ktorom je možné uložiť jeden bit informácie na menšiu plochu ako u doterajších materiálov a dosiahnuť teda väčšiu kapacitu. Aby sa dali dáta do tohto stabilnejšieho materiálu uložiť, technológia HAMR zahrieva aktuálne miesto ukladania dočasne laserom.

Seagate už dávnejšie v minulosti avizovala plán výrazne zvýšiť kapacitu diskov pomocou technológie HAMR, termín uvedenia diskov prvej generácie HAMR ale opakovane posúvala. Nakoniec spoločnosť prvý HAMR disk uviedla na konci roka 2020, išlo o 20 TB disk. Tento disk ale iba vyrovnal najväčšiu dostupnú kapacitu pevných diskov, navyše mal výrazne obmedzenú dostupnosť a dodávaný bol ako súčasť úložných systémov Seagate Lyve.

V prípade prichádzajúcej druhej generácie HAMR diskov sa spoločnosti evidentne darí napĺňať avizované plány a časový harmonogram a zároveň pri avizovanej kapacite by tieto disky mali znamenať výrazný posun v kapacite pevných diskov. Maximálna kapacita HDD v súčasnosti dosahuje 26 TB, takýto disk od Western Digital ale používa technológiu záznamu SMR s prekrývajúcimi sa stopami. Najväčšie disky s klasickou technológiou záznamu majú v súčasnosti kapacitu 22 TB.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát
Známy výrobca uviedol SSD s extrémne vysokou TBW životnosťou
Nvidia sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou sveta


Diskusia:
                               
 

Len si to predstavte, že možno už túto diskusiu NSA ukladá na 30+ TB HAMR disky a takto spolu na pilieroch vznešených ideálov kooperácie priekazne tvoríme budúcnosť.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ale to by znamenalo, že orgán bdie!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

V kapitalizme každý na každého z vysoká ...
Koľko si nazbíjaš toľko máš a keď sa chceš zdrogovať na smrť ta ti predpíšu Codeine, Vicodin, Benzodiazepan bezproblémov.

Celkom iné je to v azii tam, keď nepochoduješ ako máš, tak skončíš na 20 rokov na Sibíri.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To to sa bude ľahšie pašovať do Číny. O pár rokov bude mať cenu zlata, keď sa pokazia posledné Seagaty čo kúpili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ha! vicodin!
Odpovedať Hodnotiť:
 

No dobre, a ako na tom disku pobezia Okna 11? Nebude ta kapacita mala a nebude to pomale?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Áno, áno a áno
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kupovala som práčku a predavač neuviedol presnú kapacitu. Dala som do nej štvoro riflí a pri žmýkaní na 800 otáčok spadol bubon na dno práčky, vytopil susedov pod nami. Ale dala som im vymaľovať za 3000 korún.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trest za obžerstvo je cirkevná záležitosť s ktorou kapacita práčky vôbec nesúvisí. A predajcovia nadrozmerného oblečenia vedia, že informovanie o tejto skutočnosti je outsorcované na Jehovových svedkov, takže je nejaké obviňovanie kohokoľvek za ich nevypočutie si priekazne nenáležité.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Znie to čarodejnícky, len akosi nevydím 1 PB disky na trhu a podľa mňa by to už mohlo byť možné, teda keby im nevytopilo fab-007 alebo komu...(to sa samozrejme musí vyšetriť alebo outsourcovať do USA) :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Magnetický záznam má samozrejme svoje medze, preto sa aj pridávali v minulosti platne, len akosi ehm... :D

A keď sa človek zamyslí nad tým, že niekde je niečo uložené a magnetom(z vrchu) niečo zisťujem na veľkej ploche, nie je to akosi až tak ľahké...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zrejme čakajú na mladé mysle, ale možno nie Myslovičovú(keďže nárečia ako napríklad záhoračtina tam za Veľkou mlákou majú medzi sebou sami dosť) :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A bude to ohrievanie dostatocne silne aj pri pracovnej teplote blizkej nule? Nebude casom klesat efektivita ogrievania opotrebenim? ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak to bude 0 kelvinou tak urcite ano.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do HUMMERov dávajú už také veľké disky?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár