neprihlásený Sobota, 15. júna 2024, dnes má meniny Vít
Mestá a obce budú opäť protestovať proti nedostatočnému riešeniu cien energií

Značky: elektrická energiaSlovensko

DSL.sk, 12.2.2023


Slovenské mestá a obce pripravujú ďalší protest proti nedostatočnému riešeniu vysokých cien energií pre samosprávy a ďalších problémov samospráv vládou.

Na konci týždňa to oznámilo Združenie miest a obcí Slovenska.

Už na konci januára sa uskutočnila protestná iniciatíva "Mestám a obciam zhasína nádej", v rámci ktorej zapojené samosprávy vypli časť verejného osvetlenia od 19:00 do 19:30. Podľa tvrdení predstaviteľov ZMOS-u sa do tejto akcie zapojilo minimálne 75% samospráv.

Ďalší protest sa má konať na konci februára, protestná akcia ponesie názov "Kto škodí mestám a obciam, škodí ľuďom!".

V prvom štvrťroku tohto roka bude štát samosprávam poskytovať pomoc s cenami energií, keď z ceny elektrickej energie nad 199 eur za MWh a ceny plynu nad 99 eur za MWh bude preplácať 80% v maximálnej výške 200-tisíc eur za mesiac na jednu samosprávu.

To ale nerieši všetky problémy samospráv s cenami energií. Ako sme opakovane informovali, mestá a obce majú problém s vysokými cenami energií už od prvej polovice minulého roka a mnohé už z dôvodov šetrenia napríklad pristúpili k trvalému obmedzovaniu verejného osvetlenia. Samosprávy tak okrem iného požadujú kompenzácie aj za minulý rok a tiež v budúcom roku, kedy budú dostávať ročné zúčtovanie za tento rok. Pomoc sa týka zároveň len elektrickej energie a plynu, niektoré samosprávy ale využívajú aj iné formy energií.

"Žiadajú o kompenzácie energií za obdobie od októbra do decembra 2022, stanovenie výšky kompenzácií cien energií pre verejný sektor po 31. marci 2023, kompenzácie ročných zúčtovaní faktúr za rok 2023, ktoré odberatelia obdržia v 1. Q/2024, kompenzácie pre územia, ktoré nie sú plynofikované, zrušenie zálohových platieb za energie a zavedenie platieb na základe skutočnej spotreby pre odberné miesta, kompenzácie nie spôsobom refundácií, poukázanie nevyčerpaných finančných prostriedkov, ktoré sú v roku 2023 vyčlenené na kompenzáciu vysokých cien energií, do rozpočtov miest a obcí vo forme mimoriadnej dotácie, finančnú kompenzáciu zvýšených cien distribučných poplatkov, prípadne o ich zníženie na pôvodnú úroveň z roku 2022 (tarifa pri dodávke elektrickej energie, tarifa za prevádzkový systém, tarifa za systémové služby), preveriť možnosti kontroly nákupných cien energií tak, aby kompenzácie cien energií pokrývali primerané náklady dodávateľov na nákup energií a tým ušetrili výdavky štátneho rozpočtu na primeranú úroveň, zabezpečenie nevyrubenia penálov a pokút, zabezpečenie možnosti primeraných splátkových kalendárov pre samosprávy, ktoré nemajú finančné prostriedky na zaplatenie faktúr, eliminovanie rizík prudkých výkyvov cien a ohrozenia ekonomickej stability pri dodržaní životnej úrovne obyvateľov," konkretizuje požiadavky samospráv aktuálne oznámenie ZMOS-u.

Zatiaľ nie je jasné, akú formu bude mať avizovaná protestná akcia.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch
Čoskoro majú prísť lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0, demonštrovaný prototyp
Aj MediaTek vyvíja ARM CPU pre osobné počítače


Diskusia:
                               
 

ZMOS pouvíva CR2025 alebo CR2016?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

CR2032
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Mali by prejsť na 18650!...ale nie fake priekazne!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mozny upgrade na ce 256
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akú si dáš do batériového držiaku, taký Ti bude napájať tých pár byte CMOS RAM. Treba Líthiovku s aspoň 3V napätím. Pri menšom začínajú niektoré základovky "vystrájať"
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ja budem protestovat proti tomu, ze som to mal v programe toto secko zmenit a mal som najmenej hlasov. HEHE!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nerozumiem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa by bolo progresívne ďalší protest riešiť s maximálnym ohľadom na nediskrimináciu a rovnosť príležitostí jednotlivých cieľových skupín formou kondicionálnych vnorených mediaqueries selectorov pseudo-elementov ::before a ::after responzívneho css okolo priekazne prázdnych divov.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Tltr
Odpovedať Hodnotiť:
 

Povrava sa ze v obci s 1200 dusami netreba starostu a 4 uradnicky. Za totaca to v pohode s prstom v nose davala jedna. Za usetrene sa moze svietit aj 24x7
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne tymto stylom by som siel - samospravy protestuju, tak riesenie je v reforme samosprav. Na oplatku ocakavam dotiahnutie kompletnu digitalizaciu (pozdravujem smeracku bandu co do toho naliala miliardu a aj tak hovno z toho) aby clovek potreboval ist fyzicky za uradnikom az pri rieseni velmi specifickeho problemu. Na 90% beznych cinnosti, ziadosti, formulare ma sluzit internet a zabezpecovat to ma system, nie uradnik, co sa dokaze pomylit aj pri opise osobnych udajov trikrat.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

A prečo vlastne protestujú? Veď kúriť a svietiť je podľa slov vrcholových politických činiteľov jedinou kompetenciou vlády bez dôvery parlamentu. Keď jej to zoberú, sa ešte náhodou začne montovať napríklad do dodávok zbraní, čo je de jure priekazne vypuknutím občianskej vojny.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Myslis si ze teraz sa do toho natiahlo menej? Babkoherecka by ti to vysvetlila v divadle, ze co dosiahla.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ano natiahlo sa menej a ano, nieco narozdiel od smerackej rozkradacky aj funguje. Stale nedostatocne, ale aspon nieco vidno.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Povrava sa ze si kreten. Hladaj ma na ::1
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Progresivne bez elektriky so svieckami a svetrom!
3. protikorupcna vlada to dokazala.
Predat elektriku na burzu za 5 a kupovat za 50 naspat wauuuu
Hlupaci kde ste teraz ked sa ukazalo ze je kor.ona umela?
Tesim sa ze volici smetiarky si dali aspon 2x davky vedlajsie ucinky teda HLAVNE konspiracne ucinky sa uz ukazuju v Japonsku a inych zaostalých krajinach. Som hrdy ze Slovaci su najkonspiracnejsi narod!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To vyzera ako by si si dal priekazne treti booster pika.
Inak si tieto vyplody vysvetlit neviem.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To nebude maniak, ten vzdy propagoval otuzovanie a kyslu kapustu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viem viem len mi ostalo meno zapamatane v prehliadaci a som lenivy ho prepisat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Protest je dobrá vec, ale budúcnosť je v studenej fúzii. Každý občan dostane zároveň s občianskym preukazom miniatúrny fúzny reaktor v podobe tužkovej batérie a tak bude mať k dispozícii svoju energiu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi kazdy chlap uz zazil fuznu reakciu: "ohol sa!"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

S tým pri rešpektovaní demokratických hodnôt nemôžem súhlasiť. Pre občanov, požadujúcich konsenzus, by mal byť jeden aspoň pre dvoch, aby sa mohli na spravodlivom delení dohodnúť a neboli bezostyšne priekazne diskriminovaný.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

functioon konsenzus() {
${@} > /dev/null

}

konsenzus ceny energii
return 0;

Odpovedať Hodnotiť:
 

Si pred fuziou? Seriozne ma to nezaujima.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Idu protestovat, ale na vianoce podaktore mesta a dediny boli vysvietene vianocnou vyzdobou ako keby sa nechumelilo...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

A ty si sviettil ? Ci mas vacsi rozpocet?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pokial viem mesta a obce maju stanoveny rozpocet z aj mojich penazi (penazi vsetkych obyvatelov danej obce). Takto plytvat infantilnymi svetialkami a nasledne sa stazovat, ze nie su riesene ceny enrgii je dost protichodne. To je ako ked malemu decku davas 1 cukrik na den, ale mu das 7 na cely tyzden nech si to samo rozdeli. No to decko tie cukriky zozerie za 1 den a ide sa stazovat, ze chce na kazdy den, ale uz nema a ze mu mas dat viac, alebo mas nanho davat pozor, aby to nezozralo vsetko naraz. Jednoducho mnohe (nehovorim ze kazde) obce sa spravaju nezodpovedne a potom idu protestovat, kazdy vedel co ide, ake maju preddavkove faktury...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A netreba zabudat na takych "expertov" ako pan primator RS, ktory ked ho dodavatel upozornil, ze mu koncia zmluvy ze nacim predlzit este za aktualne ceny ich poslal do analneho otvoru ,lebo budu predsa lacnejsie. A potom prvy reval do medii. Taki nech svietia petrolejkou.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A ty si sviettil ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

@admin: tento portal hodne upada.
. V minulosti tu boli aspon trefne pripomienky. Velky kancel, tlaciaren a tak pod. Dnes zostali len blbe...
@all Nic proti ludia, ale aj po sebe citate S POROZUMENIM?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A co s tym maju bezni ludia? Nech vypnu osvetlenie pred domami politikov a zrusia im udrzbu ciest okolo ich vil.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Hlupak
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ach, ked raz nekdy, (nekdy v príštím živote), budem tým technologickým tycoonoom, - tak si spravím, aj s mojou dievči Chobotnicou, taký milý, štýlový disco-bar & corso-pláž, @Povrčane, Croatia.. aj s menším - stredným Pensionom, takmer na pláži, resp. blízko, čo najbližšie k moru, - ale tak, aby bol ešte v nekterom z tých starých, chorvátských pobrežných mestečiek, s úzkymi uličkami vinúcimi sa, obtaáčajúcimi sa kolem svahov pobrežných horských hrebeňov, zhusta zastavanými celkom novými, modernými, ale aj úplne starými villami, pensionmi, pallaziami, mnohými ešte z čias C-K_R-U.. a v širšom strede takej prímorskej obce, dediny, - ešte aj malý amfiteáter, kus zrúcané menší Kolloseum, ešte z čias Césarov - Juliánov..
(..a ten náš menší (well, stredný) sea-side resort, bude napájaný, z 1menšího, modulárneho, thoriového, / rýchlo- množivého *reaktora, IV.-V.gen. - vo velkosti vačšej garáže (menší haly, cca velkost dokopy, úplne se vším, max.nanajvýš jako pobočka Lídla)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Treba sa odjebat niekam, kde budu padat pecene holoby(ale pozor na admina, neznasa pecene - musi byt flambovane na Namesti sv. Marka(a mozno aj nezdrave holuby sa nahradia za nejaky Steak z Argentiny) :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tieto narativy o argentine, ked tam lietaju rusky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vypnutie na 30 min si poriadne nik ani nevšimne. Vypnutie osvetlenia na min. 3 dni s podmenkou že to je len začiatok, to by sa začali diať veci, ale ak by tomu bolo aj v nasej najvedšej dedine (BA).

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

V minulosti sa hlasovalo pomocou svetla, že ako má pokračovať dej seriálu z prostredia gastronómie. Ide o seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len na pobavenie - v skutocnosti to vobec nerozhodovalo to samotne svetlo - ten rozdiel v spotrebe energie na celu krajinu bol mizivi. Cize brali len rozdiel na jednom malom Prazskom sidlisku do uvahy, zbytok krajiny cvakal vypinacmi uplne zbytocne ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zijem v podstatne bohatsej krajine, ako Slovenkso. Svetla sa to vypinaju o polnoci, zapinaju o siestej rano.
Cela Europa sa snazi setrit a obmedzovat spotrebu energie, kde sa da. Slovensko to riesi "doplacanim od vlady", ako keby si ludia neuvedomovali, ze tie doplatky domacnostiam a samospravam su v skutocnosti peniaze, ktore nepojdu do zdravotnictva, skolstva a podobne.
A su to vsetko peniaze, ktore vlada vybrala na daniach, cize stale dokola tie iste peniaze.
V skutocnosti tlaci Slovensko peniaze do hrtana nenazranych producentov ropy a plnynu zo Sojuzu, namiesto aby sa snazilo diverzifikovat a skusat vlastne riesenia.
A v rovnakych slapajach ide aj zbytok krajiny - "vlada daj", ako keby nevedeli, ze prachy, ktore rozdava vlada su ich vlastne dane.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Uvedomovat? Diverzifikovat? Nieco nove?
No, na Slovensku nehrozi nic z toho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo čakať od krajiny, kde primátorom hneď týždeň po zvolení zvýšia plat o 40%-50% zvolení poslanci (korupciu za tým istotne nehľadaj) alebo primátor hneď po nástupe vytvorí so súhlasom poslancov dve nové viceprimátorské pozície s platom v hrubom istotne vysoko nad 3000 EUR. A potom na protest v noci vypnú na pár hodín osvetlenie akože protest proti vysokým cenám energií.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A to nehovoriac o tom, ze prebytky nemozu existovat. Takze nech das kolkokolvek, vycerpa sa vzdy vsetko - aj keby na nezmysel.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pritom verejné osvetlenie je príšerne predimenzované, spôsobuje svetelné znečistenie, žerie energiu a keby sa poraidne stlmilo, vyriešilo by to omnoho viac problémov ako spôsobilo. Ale nie, my na to máme...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár