neprihlásený Piatok, 31. marca 2023, dnes má meniny Benjamín
Vydaný alternatívny LineageOS 20 postavený na Androide 13

Značky: LineageOSAndroid

DSL.sk, 2.1.2023


Tvorcovia populárneho alternatívneho firmvéru pre smartfóny LineageOS založeného na Androide v posledný deň uplynulého roka oznámili dostupnosť novej hlavnej verzie 20 postavenej na poslednej vydanej verzii Androidu, Androide 13.

Nová verzia tak bola vydaná výrazne skôr po vydaní novej verzie Androidu ako to bolo u posledných predchádzajúcich verzií, napríklad verzia LineageOS 19 bola vydaná až na konci apríla uplynulého roka.

Nová verzia LineageOS 20 prináša novinky z Androidu 13, všetky bezpečnostné aktualizácie vydané do decembra a viaceré opravy, zmeny a novinky v zahrnutých aplikáciách.

Najväčšou novinkou v zahrnutých aplikáciách je nová aplikácia Aperture pre fotenie a natáčanie videa, ktorá sa podľa tvorcov na mnohých zariadeniach podobá na štandardnú aplikáciu na tento účel v Androide. Vo verzii LineageOS 19 sa z technických dôvodov tvorcovia museli vrátiť k jednoduchej aplikácii Camera2, predtým používali Snap založený na štandardnej aplikácii Qualcommu.

Keďže verzia LineageOS 19 nie je z technických dôvodov podporovaná na mnohých starších zariadeniach, s vydaním LineageOS 20 tvorcovia neukončili podporu o dve verzie staršej verzie LineageOS 18.1 a tá bude podporovaná naďalej. V tejto verzii ale už nebude prichádzať k zmene funkčnosti, každý mesiac ale budú vytvárané nové zostavenia s aktualizáciami a prípadne bude môcť byť táto verzia vydávaná pre ďalšie zariadenia.

Dôvodom nepodporovania LineageOS 19 na mnohých starších zariadeniach je prechod Androidu 12 z iptables na eBPF, ktorého dostatočná podpora je ale prítomná len v linuxovom jadre 4.9 a novšom. Na viacerých starších zariadeniach sú ale používané skoršie verzie jadra.

Nová verzia LineageOS 20 je podľa aktuálneho oznámenia dostupná pre desiatky modelov zariadení najmä od Google, Motoroly, OnePlus a Xiaomi.

Desiatky modelov najmä od Samsungu, Sony a Xiaomi prešli z verzie 18.1 na verziu 19.1 a niekoľko zariadení, pre ktoré boli k dispozícii len staršie nepodporované verzie, prešlo na verziu 18.1.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sprístupnený film Tetris o tejto populárnej hre
Google začal poskytovať symetrické 8 Gbps pripojenie
Ceny flash produktov v Q1 klesli a majú ešte klesnúť
Tretí blok Mochoviec už beží na nadpolovičný výkon
Predaje skladateľných smartfónov majú rýchlo rásť
Let Boeingu s posádkou k ISS sa uskutoční najskôr v druhej polovici júla
Intel prejde v serverových procesoroch na efektívne jadrá, CPU ich o rok budú mať až 144
Google chce skrátiť platnosť SSL certifikátov pre servery na maximálne 90 dní
Ceny RAM výrazne klesli a majú ďalej klesať
Star Trek seriál podobajúci sa na klasické Star Treky bol predĺžený


Diskusia:
                               
 

Kebyze priekazne spravia android postaveny na viste, vtedy by som ich uznaval.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Pri tak závažných záveroch je prvoradé zistiť, či mali informáciu, že si ho majú postaviť, tak ako Noe, z priekazne dôveryhodného zdroja.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Teraz nie je vhodný čas postaviť si ho. Treba počkať na ponuky, ktoré budú uvedené na jar, čím sa dosiahne najlepší pomer.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba čipy do rakiet, nie je čas na pikačoviny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Môžem jebať kalkulovať nejaký pomer. Priekazne všetko alebo nič.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Kolar ho uz ma postaveny
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedysi niektorí výrobcovia(napríklad taký A...) ponúkali x86_64 procáky do fónov, ale tvorili minoritu(a navyše nekonkurencieschopné), takže Intel(a povedzme aj LG) to zabalili v dôsledku situácie na trhu...

AMD kedysi predalo svoju divíziu mobilov, pretože nemali prachy(rovnako ako ich fabriku GigaFoundries) a Intel akosi nestačil hoci akosi vyrábať ARMy môže...

Kedže dlho bol štandard Wintel a zrazu tu nejakí výrobcovia serkajú na nejaký Windows(a Microsoft odušu vyvíja aj pre Android), treba zaistiť, aby fikane obrovský počet ARMovských Android aplikácií zistilo, že Microsoft Store existuje aj pre nich, ale durch Amazon :D

Len neviem, či šikmookí nebudú pošilhávat... :D
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár