neprihlásený Sobota, 13. júla 2024, dnes má meniny Margita
EÚ plánuje ďalší ekologický zámer, na elektrický pohon prejde po autách aj vo vesmírnom programe

Značky: elektromobilyvesmírelektrická energia

DSL.sk, 1.4.2023


Európska únia po tohtotýždennom úspešnom schválení zákazu nových osobných áut so spaľovacím motorom od roku 2035 v Rade EÚ plánuje v rámci svojho programu tzv. Európskej zelenej dohody ďalší ambiciózny ekologický krok, prechod na elektrický pohon aj vo svojom úspešnom vesmírnom programe.

Podľa aktuálne predstaveného zámeru pri vývoji nových európskych technológií pre rakety a vesmírne lode, ktorých vývoj odštartuje od roku 2030, bude už zakázaný chemický pohon a používať bude možné iba elektrický pohon, napríklad Hallov iónový motor. Tieto pravidlá začnú platiť pre všetky vypúšťané európske vesmírne projekty od roku 2035.

Tento týždeň po Európskom parlamente schválila legislatívu efektívne zakazujúcu nové autá so spaľovacími motoromi od roku 2035 aj Rada EÚ. Podľa legislatívy od roku 2030 bude vyžadované zníženie priemerných emisií nových osobných áut o 55% a dodávok o 50% oproti stavu z roku 2021, od roku 2035 bude následne vyžadované zníženie emisií o 100%, teda nulové emisie.

Legislatíva autá so spaľovacími motormi technicky nezakazuje, podobne ako pri doterajšej legislatíve by pri vyšších ako nulových emisiách ale výrobcovia museli platiť za emisie veľmi vysoké poplatky a efektívne tak dovoľuje len nulové emisie.

Proti legislatíve boli niektoré krajiny. Nemecko sa ale s EÚ dohodlo na výnimke pre autá na výlučne syntetické palivá, ktorá bude doplnená legislatívou pred vstúpením nových pravidiel do platnosti. Zvyšné krajiny, ktoré sú proti zákazu, nemali dostatok hlasov, aby prijatiu legislatívy zabránili. Slovensko nakoniec hlasovalo za túto legislatívu.

Prechod na ekologický pohon u vesmírnych projektov a najmä rakiet, ktoré potrebujú prekonať gravitáciu Zeme pre dostanie sa na orbitu, je ešte ambicióznejší. "Nový plán v rámci Európskej zelenej dohody pre vesmírne projekty podobne ako u prechodu na elektromobily nebude mať žiadny negatívny dopad na úspešný vesmírny program EÚ a jej obyvateľov," sľubuje EÚ.

"Vesmírny program Európskej únie bude napredovať ako doteraz a bude aj s inovatívnymi ekologickými technológiami pokračovať rovnako úspešne ako doterajšie projekty ako napríklad Galileo a ExoMars," dodáva EÚ.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android
Predaje PC opäť narástli
V desiatke najpredávanejších mobilov v Telekome iba dve značky
Samsung uviedol inteligentný prsteň Galaxy Ring, za viac ako 400 eur
V roku 2028 by 20 TB SSD mohol stáť okolo 300 dolárov


Diskusia:
                               
 

Navrhujem na mesiac postavit trolejove obojsmerne vedenie..
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Ja navrhujem lunarne vozitko na elektrinu tahajuce za sebou dieselagregat.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

nuz, RIP EU vesmirny program po 2035
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Kde naberú kus toľkých elektrikárov? Tu je moja zahrada
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ty blaaho! A to uz vari vymysleli raketu co len na eletrinu dofici az na orbitu? Ej bistu to su bystre makovice v tej EU!
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

raketa Electron od Rocket Lab odhadzuje bateriu ked sa minie
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Miesas jablka a hrusky. Baterie v elektrone sa pouzivaju vylucne pre beh turbin a pump, co zjednodusuje navrh motora keby sa pouzivalo komplexnejsi navrh vyuzitim paliva samotneho. Maju cisto chemicky motor.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

čiže je čiastočne na baterky
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

No a? Na úrovni vyššej matematiky pri miešaní jabĺk a hrušiek nevzniká radiálna diferenciácia granularity, aby ju pre agregáciu trebalo nejak retrográdne asféricky ošetrovať a pri protiargumente by vari bolo aspoň pre vlastné je ne sais quoi taktné dodržať šírku nastaveného kontextu a populisticky neskĺzavať do, naviac priekazne pomýleného, hnidopíšstva.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Si tomu dal syntaxterrorXXX.Zacinam ta mat rad.Dojdi ku mne a toto zajeb mojej svokre.A tu jebne na mieste a z dedickeho ti nieco dam.Stara ma stary siacky stroj,chces?A fakt si macher.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No vidíš!...a mnohí ho tu zaznávajú a okrikujú...popr. mu dávajú mínusky!!! :-)))
A on je tu predsa tak potrebný ako čiatič kintaktov či janka hospodárová, nehovoriac už o tlači vo veľmi veľkom kancli kres wifi!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. Apríl
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

A? Akože blokovanie webov za širenie dezinformácií sa na 1. Apríl nevzťahuje? Podobne ramadánsky prístup volia i niektoré záujmové organizácie pre obmedzenie rýchlosti v určitých hodinách či lov v dobe brezosti, no takéto predstavy dobehnutia práva sekulárneho štátu výnimkami priekazne ústava ošetruje.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

V dnesnom svete je 1 April priekazne 365 dni v roku...
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Najvtipnejsia cast je: "vo svojom úspešnom vesmírnom programe."
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

No veď priekopníkom v tomto smere je vypustená Tesla Starman vo vesmíre
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Keby je, IMHO, mrte, či, neaký.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A od roku 2035 eu predlozi zakon, kde ludia budu musiet srat priekazne lithiove monoclanky v tvare elipsoidovej kocky s predpisanou velkostou, a muzi s vonou magikociek a zeny s vonou levandule. Kto tak neucini, bude musiet platit vysoke emisne poplatky.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tak povedzte staršie ročníky boli experti za socíku sprostejší alebo sú títo ?
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

starsie rocniky maju poskodene mozgy z politickych skoleni marxizmu leninizmu, v tej dobe povinne
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Na rozdiel od súčasných IQ atlétov vedia tí starší používať mozog a dokonca aj tvoriť. Dnešnému mladému "človeku" nemusíte dávať niečo urobiť ešte raz, proste sa na to vyserie, aj za cenu neviem akého vzdoru. Lebo on to proste lepšie neurobí, lebo 1x to už robil a že to stálo za houno ho vôbec nazaujíma.
A ak tu niekto zatiahol nejaký marxizmus, aspoň si niečo od neho prečítaj, kým začneš urážať. A povedz mi, prečo mladí ľudia volili takto neschopných volov, akí sa tam teraz pri moci? Ako niekto môže voliť nejaké ebila z Trnavy???
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

Ale kdeze. Neplati nic take ako starsi = mudrejsi, ci nebodaj vie pouzivat ruky alebo mozog. Plati to len o malej skupine ludi a to bezohladu na vek.
U mladych mas skupinu aku opisujes a potom je skupina, ktora je schopna - ale zadarmo ti to robit nebude a radsej pojde inde.
A na citanie marxa clovek stracat cas nemusi, pretoze su to kokotiny.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

to tvoje príspevky sú samé kokotiny, zato marxovi postavili eurosúdruhovia sochu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani za peniaze drvivá väčšina dnešných mladých nevie pohnúť rozumom, tvoriť. Dnes je veľmi ťažko mladým na SŠ vysvetliť načo je programovanie a sú aj tí šikovnejší sú tak trápni a leniví, že namiesto cyklu s 10-násobným opakovaním to prepíšu 10x, lebo sa im tiaži pohnúť hlávkou a urobiť vec elegantne cyklom. O návrhu el. zapojení, kreslení schém ani nehovoriac. A navrhnúť z toho plošný spoj, rokou a na papieri, to je nonsens. Ako keby si po ňom chcel raketoplán. Tretiak stredoškolák má problém pochopiť vplyv filtračného kondenzátora na diódu v najjednoduchšom usmerňovači... Keď druháčik dokáže zlomiť M20 závitník, lebo nemá cit pri rezaní závitu, M3 v PC alebo na spájkovačke to ani neriešia, proste on necíti že ten závit pretočil. Vyše polovica nechápe čo je to ľavý závit...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To je dane tym, ze v skolstve sa prestali pouzivat telesne tresty. Bolest patri k spatnej vazbe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je dane tym, ze ziadna vlada nema zaujem riesit problemy skolstva a ze sme mali velmi slabych ministrov skolstva. A najvecsie prusery a odpad z SNS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak zasa ludia ktorym nevadi, ze bos da sem tam skantrit novinara nemaju z toho extremne vrasky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Iba potvrdzujes to, co hovorim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď majú žiaci permanentne ožarované hlavy desiatkami mobilov v triede, spávajú pri zapnutej Wi-Fi a bývajú vedľa mobilného vysielača, nech sa nikto nečuduje, že polovičný idiot sa stáva normou! Ten film Idiokracia (2006) je už dokument! To je obraz dnešnej reality!
Ak si nejaká mamička alebo otecko myslí, že môžu jbkať do mobilu pri hlave svojho dieťaťa, pravdepodobne v takomto prostredí z ich potomka tiež vyrastie len polovičný idiot, ak nie úplný idiot. Zatiaľ je normou polovičný idiot (cca od roku 2000 už väčšina mládeže) Nič iné ako ustavične jbkať do mobilu nevedia! Nečítajú knihy, nehrajú na hud. nástrojoch, nič netvoria, len konzumujú obsah obrazovky, sú to chudáci, ale ľutovať ich netreba, buď učinia v živote veľký obrat k skutočným hodnotám alebo sa zlikvidujú sami, čo už vlastne aj robia! (EM, swabs, vax - they'll all pay high tax)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

co je to "swabs" ? :s
Odpovedať Hodnotiť:
 

EM, swabs, vax - they'll all pay high tax. Elektromagnetické žiarenie (EM)
Swabs sú tie takzvané testy špárovaním, čo sú vlastne nosové vakcíny, cez ktoré siali do tela ťažkú otravu a biologické zbrane.
Vax - to sú vakcíny. Vlastne všetky vakcíny sú biologické zbrane. Pred chorobou samozrejme nechránia, podaním vakcíny (akejkoľvek) sa choroba spôsobuje. Samozrejme, ako sa zdá, výrobcovia testov a vakcín nie sú tak hlúpi aby boli tým istým svinstom napustené úplne všetky. Niektorých to zabije, niektorí ochorejú a niekomu nie je takmer nič. Ale drvivá väčšina po testoch prišla o čuch, iní majú poškodenú nosnú sliznicu, ostatní majú dodnes v tele otravu, ktorú prenášajú na ostatných.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty mozno do telefonu nejebkas, ale ti to vlemi nepomohlo citajuc tie sprostosti co pises.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Veď to celkom trafil...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

" A povedz mi, prečo mladí ľudia volili takto neschopných volov"

Lebo si nevolime dokonalych bezchybnych polobohov.
Napriklad za Igora sa zrusili doplatky za niektore lieky. Robo to za 12 rokov nedokazal. Razsochy zburat nedokazal.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Kto si vo verbálnom i písomnom prejave úctivosťou a úprimným rešpektom k autoritám sarkazmus nevyplytvá, tomu ho na demokratické voľby priekazne dosť ostáva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

igiot magorovič a dokonalý poloboh??? ti načisto jeblo? takého arogantného psychopata môžu voliť za 500€ len jemu podobní dementi!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tých Matelkových 500€ za jedného voliča z osady je z NAŠICH peňazí a preto je to totálna špinavosť, to nie sú nakradnuté Matelko-Pavlínkovskę lóve, chápeme sa?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba si uvedomit ze peniaze ktore su v state uz nie su nase peniaze. Mna by zaujimalo kto bol obvineny a ake peniaze sa dostali spat do statu z predaja phm z ruskej lode co bola pristavena na dunaji a sa vozilo nacierno po pol slovensku.
Kto bol obvineny z vyroby falosnych dialnicntch znamok. Kolko penazi sa dostalo do statu z zoroslovovych tabakarni. Zoroslav dostal masnu pokutu 70k a od blavy vysudil 5 mega. Takto sa to tu robi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze ano, aj drobne zadarmo su problem, podobny prikrmovaniu medvedov v tatrach, ale nebavme sa o drobnych. Preco sa plackova dostala von ked dedko pestujuci 10 rastlin konope sedi roky v base? Treba si naKALIbrovat metriky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a polodebili... Hrôza!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

No jo, ale neomarxisti a libtardi sú sú oveľa horší a PS je úplna rakovina SK.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

ty, resp. mladšie ročníky majú zničené mozgy vymieľaním masmédiami
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A vtipnejsi boli ktori?
Odpovedať Hodnotiť:
 

čím špatnejší, tým smiešnejší!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

eú už čoskoro nebude tak sa neplašte
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

väríme Ti, aj dolár už zanikol pred 10 rokmi :D

p.s. zanikla by aj europska liekova agentura, cim by sa nemohli pouzivat lieky nou schvalene, a kazdy stat by si musel duplicitne znova nakladne testovat, 27x to iste :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

100x radšej ako tento buzerantsko-muslimácky hnoj navláčený vymletými progresivistami!
Odpovedať Hodnotiť:
 

a preco by nemala byt? ved ma viac vyhod ako krajiny mimo eu, a spolu ako svatoplukove pruty sme silnejsi ako osamotene!

eu pasom sa dostanes do viac krajin ako s moskovskym, cinskym, severkorejskym, Eritrejskym, iranskym
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tie dočasné výhody kvôli tupým progresivistom zaniknú, viď kovid a totálne skorumpovaní bruselskí buzeranti na čale s lajnom!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nakoľko my sme vodíkový líder, z Kežmarku budú štartovať rakety na vodíkový pohon. Ináč to nejde! Samozrejme, štarty budú občania sledovať cez Google okuliare.
Odpovedať Hodnotiť:
 

..kdybych mal co len kus lepsiu elektro, / mechatronicku dielnu ba dokonca any hi-tech labak, / firmu, proste halu, diielnu, s vybavenim v obore elektro, ale AJ, a to NEVYHNUTNE, SILNOPRUD, / mechatronika, / silova elektrika, atd, atd, apod..


..precejen bych snaad, este skusil ten..
~~ Podkletnov Pohon..

( well, abo TR-3B, Haunebu, Vimany (*"ortut"*!!! (!!!) ..)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kebyze napustime vesmir kyslikom/vodou mohli by sme pouzivat klasicke vrtule
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Šak by astronómov trafil šľak už pri behu ku tlačiarni vo veľkom kancli pri pokuse ísť po hotové prehlásenie o poukazovaní na obavy z možného negatívneho vplyvu na astronomické pozorovania, vytlačenú priekazne cez wifi.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pekný pokus na 1 Apríl...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to chcem vidiet, ako to chcu dosiahnut - nosne rakety funguju na principe spalovania chemickej latky a nasledneho protitahu plynu. nasa ma sice iontove motory, japonci skusali slnecnu plachetnicu (uspesne), ale ani jeden z tych principov neda taku silu tahu, aka je potrebna na prekonanie zemskej gravitacie - ale mozno ekoteroristi prisli na nejaky novy revolucny princip - napr. zrusenie gravitacie okolo startujuceho objektu, co by vyzadovalo len el. energiu...more el. energie

Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz je tretieho... Uz nie je vtipne tvarit sa hlupo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no vidis, a ja som to zobral vazne, pretoze na sposob "zakazu spalovacich motorov" by som sa nedivil, ak by to nahodou nebola pravda
Odpovedať Hodnotiť:
 

na ničneprišli.. proste zakážu ďalšiu funkčnú vec, aby obyvatelia eú nemali náhodou konkurenčnú výhodu oproti najzaostalejším krajinám sveta, lebo to by bolo netolerantné........
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár