neprihlásený Utorok, 21. mája 2024, dnes má meniny Zina
Starými eID sa bude dať podpisovať do konca roka, predĺži sa nezmyselná iba 6-mesačná podpora

Značky: eIDSlovenskoe-government

DSL.sk, 5.4.2023


Štát opäť chaoticky mení svoje rozhodnutie len mesiace od jeho zavedenia a mení plán s podporou pôvodných eID vydávaných do júna 2021 na autorizáciu úkonov v rámci elektronických služieb verejnej správy.

Kým pôvodne chcel štát podporovať využívanie týchto eID na autorizáciu pomocou zdokonaleného elektronického podpisu len do 30. júna 2023, nakoniec rozhodnutie mení a bude to aspoň zatiaľ do 31. decembra 2023.

O predĺžení štát informuje v tomto oznámení, podľa oznámenia je momentálnym plánovaným termínom ukončenia podpory 31. december 2023.

eID vydávaným do 20. júna 2021 postaveným na platforme CardOS V5.0 ešte v roku 2021 skončila certifikácia pre kvalifikovaný elektronický podpis, nové certifikáty pre kvalifikovaný podpis bolo pre ne možné získať len do 25. júna 2021 a na kvalifikovaný elektronický podpis sa dali využívať len do 31. decembra 2022 a to aj v prípade pôvodne dlhšej platnosti certifikátov.

Tieto eID je možné naďalej využívať na prihlasovanie po zadaní BOK-u a štát podporuje ich využívanie aj na autorizáciu úkonov v rámci elektronických služieb verejnej správy aj po konci roka 2022 aspoň v podobe podpory zdokonaleného elektronického podpisu. Táto autorizácia pri elektronických službách nahrádza vlastnoručný podpis, ktorý nemusí byť úradne osvedčený.

Štát pôvodne oznámil, že autorizácia týmto spôsobom bude podporovaná len do konca júna a aj nové certifikáty pre tento podpis sa vydávali s platnosťou len do konca júna. Podpora tohto spôsobu nie je pre verejnú správu povinná a okrem Slovensko.sk ju podporuje relatívne malý počet služieb verejnej správy. Nepochybne k tomu prispelo aj veľmi krátke plánované obdobie podpory, keď verejné inštitúcie mali malú motiváciu túto podporu zavádzať na takto krátke obdobie.

Prečo prišlo k zmene rozhodnutia a momentálne sa plánuje podpora tohto spôsobu autorizácie do konca roka nie je jasné. Ministerstvo informatizácie sa zmenu snaží zdôvodniť vo výkladovom stanovisku z marca, v ktorom informovalo zatiaľ o predpokladanom predĺžení vyhlášky do konca roka. Zdôvodnenie je nejasné, neobsahuje konkrétny nový dôvod na predĺženie a zároveň ministerstvo informatizácie neoznačilo pôvodnú kratšiu dobu podpory za nesprávne rozhodnutie.

"Vzhľadom na technologický vývoj a v nadväznosti na aktivity ministerstva investícií v oblasti presadzovania prístupu z pohľadu životnej situácie pri elektronizácii agend verejnej správy a pri priorizácii elektronických služieb orgánov riadenia podľa zákona č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách verejnej správy v znení neskorších predpisov, a s tým súvisiacou snahou o zavedenie aj ďalších spôsobov autorizácie (napr. autorizácia odoslaním správy) s cieľom zjednodušiť a uľahčiť používateľskú cestu občana pri riešení jeho životnej situácie sa predpokladá novelizácia predmetnej vyhlášky do konca roka 2023," znie zdôvodnenie ministerstva z výkladového stanoviska.

Podľa aktuálneho oznámenia sa od večerných hodín 2. marca už začali vydávať certifikáty pre tento spôsob autorizácie s platnosťou do 31. decembra 2023. Užívatelia, ktorým bol vydaný certifikát platný do 30. júna, si môžu nechať aj pomocou aplikácie eID klient vydať nový certifikát platný do konca roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Na iPhonoch sa začali objavovať staré zmazané fotky, podľa Apple to spôsobilo poškodenie databázy
Windows 11 pridal podporu vytvárania 7-Zip a ďalších formátov archívov
ARM razantne vstupuje do PC iných ako Apple
Android 15 predĺži výdrž smartfónov na batériu
Nové .sk domény sú oddnes dočasne lacnejšie
NASA oznámila ďalšie posunutie prvého letu vesmírneho Boeingu
Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb


Diskusia:
                               
 

To zdôvodnenie je ťažký Lorem Ipsum...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Lorem Ipsum je pseudo-latinský text, ktorý sa používa pri testovaní rozloženia stránok, časopisov, letákov. Používa sa už od 16. storočia. Text pripomína obyčajnú latinčinu, v skutočnosti je to nezmyselná skomolenina. Zdroj Wikipedia. Takže čo chcel autor napísať?
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

Ze zdovodnenie je nezmysel?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Na otázku sa má odpovedať "priekazne" otázkou? (.) Máš na výber, či "toto" je otázka, alebo len veta oznamovacia.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Lorem Ipsum je pseudo-latinský text, ktorý sa používa pri testovaní rozloženia stránok, časopisov, letákov. Používa sa už od 16. storočia. Text pripomína obyčajnú latinčinu, v skutočnosti je to nezmyselná skomolenina. Zdroj Wikipedia. Takže čo chcel autor napísať?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si tak blbý, že aj Remišová ti môže nadávať do retardov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Taký záver oficiálne nie je možný. Podľa prediktívnych analýz Ministerstva informatizácie sa nemal nájsť nikto s chuťou dočítať to zdôvodnenie priekazne celé.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Presne ako Zuzana Caputova, jej pise texty a sepka do ucha cez sluchadlo asi ten isty autor. Lebo ona dokaze hovorit velmi dlho a zaroven nic nepovedat.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tak to jej asi našeptáva Dzurinda. Ten bol v ničnepovedaní majster.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj tak im to nikdy poriadne nefunguje.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

kto hento-toto volil...???
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

my slováci, národ holubičí :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Úradníkov na ministerstvách? Asi nikto, sú tam ešte od komunizmu. A po nich ich deti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemúdronesráči, ktorí uverili, že opité 15-ročné deti pred Billou im ponúkajú leták s programom serióznej strany Ó-lajno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď som ešte robila v obchode s oblečením,tak sme sa nevedeli rozhodnúť kde umiestniť figurínu vo výklade.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Podľa popisovaných príznakov išlo úplne jednoznačne o zdieľanú rozhodovaciu paralýzu, kolektívne vyhýbanie sa zodpovednosti, alebo priekazné zlyhanie demokracie.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

6-mesačná podpora je nezmyselná? No neviem. No a 12-mesačná, tá už bude zmyselná?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ano, lebo sa stihnu uzit dovolenky a navyse buzerovani podnikatelia a zivnostnici stihnu popodavat danove a aj zaplatit i ti s odlozenymi terminami, popri skvele rychlej praci zodpovednych osob vydavajucich nove OP krkolomnym nasadenim a rychlostou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár