neprihlásený Štvrtok, 29. februára 2024, dnes má meniny Radomír
SpaceX vyniesla prvé Starlink satelity druhej generácie

Značky: Starlink

DSL.sk, 28.2.2023


Spoločnosť SpaceX v noci na dnes vyniesla svoje prvé satelity Starlink druhej generácie.

Spoločnosť o tom informovala v stručnom oznámení.

Raketa Falcon 9 štartovala dnes o 0:13 nášho času z Mysu Canaveral na Floride a vyniesla 21 satelitov Starlink druhej generácie.

Pôvodne sa predpokladalo, že SpaceX vyniesla prvé Starlink satelity druhej generácie na konci uplynulého roka. Spoločnosť totiž avizovala prvý štart vynášajúci satelity pre upgradovanú sieť a viaceré zdroje avizovali vynesenie prvých satelitov druhej generácie, išlo ale iba o doterajšie satelity vynesené na nové orbity.

Prvý prototyp satelitov druhej generácie Starlink bol výrazne väčší ako prvá generácia, mal hmotnosť 1.25 tony a dĺžku 7 metrov. Pôvodné satelity Starlink prvej generácie majú podľa dostupných informácií 260 kg a satelity verzie 1.5 s podporou laserovej komunikácie medzi satelitmi približne 295 kg.

Pre vynášanie plnohodnotných satelitov druhej generácie bude potrebná nová raketa a loď Starship. Kým nie je k dispozícii, SpaceX používa menšiu verziu satelitov druhej generácie, ktorú označuje V2 Mini.

Aké rozmery majú tieto satelity spoločnosť neinformovala, raketa Falcon 9 ich ale pri prvom štarte vyniesla výrazne menej ako satelitov prvej generácie. Tých naraz vynášala pôvodne najviac 60, v poslednej dobe typicky vynášala medzi 50 až 60 satelitmi.

SpaceX o nových satelitoch aktuálne zverejnila len pár informácií, vďaka silnejším anténam a použitiu pásma E pre komunikáciu so základňovými stanicami je kapacita jedného nového satelitu podľa spoločnosti približne 4-násobná oproti predchádzajúcim satelitom.

Na satelitoch druhej generácie má byť aj veľká anténa pre vytváranie štandardnej LTE mobilnej siete z vesmíru. Nie je jasné, či je anténa aj na tejto menšej verzii V2 Mini.

SpaceX má povolenia na takmer 12-tisíc Starlink satelitov prvej generácie a zároveň na 7.5-tisíc satelitov druhej generácie. Spoločnosť ale žiadala o povolenie na využívanie až 29 988 satelitov druhej generácie na orbitálnych výškach 340 až 614 km.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Spustená výroba rýchlejšej rýchlej HBM pamäte
Orange má výpadok 4G siete, zákazníci bez 5G sú tak odkázaní na 2G
Telekom má zrejme problém s 1000 GB balíčkom, užívateľom účtuje aj denný balíček - aktualizácia 1
Windows 11 sa bude aktualizovať bez potreby reštartu
Apple zrušila vývoj samojazdiaceho elektromobilu


inzerciaDiskusia:
                               
 

Čo tak tam konečne urobiť ten vesmírny výťah?
A v ďalšom kroku natiahnúť optiku - samozrejme po stĺpoch
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nebolo by lepšie naučiť sa telepatiu a nie tu káble tam ťahať.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak to veru nie! Nech si len pekne štartujú zo svojho času a ten náš nechajú priekazne pekne na pokoji.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Také opachy ťažké velké vynášajú. 1,2 tony a 7 metrov. To ich nevedia trochu zmenšiť ? Čo sú v nich sálové počítače ? SKcube nech si pozrú malá praktická kocečka šikovná. Takých jedna raketa vynesie aj sto. A LTE anténa ? to sa dá z hliníku spraviť za 10€ taká 8 cm krát 4 cm.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/qs2QcycggWU
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár