neprihlásený Streda, 17. apríla 2024, dnes má meniny Rudolf
NASA vzdala pokusy o roztvorenie panelov na sonde Lucy, misiu to nemá ohroziť

Značky: NASAvesmír

DSL.sk, 25.1.2023


Americká vesmírna agentúra NASA sa rozhodla v súčasnosti nepokračovať v pokusoch o plné roztvorenie poľa solárnych panelov na sonde Lucy letiacej k asteroidom, ktoré sa nepodarilo po štarte plne roztvoriť.

NASA o tom aktuálne informuje v tomto oznámení.

Súčasný stav poľa predstavuje podľa vyhodnotenia NASA akceptovateľnú úroveň rizika a ďalšie aktivity by pravdepodobne v súčasnosti situáciu nezlepšili.

Lucy odštartovala v polovici októbra 2021. Sonda má dve polia solárnych panelov 10-uholníkového tvaru s priemerom 7.3 metrov, jedno sa ale po štarte plne neroztvorilo. NASA krátko po štarte upravila pozíciu lode, aby mohla zmerať koľko elektrického prúdu generuje čiastočne neroztvorené pole a na základe toho zistiť do akej miery je roztvorené. Podľa vtedajších informácií bolo pole roztvorené na 75% až 95%.

V minulom roku sa NASA podarilo pole viac roztvoriť opakovaným spustením motorov pre rozťahovanie solárnych panelov, podľa aktuálnych informácií NASA odhaduje stav roztvorenia poľa na viac ako 98%. Mechanizmus ale nezaklapol a pole tak nie je v zaistenej pozícii.

Podľa skorších informácií je lano držiace pole ale dostatočne natiahnuté, aby bolo pole dostatočne stabilné pre plánovanú misiu. Podľa aktuálneho oznámenia NASA stabilitu poľa potvrdil aj októbrový blízky prelet okolo Zeme.

Pole generuje očakávané množstvo elektrickej energie a NASA očakáva, že zabezpečiť potrebný výkon pre základnú misiu zvládne s rezervou.

K rozhodnutiu o zastavení pokusov o plné roztvorenie poľa prišlo po tom, ako pokus 13. decembra vyústil iba do malého pohybu poľa. Podľa testov na Zemi boli pokusy najproduktívnejšie, keď bola loď teplejšia vďaka menšej vzdialenosti od Slnka. V súčasnosti je ale od Slnka vzdialená približne 197 miliónov km, čo je 1.3-krát ďalej ako Zem, a ďalej sa vzďaľuje. Sonda sa dostane až do vzdialenosti 500 miliónov km, následne sa vráti k Zemi pre ďalšie urýchlenie pomocou gravitačného poľa Zeme v decembri 2024.


Ilustrácia problému so solárnymi panelmi na sonde Lucy (video: NASA)NASA bude ďalej vyhodnocovať, ako pole funguje počas letu. Dôležité bude najmä fungovanie počas manévru vo februári 2024, kedy sonda použije prvýkrát svoj hlavný motor. Keď sa sonda začne zohrievať pri približovaní k Zemi na jeseň 2024, NASA podľa oznámenia prehodnotí či sú potrebné ďalšie kroky na zníženie rizika.

Sonda Lucy bude primárne analyzovať asteroidy obiehajúce Slnko po rovnakej trajektórii ako Jupiter, pred ním a za ním. Asteroidy známe ako tzv. Trojany pravdepodobne pochádzajú z oblasti za Jupiterom a sú z materiálu, z akého sa formovali vonkajšie planéty slnečnej sústavy. Misia tak umožní skúmať históriu našej sústavy.

Lucy bude skúmať sedem takýchto asteroidov, dostane sa k nim v roku 2027 a bude ich študovať do roku 2033. Predtým v roku 2025 bude ešte analyzovať jeden z asteroidov v hlavnom páse asteroidov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple


Diskusia:
                               
 

priekazne málo ciaticu kintaktov
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

No veď práve, že by ďalšie aktivity pravdepodobne v súčasnosti situáciu nezlepšili. Šak keď to misiu nemá ohroziť a dojebané to už je, tak tým tie motorčeky mohli zvesela priekazne ďalej viklať, nakoľko skutočné riziko, že prerušením pokusov dôjde k incidentu, nie je na strane pravdepodobnosti!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

O tých trojanoch ešte budeme počuť!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ano, jeden sem nasmeruje Jupiter či Saturn a sme v perdeli, kua! :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzadala? A kto príde k pár tisíc US$ pokuty?
Odpovedať Hodnotiť:
 

že po štarte :-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lucy-ne sa nechceli roztvorit panely,

je cudná, kus hanblivá, nechce sa hned odhalovat,

sa hanbí sa hned roztvárat každému,

potvora1, si s tým dáva, rafinovane, načas..

Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

tak toto naozaj nechapem.. kadejaky cinsky lacny mobil za 100 evracov ma aspon 5 kusov kamier, ale na tuto sondu nevedia prilepit lepiacou paskou aspon jednu jednorazovu kameru ktora by skontrolovala klucovu vec, ako sa tie kruhove solary vlastne otvoria... To sa sem naozaj ti NASA technici nevedia prist popytat o radu? hned by som im tu dal link na nejaku bezpecnostnu kameru z Alzy...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jednoducho si mysleli, že ak tú zápletku s nevysunutím panelov opajcnú z Votrelca, tak majú porobené a môžu sa poflakovať. No a tam v rozpočte priekazne účtenka z Alzy chýbala.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár