neprihlásený Nedeľa, 10. decembra 2023, dnes má meniny Radúz
Vydaný Linux Mint 21.1

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 20.12.2022


Tvorcovia na osobných počítačoch pomerne populárnej linuxovej distribúcie Linux Mint aktuálne vydali novú hlavnú verziu Linux Mint 21.1.

Verzia Linux Mint 21.1 s kódovým označením Vera je postavená na LTS verzii Ubuntu 22.04 a podporovaná bude do roku 2027.

Sprístupnené boli všetky tri podporované edície, Cinnamon, MATE a Xfce. Edícia KDE bola s verziou 19 vypustená.

Všetky tri edície Linux Mint 21.1 obsahujú najmä menšie spoločné novinky týkajúce sa spoločných komponentov. Okrem zmien vizuálnej témy a desktopu v podobe odstránenia viacerých ikon bola napríklad do Update Manageru integrovaná plná podpora aplikácií inštalovaných cez Flatpak, Update Manager tak ponúka aj pre tieto aplikácie inštaláciu aktualizácií rovnako ako pre ostatné aplikácie.

Pribudol nový nástroj ISO Verification Tool, ktorý overuje integritu a autenticitu stiahnutých ISO obrazov pomocou kontrolných hash súm a podpisov. Pri overovaní ISO obrazov linuxových distribúcií Linux Mint a Ubuntu predvypĺňa oficiálne URL adresy, z ktorých sa sťahujú súbory s kontrolnými hash sumami a podpismi, pre ostatné je možné URL zadať.

K niekoľkým menším zlepšeniam prišlo aj v niektorých aplikáciách XApps od tvorcov distribúcie a v prípade edície Cinnamon je použitá nová verzia prostredia Cinnamon 5.6, ktorá oproti predchádzajúcej verzii 5.4 obsahuje najmä menšie novinky. Zoznam noviniek Cinnamon edície je možné nájsť v tomto oznámení, edície MATE a Xfce používajú rovnaké verzie prostredí ako Linux Mint 21, teda MATE 1.26 a Xfce 4.16.

Odkazy na stiahnutie inštalačných obrazov jednotlivých edícií Linux Mint 21.1 je možné nájsť na tejto stránke, inštrukcie pre upgrade zo starších verzií majú byť zverejnené čoskoro.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Zatiaľ jediný radič pre SSD pre PCI Express 5.0 bude mať výkonnejšiu verziu
Apple bude mať nový konšpiračný sci-fi seriál
NASA vyriešila problém s gyroskopom, Hubblov teleskop pokračuje s tromi
Česko aj kvôli bezpečnosti presúva weby úradov pod jednotnú doménu, zabudlo na certifikát
Medzinárodná vesmírna stanica má 25 rokov


inzerciaDiskusia:
                               
 

#installArch
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ty Debian!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Treba počkať na servispak, aby 21.storočie bolo v druhom desaťročí... :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Večná škoda, že to overovanie integrity a autenticity stiahnutých ISO obrazov nešlo robiť i s genisoimage, ale až od xorriso s tým nenápadne vkladaným imageom, súvisiacim s nahradením isolinuxu k preň priekazne nevyhnutným eltoritoizmom.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár