neprihlásený Nedeľa, 21. apríla 2024, dnes má meniny Ervín
Po nezvládnutí situácie s podpisom pomocou eID začal štát občanov upozorňovať na neplatné podpisy

Značky: eIDSlovensko

DSL.sk, 2.1.2023


Po neoptimálnom zvládnutí situácie s ďalším použitím doterajších elektronických občianskych preukazov vydávaných do 20. júna 2021 na kvalifikovaný elektronický podpis začal Ústredný portál verejnej správy Slovensko.sk aspoň užívateľov upozorňovať, ak podpíšu podanie neplatným podpisom napríklad práve kvôli zneplatnenému certifikátu na týchto eID.

Novinka podľa oznámenia začala fungovať 28. decembra.

Podľa popisu portál stále umožní poslať podanie s neplatným podpisom podania alebo príloh, následne bude ale užívateľ upozornený na neplatnosť podpisu správou s titulom "Upozornenie na neplatnosť zaslaného podpisu".

Správa neznamená odmietnutie podania, jej účelom je iba užívateľa informovať o tejto technickej skutočnosti, aby mohol uskutočniť nápravu čo najskôr a nie až po reakcii príjemcu podania.

Užívatelia sú upozorňovaní na koniec podpory kvalifikovaného podpisu pomocou týchto eID aj inými spôsobmi. Okrem iného aplikácia eID klient od verzie 4.0 upozorňuje na koniec certifikácie týchto eID na kvalifikovaný podpis a umožňuje overiť stav platnosti certifikátov.

Ako sme opakovane informovali, eID vydávaným do 20. júna 2021 postaveným na platforme CardOS V5.0 ešte v roku 2021 skončila certifikácia pre kvalifikovaný elektronický podpis, nové certifikáty pre kvalifikovaný podpis bolo pre ne možné získať len do 25. júna 2021 a na kvalifikovaný elektronický podpis sa dali využívať len do 31. decembra 2022 a to aj v prípade pôvodne dlhšej platnosti certifikátov.

31. decembra mali byť a zrejme boli všetky certifikáty vydané pre tieto eID zneplatnené a všetky kvalifikované podpisy vytvorené pomocou týchto eID po zneplatnení certifikátov budú neplatné.

eID bude možné naďalej využívať na prihlasovanie po zadaní BOK-u ako doteraz a štát bude podporovať využívanie týchto eID aj na autorizáciu úkonov v rámci elektronických služieb verejnej správy aj po konci roka 2022 aspoň v podobe podpory zdokonaleného elektronického podpisu. Táto autorizácia pri elektronických službách nahradí vlastnoručný podpis, ktorý nemusí byť úradne osvedčený.

Tento spôsob podpisu ale nebude podporovaný plošne u všetkých štátnych služieb a naopak podľa zatiaľ dostupných informácií bude okrem Slovensko.sk podporovaný zrejme len veľmi výnimočne. Zároveň sa počíta len s časovo obmedzenou podporou tohto spôsobu autorizácie.

Štát situáciu kompletnejšie dokázal vyriešiť len tak, že občania potrebujúci elektronický podpis si musia kvôli tomu vymeniť občiansky preukaz za nový alebo začať pre elektronický podpis využívať iné riešenie od komerčných poskytovateľov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind


Diskusia:
                               
 

Hlavne ze bol portal ministersva vnutra v dvoch dnoch nedostupny . . .
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ved to tam pridavali prave tu hlasku, ktoru teraz zobrazuje. ;)
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

No neviem veru, ale pokiaľ ten systém bez eID nefunguje podľa špecifikácie, tak eID sú z projektovej stránky veci jeho súčasťou a všetky tie baštrngovania s výmenami spadajú pod rozpočet priekazne zahrnutú údržbu, informovanie používateľov o ktorej rieši zákon o elektronických komunikáciách v rámci sankcií za nevyžiadanú poštu.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

V minulosti si ľudia pri podpise vystačili s tromi krížikmi a neboli tieto incidenty.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jak by napsal klasik, "prece se nebudem hádat kvuli vlastnímu podpisu"

..ale aj tak, sa strašne smejem, - jak celé 20 storočie (najma) celý Východný Blok (a najma, obzvlášte v kontextu dneška paradoxné, a ironické), zvlšte Rusi, podchvílou psali, si-konfirmovali, afirmovali, kreslili, a malovali na velkoplošné nástenné fresky, tie ich vízie sveta, a života v not-so-far- (from) Future, už jako vére (Komunistického'), Kozmického Veku, - kedy si malovali, že sa bude bežne lítat na Mars, Venuši, Planety, a Blízké Hvezdy, už velké Kolonie, Enklávy, Kopulové velké Cities, na Mesíci, Marse, Ioó, Venuši, atd..

..a, když zhruba nadešla tá doba, dle kalendára, ten konkrétny letopočet, zhruba presné roky - v zime, bláte, krvi, sračkách sa brodia v sračkách, blate, krvi, v zákopoch, jako pred stoletím, a tí štastnejší si odnášajú ich najvačší vzícnost, co si zjavne nejvíc cení - toaletné hajzl- mísi, porcelánové mísi, sanity, a mikrovlnky, /pračky..
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Načo je dobré písať tak retardovane?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hahahaha duch sluzby

Odpovedať Hodnotiť:
 

Dal by som si pozor v dnešnej "slobode a demokracií" kritizovať tento štát nadpisom že niečo nezvládli.

P.S.
Môžeme si za jeden plat už kúpiť namiesto jednej chladničky až tri !
a na oplátku tiež 40 rokov slobodne splácať hypotéku.. Veru..
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

a super je ze si mozes kupit AZ TRI chladnicky, nemusi jedna drzat 3x tolko, ako tie dnesne srajdy...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mám Calexku 210 litrovú, žiaden Samsung, dobre vyše 20 rokov a je v pohode.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Na zapad to tiez prislo. Ale tu nikdy nebolo jednoduchsie kupit nehnuteľnost z normálneho platu a asi ani nikdy nebude, to splacanie hypo mame dlhsie ako ktorakolvek zapadna krajina a dokonca bohuzial aj dlhsie ako rusi :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nikomu nevadí, že na www.katasterportal.sk je exspirovaný certifikát od 3.12.?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, pretoze mas pouzivat kataster.skgeodesy.sk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je nadhera. Nahodou som skusil podpisat certom so zoznamu co zobrazuje platnost v EID do 2029 a normalne som dokument podal. Az v schranke je uvedeny ako "neprijaty a potvrdeny" a po prekliknuti vidiet spravu, ze je nepotvrdeny lebo bol podpisany neplatnym certifikatom. Wtf, naco sa vobec sa klikat na tlacidlo podat, ked nie je platne podpisany a overeny pinom atd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemusel by som nic podpisovat ak by som nemusel podavat vykaz aj ked nemam ziadne prijmy, Remisova odvadza kus dobrej roboty
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Neschopná vláda, už aby boli predčasné volby, proruské strany by takýto diletantizmus nedopustili!
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobra ironia :-D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár