neprihlásený Sobota, 15. júna 2024, dnes má meniny Vít
Samsung vydal nový firmvér pre 990 Pro SSD, veľké opotrebovanie je asi reálne

Značky: SamsungSSD

DSL.sk, 13.2.2023


Po tom, ako sa začal nový firmvér pre SSD disk Samsung 990 Pro minulý týždeň ponúkať prvým užívateľom, spoločnosť dnes tento firmvér oficiálne vydala, ponúka sa zrejme všetkým užívateľom cez softvér Samsung Magician a zároveň je dostupný na stiahnutie.

Samsung zrejme stále neinformoval o detailoch problému s vykazovaním rýchleho rastu minutej životnosti pri tomto SSD a ani jasne nevysvetlil, čo nový firmvér mení.

Skúsenosti mnohých užívateľov, ktorí si nový firmvér nainštalovali, ale naznačujú, že problém s vykazovaním rýchleho rastu minutej životnosti je problémom reálneho opotrebovania životnosti SSD a nie iba problémom nesprávneho vykazovania. Po nainštalovaní nového firmvéru totiž SSD vykazuje aj u kusov s výrazne minutou životnosťou rovnakú minutú životnosť, akú mal SSD s doterajším firmvérom. V prípade iba chybného vykazovania by ale Samsung pravdepodobne začal vykazovať správny údaj.

SSD je k dispozícii v kapacitách 1 TB a 2 TB a Samsungom udávaná životnosť je 600 zapísaných TB v prípade menšej kapacity a 1200 TBW v prípade 2 TB modelu.

Minutá životnosť vykazovaná diskom v S.M.A.R.T. atribúte číslo 5, ktorý sa u NVMe diskov používa pre vykazovanie percenta minutej životnosti, sa ale s pôvodným firmvérom zvyšovala veľmi rýchlo a nezodpovedajúco tejto udávanej životnosti. Užívateľ, ktorý upozornil na problém už v decembri, mal napríklad na 2 TB modeli minutých 7% životnosti po zápise 6.6 TB dát. Jeden z užívateľov zaznamenal ešte výrazne extrémnejší prípad, po zápise 2 TB na 2 TB modeli mal minutých 36% životnosti.

Časť zákazníkov avizuje, že po rýchlom zvýšení minutej životnosti sa následne aj pri zapísaní väčšieho množstva dát minutá životnosť už tak rýchlo nezvyšovala ani s pôvodným firmvérom. Nie je ale definitívne jasné, či sa v ich prípade na SSD naďalej zapisovalo rovnakým spôsobom ako v čase rýchleho zvyšovania minutej životnosti.

Pôvodný firmvér mal označenie 0B2QJXD7, nový firmvér má označenie 1B2QJXD7 a sťahovať je ho možné na tejto stránke Samsungu.

Zatiaľ nie je jasné, kedy Samsung plánuje zákazníkom detailne vysvetliť technickú povahu problému a ako nový firmvér situáciu zlepšuje.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch
Čoskoro majú prísť lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0, demonštrovaný prototyp
Aj MediaTek vyvíja ARM CPU pre osobné počítače


Diskusia:
                               
 

:o :(
hmn skoda, :/(
tak chybka se vloudi,
ted by mali uznat reklamacie tych najviac za-vadnych kusov,
drzim palce nech sa im buduci release, next.gen M.2 NVMe SSD podari liip

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Uznali, že je problém, takže reklamácie musia byť akceptované bez breptania.

Lebo, ak si kúpim disk, ktorý má prežiť minimálne 600 tb zapísaných dát, tak očakávam, že to prežije minimálne 600 tb, a nie pičovinu, ktorej životnosť sa každých zapísaných 400 GB znižuje o jedno percento.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tejto hre už o Samsung dávno nejde. Všetko to priekazne smeruje voči audítorskej spoločnosti, čo odkývala procesnú metodológiu testovania.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Sľúbili, že sa polepšia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

posledné tri roky nám ukázali, že kajať sa je výrazne finančne aj politicky výhodnejšie ako byť poctivý od začiatku..........
Odpovedať Hodnotiť:
 

daju tam kazitko, potom to opravia. medzi tym plno clankov, na dsl aspon dva, sikovny marketing, reklama zadarmo
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kazítko tam nechali. Ale dodali SW, aby ukazoval "správne" podľa ich špecifikácií. Takže bude ukazovať opotrebenie napr. 2%, ale v skutočnosti to bude 20%. A miesto 600TBW bude len 200-300TBW. Ale to je predsa BIZNIS! Bude sa potom rýchlejšie kupovať nový SSD.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Som pouzil trojclenku a mi to nevychadza. Aj je realita v pct 2 ku 20, v TBW by nemalo byt 60 ku 600? Alebo mam chybu v tej trojclenke?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

S trojčlenkou to ani nemá vychádzať, nakoľko tam ten pomer známych a neznámych podporuje rodinkárstvo a mafiu na úkor priekazne tradičnej kresťanskej rodiny.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

trojclenka ti nepomoze ak tam dali nelinearnu funkciu do FW :|
Odpovedať Hodnotiť:
 

Disky sú chrobačné ale zato majú najlepšie mobilné telefóny.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

A Najlepšie? A na to si ako prišiel??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najlepšie denko z mobilných telefónov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

? A nič nevydržia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz konecne aj niekto otestoval realnu zivotnost tych diskov? Neustale totiz iba citam ako smart vykazuje nejake hodnoty, ale to moze aj nemusi byt pravdivy udaj.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To realne bude vediet len samsung. A ak zistia nieco vazne/trapne, tak sa z toho budu vykrucat ako jamkaty pellegrinosz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nuz :), nas zakaznik, nas zdroj penazi a nic viac. Ako som pisal, je mozne, ze ide o realny dopad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Každý tradičný parašutista absolvuje pri zoskoku reálny dopad.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár