neprihlásený Streda, 30. októbra 2024, dnes má meniny Šimon, Simona
IoT sieť Sigfox údajne končí v Česku, na Slovensku už zrejme takmer nefunguje - aktualizácia 1

Značky: Internet vecí / IoTSlovenskoČesko

DSL.sk, 21.4.2023


IoT sieť postavená na technológii francúzskej firmy Sigfox a prevádzkovaná spoločnosťou SimpleCell zrejme v susednej Českej republike aspoň zatiaľ končí.

Tvrdí to Lupa.cz, ktorý upozornil na vypínanie vysielačov na základe sťažností vývojárov.

Následne mobilný operátor T-Mobile, ktorý so SimpleCell spolupracoval na prevádzke tejto siete, potvrdil pre Lupa.cz vypínanie dátovej konektivity a služieb po uplynutí výpovednej doby zmluvy medzi T-Mobile a SimpleCell.

SimpleCell zatiaľ vypínanie siete zrejme oficiálne neoznámila.

Aktualizácia 1: SimpleCell zverejnila oznámenie, podľa ktorého z "dôvodov technických problémov spojených s plánovanou migráciou siete prichádza k odstávkam systému SimpleCell". Spoločnosť podľa oznámenia "verí, že k obnoveniu dodávok príde v čo najkratšom možnom termíne". Pre české médiá mala spoločnosť podľa Lupa.cz avizovať, že "obnova poskytovania služieb bude u každého z klientov riešená jednotlivo".

Spoločnosť prevádzkuje sieť technológie Sigfox aj na Slovensku, oficiálne bola na Slovensku spustená v roku 2017 s pokrytím viac ako 90% územia a 85% populácie. Ako sme upozornili v tomto článku, v máji 2022 ale začalo na Slovensku vypínanie vysielačov. Dôvodom vypínania malo byť málo komerčných projektov. Zákazníci mali byť informovaní o možnom opätovnom sprevádzkovaní siete v budúcnosti, ak sa objaví biznis.

Aká je situácia so sieťou na Slovensku aktuálne nie je jasné. Spoločnosť oficiálne verejne koniec tejto siete neoznámila a napríklad na mape pokrytia uvádza zrejme pôvodné pokrytie pri spustení. Na globálnej stránke technológie Sigfox na mape pokrytia už Slovensko ale takmer nie je pokryté a takmer celé územie je označené ako pripravované pokrytie.

Pokrytie je podľa tejto mapy dostupné len v niektorých príhraničných oblastiach s Českom, Rakúskom a Maďarskom, výraznejšie pokrytie je v okolí Bratislavy a na časti západného Slovenska. Nie je ale jasné, v ktorých oblastiach ide o presah vysielačov z týchto krajín a v ktorých je ešte prevádzkovaná slovenská sieť.

Zariadenia tzv. Internetu vecí, IoT, sú zariadeniami bežnej potreby respektíve rozličnými senzormi s konektivitou alebo odosielaním dát na Internet. Príkladom môže byť napríklad automatický zber dát z rozličných meračov spotreby. Komunikačné siete pre zariadenia IoT umožňujú týmto zariadeniam komunikovať na veľké vzdialenosti s centrálnymi zbernými uzlami a napríklad tak umožňujú efektívny automatický zber dát z elektromerov.

Zákazníkmi týchto sietí nie sú typicky priamo koncoví užívatelia, ale distribučné spoločnosti a dodávatelia.

Pre IoT siete existuje viacero technológií, najpresadenejšia je LoRaWAN. Sieť SimpleCell postavená na technológii francúzskej firmy Sigfox podobne ako iné IoT siete využíva voľné pásmo 868 MHz, pričom tieto frekvencie spolu so spôsobom komunikácie umožňujú široký dosah jednej základňovej stanice a efektívne pokrývanie veľkých území.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydaná Fedora 41
Apple výrazne zmenšila Mac mini, pomerne výkonný desktop má 12.7 cm x 12.7 cm
Vydaný nový oficiálny OS pre Raspberry Pi, s podstatnou novinkou
Voyager 1 má ďalší problém, prepol sa na inú frekvenciu
Apple uviedla prvý Mac s M4
Podľa Torvaldsa je AI v súčasnosti z 90% marketing
Orange dá zákazníkom zadarmo 100 alebo 200 GB mobilných dát
Nová Fedora 41 má byť vydaná zajtra
V novom Windows 11 podľa Microsoftu výrazne zrýchlili aktualizácie
Chrome vypína rozšírenia nepodporujúce nové API, Opera a Brave ich chcú podporovať ďalej


Diskusia:
                               
 

Aké je pokrytie LoRaWan na Slovensku? Či to u nás vôbec neexistuje?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

existuje, su pokryte viacere mesta, resp. oblasti Slovenska. Urcite to riesi Slovanet a v Kosiciach aj Antik
Odpovedať Hodnotiť:
 

Diy LoRaWan s dobrou anténou funguje aj na 15km. Rekord je 700km.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V Košiciach aj napriklad cez LoRu od Orange funguju merace tepla TeHo po celom meste, akebo nerae v USSteele.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odporucam pozriet Helium Network - tvoria ju bezni ludia s vlastnymi GW, pokrytie zrejme ovela vacsie ako ktorykolvek iny SVK operator.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ze "bezni ludnia". Slovne spojenie "obycajni ludia" je sprofanovane? Jedna etapa politickeho vyvoja na Slovensku zmenila rec/jazyk (ze to slovne spojenie uz radsej nik nepouziva)? A ak ano - trvalo alebo docasne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak je bezny a obycajny to iste, preco neplatis z obycajneho uctu, ale z bezneho?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde je ipv6, neriesilo by to celu situaciu ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A transportna/PHY vrstva co?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A s čím majú problém, keď teraz končia? Alebo je celé IoT blbosť?
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

No problemov tam vidim viac. Ono to ma vyznam v nejakych specifickych zariadeniach. Mozno alarm na autach, elektromer, vodomer a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo je celá technológia IoT navrhnutá tak kvalitne, že nejaký servisný medzistupeň služby v podobe poskytovateľa postráda zmysel, nakoľko si to môže postaviť priekazne každý sám.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

posielam kvety
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mozno preto ze cele IoT su nezmysel, ktory vlastne nikto nepotrebuje? Vzdy mi to prislo ako margetingovy buzzword nez ako nieco ultra prinosne.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Ono keby si tomu rozumel tak to nenapises. IoT je mozno buzzword ale LPWAN siete nie a su velmi dolezite. Poviem priklad: senzorik ktory raz za hodinu odosle namerane hodnoty, ked je dobre naprogramovany moze vydrzat fugnovat na prevadzku z baterie 5+ rokov a zaroven moze byt umiestntny v tazko dostupnych miestach, napr pod zemou. A to len vdaka LPWAN sietam ako Sigfox alebo Lora. Cize zmysel to ma a urcity speficicky use-case kde je potrebne prihliadat na spomenute vlastnosti to naplno vyuzije.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ked je sensor pod zemou, antena bude nad zemou. A k jednemu drotu dam dalsi a napajam z povrchu. Daj iny priklad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

problemom je aj cena sluzby, mne to pride ukrutne vela uz len aj na vyskusanie
napr. taky lorawan je otvorena technologia, ale frekvencne pasmo je licencovane
co su dostupne zmluvy na internete tak citam, ze mesacne chcu 5-10 za jeden senzor plus cena zariadeni
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

LoRaWAN technologia je otvorena a funguje vo volnom frekvencnom pasme 867-869MHz. Co ty pravdepodobne myslis, ze platis za pristup na gateway resp. skor backend. Aj ked tie ceny sa mi zdaju prilis vysoke. Avsak nic ti nebrani v tom pripojit si vlastnu gateway a pouzivat ho na pripojenie senzorov.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Isty cas som s IoT robil. Zakaznikov ale bolo malo, infrastruktura velmi otazna. Lacnejsie ako sa prisposobovat roznym prenosnym systemom je pouzit gprs modul, a urobit si vlastny klient server system zalozeny na opensource. Nie je to ziadny velky biznys, a v dnesnej dobe pr zakaznkov co to ma ma aj vlastnu wifi infrastrukturu, tak si par systemov iot vie zavisit aj na to. Mozno to ma vyznam tak pre zber udajov pre plynarov, shmu a pod. elektrarne maju vlastny system, vacsina elektromerov uz ma elektronicky zber udajov. Skratka, myslienka dobra, ale zaujem slaby.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Technológia je kvalitatívne na úrovni katalyzátorov, elektromobility či daňového systému a slabý záujem je len prejavom priekazne absolútneho zlyhania lobbistov, ktorý IoT nepretlačili ako povinnosť pre firmy s viac ako šiestimi zamestnancami.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Sig- čo? To su urcite nackovia
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

.. - načo vlastne z toho zemanova údajného "kanclu" vyndávali tú postel, a vymienali ju za ten černý, lomený L-stôl..

mno, kač.bude mít hezký apartmán,
za erárných 50 + 50 tis.!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ako sa teraz budú špehovať ľudia a odosielať o nich data?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Na čo by bolo sedlákom IoT ?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Na slovensku sigfox vypli poskytovatelia vysielacich miest a pripojenia z dovodu neplatenia faktur. Tam kde signal je, tak je poskytovany len sukromnymi uzivatelmi ktory maju vysielace na strechach. Rovnako ako v cesku, ziadny z pouzivatelov oznamenie o vypnuti nedostal, z dna na den to proste odpojili od stavy.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár