neprihlásený Sobota, 20. júla 2024, dnes má meniny Eliáš, Iľja
K dispozícii upgrade na Linux Mint 21.1

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 26.12.2022


Tvorcovia na osobných počítačoch pomerne populárnej linuxovej distribúcie Linux Mint krátko po vydaní novej verzie 21.1 sprístupnili aj možnosť upgradu predchádzajúcej verzie Linux Mint 21 na novú verziu.

Postup pre upgrade je opäť podobný ako pri predchádzajúcich prechodoch medzi minoritnými verziami.

Ako prvý krok je odporúčané spraviť snapshot systému pomocou Timeshift. Následne je potrebné zakázať screensaver a aktualizovať Cinnamon spices v System Settings.

Systém sa upgraduje z Update Managera a upgrade sa spúšťa z menu Edit, predtým je potrebné aktualizovať balíčky mintupdate a mint-upgrade-info. Podľa oznámenia majú užívatelia pri upgrade pri otázke na zachovanie alebo nahradenie konfiguračných príkazov zvoliť ich nahradenie.

Posledným krokom je rebootovanie počítača po skončení upgradu.

Nová verzia má zmenenú vizuálnu tému a ako voliteľný krok sa môžu užívatelia, ktorí preferujú predchádzajúcu podobu, vrátiť zvolením vizuálnej témy Mint-Y-Legacy v nastaveniach k vizuálnej téme z verzie 20.2.

Všetky tri edície Linux Mint 21.1 obsahujú najmä menšie spoločné novinky týkajúce sa spoločných komponentov. Okrem zmien vizuálnej témy a desktopu v podobe odstránenia viacerých ikon bola napríklad do Update Manageru integrovaná plná podpora aplikácií inštalovaných cez Flatpak, Update Manager tak ponúka aj pre tieto aplikácie inštaláciu aktualizácií rovnako ako pre ostatné aplikácie.

Pribudol nový nástroj ISO Verification Tool, ktorý overuje integritu a autenticitu stiahnutých ISO obrazov pomocou kontrolných hash súm a podpisov. Pri overovaní ISO obrazov linuxových distribúcií Linux Mint a Ubuntu predvypĺňa oficiálne URL adresy, z ktorých sa sťahujú súbory s kontrolnými hash sumami a podpismi, pre ostatné je možné URL zadať.

K niekoľkým menším zlepšeniam prišlo aj v niektorých aplikáciách XApps od tvorcov distribúcie a v prípade edície Cinnamon je použitá nová verzia prostredia Cinnamon 5.6, ktorá oproti predchádzajúcej verzii 5.4 obsahuje najmä menšie novinky. Zoznam noviniek Cinnamon edície je možné nájsť v tomto oznámení, edície MATE a Xfce používajú rovnaké verzie prostredí ako Linux Mint 21, teda MATE 1.26 a Xfce 4.16.

Kompletný návod pre upgrade na verziu Linux Mint 21.1 je možné nájsť v tomto oznámení.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128


inzerciaDiskusia:
                               
 

install Arch!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Práveže neplatí. Napríklad mne to hádže
syntax error at (user-supplied code), near "Arch!"
už pri
alias install='rename'
, takže ktovie čo to môže napáchať priekazne sofistikovanejším userom.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Rusi prejdu nas5 na postove (holuby) resp.ha'vrany!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Oni by si to aj inštalovali a aktualizovali ale boja sa toho rebootu na konci procesu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

(napr.) Podkletnov (a prip.jeho maly tyym, little team, niekolkych jeho najblizsich spolu- pracovnikov, kolegov, comrades'ov) nemal-i ani (dostatocne silnu) motovaciu, ani trpezlivost, ani ..odhodlanie, ani ..predstavivost, ani (technicku) fantaziu), ani €$ (a to vlastne ani neskor..)
ba naopak, Saudis House, Shiiti, a iraacki mullovia, / a iranski ajjatollahovia, ~ im, mu to cele zrusili, resp.zabanovali, zavreli na 999* rokov do trezoru, do "suplika" schovali a zamkli, a kliuc zahodili..

..ale podme sa na to cele este raz, sustredene pozriet, a premysliet este raz,
navarime nesku s *"koreniim", pitivo, songs'tracks, drinks, otvorime velky skicar, tusky a plastovu tabulu s fixami, & let'com'on!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár