neprihlásený Nedeľa, 23. júna 2024, dnes má meniny Sidónia
Projekt českých routerov Turris chystá prenosný router a výkonný router pre firmy

Značky: routeryČeskoWi-Fi

DSL.sk, 10.3.2023


Projekt českých routerov Turris od českého združenia CZ.NIC pripravuje dva úplne nové typy routerov, malý prenosný router Turris SG1 a výkonný router pre firmy Turris Omnia Enterprise.

Projekt zrejme nové routery ešte verejne neoznámil, podľa českého Root.cz ich má predstaviť na konferencii IT Partners konanej budúci týždeň.

Projekt už dlhšie pripravuje novú výkonnejšiu verziu routera Turris Omnia. Tú avizoval už v roku 2021 aj s viacerými parametrami a optimistickým termínom pre jej uvedenie bol koniec minulého roka, k uvedeniu ale zatiaľ neprišlo.

Nový Turris Omnia Enterprise má iné parametre ako tento skôr avizovaný model a ide tak zrejme o iný model. Nie je tak jasné, v akej fáze vývoja sú tieto dva ďalšie nové modely. Podľa aktuálnych letákov sú ale zrejme v skorých fázach vývoja, keď v letákoch sa nenachádzajú ani fotky kompletných prototypov.

Turris SG1 bude postavený na dvojjadrovom 1.0 GHz procesore Marvell Armada 3720 s jadrami Cortex-A53, 1 GB RAM a bude mať gigabitový ethernetový WAN port, gigabitový LAN port, podporu WiFi 6, jeden USB 3.0 a jeden USB 2.0 port, slot pre microSD kartu a napájaný bude cez USB-C. Leták uvádza aj kompatibilitu s mobilnými LTE 4G sieťami, zrejme zabezpečenú cez USB modem.

Turris Omnia Enterprise bude postavený na osemjadrovom ARM procesore NXP LS2080, bude podporovať maximálne 64 GB RAM pamäte, bude mať tri M.2 sloty, jeden pre WiFi, jeden pre NVMe SSD a jeden pre modem, päť SFP portov, jeden gigabitový Ethernet port a dva USB 3.0 porty. Viac informácií je možné nájsť v letáku.

Zariadenia Turris používajú vlastný operačný systém Turris OS postavený na open source operačnom systéme OpenWrt. Výhodou oproti bežným komerčným routerom má byť podľa tvorcov vyššia bezpečnosť, keď má Turris OS aktívnu bezpečnostnú podporu a možnosť automatickej aktualizácie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená


Diskusia:
                               
 

Musíme si uvedomiť, že nakoľko je prvý router prenosný, druhý je stacionárny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nesmieme však pritom opomínať, že aktívna bezpečnostná podpora a možnosť automatickej aktualizácie sa, napriek enormnému úsiliu a odhodlaniu špičkových odborníkov na IT bezpečnosť a zažehnávanie kybernetických hrozieb, spoľahlivosťou ani zďaleka nepribližuje robustnosti riešenia maminej sukne, schovávanie sa za ktorú predstavuje z hľadiska kyberbezpečnosti priekazne ultimátnu ochranu.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Pričom otcovská ruka spolu s maminou sukňov vytvára synergický efekt a formuje potrebné návyky bezpečného pohybu mladého užívateľa v kyberpriestore.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pristroj je poloprenosny = pristroj ma jednu rukovät
Pristroj je prenosny = pristroj ma dve rukoväte
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Turris SG1 - určený pre prieskumníkov v Star Gate 1 .... :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vskutku...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pred pár rokmi prišiel jeden pán v montérkach a zobral nám krabičku na príjem satelitnej tv, čo bola na streche. Nikto nevedel kto to bol a museli sme sa zložiť na novú.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Toho zosiela boh zakaždým, keď niekto ohrnie nos nad jeho darom slobodnej vôle a mravne sa spustí ku zaviazaniu zmluvne ošetreným zdieľaním, kvôli potvrdeniu ukončenia zmluvy s ním ponukou eventuality priekazného zotrvávania v hriechu.
Pôvodne to mal robiť štát kvôli potenciálnej dehonestácii práva vlastniť, ale i premiérovi už okrem zodpovedného riadenia dvoch ministerstiev ku svojim povinnostiam naviac ledva ostáva čas na budovanie novej strany, čo je už samotné pre menej nadaných občanov priam nepredstaviteľná výzva, takže sa to takto outsourclo.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Chápem to správne že bude vysielať signál v priamom prenose?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nie, nepovedia to nahlas, ale bude tam 15 sekund meskanie kvoli cenzure. Pripadne pocas dalsej Matovicovej atomovky to bude posunute o 45 sekund, aby sa mohol smiat, aky maju ludia pomaly internet.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aj to niekto kupuje?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ano, samozrejme
Odpovedať Hodnotiť:
 

20 deka toho od Turrisu prosím
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked to pride na trh, zislo by sa porovnanie s existujucimi prenosnymi/travel routrami. napr. tp-link ponuka dva taketo routre, gl.inet hadam aj 10.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár