neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Vydaný Linux 6.1

Značky: Linuxlinuxové jadro

DSL.sk, 12.12.2022


Tradične v noci na pondelok autor prvej verzie linuxového jadra a jeho hlavný správca Linus Torvalds vydal novú verziu linuxového jadra 6.1.

Jednou z najväčších noviniek je počiatočná podpora programovania jadra v programovacom jazyku Rust.

Jadro je v súčasnosti napísané najmä v jazyku C a časť je v assembleri. Rust sa podobá na C++, bol ale vytvorený s cieľom riešiť problémy súčasného programovania a jeho dôležitými vlastnosťami sú bezpečnosť v oblasti manažmentu pamäte a pri používaní vlákien, efektívne multivláknové programovanie a zároveň pri týchto vlastnostiach aj vysoký výkon.

Ďalšou väčšou novinkou je Multi-gen LRU, nový algoritmus rozhodujúci o tom, ktoré stránky pamäte sa odswapujú v prípade nedostatku pamäte. Multi-gen LRU má zlepšiť výkon v scenároch s nedostatkom pamäte, autorom je Google a podľa dostupných informácií je už použitý v ChromeOS aj Androide.

Ďalšia veľká novinka, podpora real-time funkčnosti v podobe PREEMPT_RT, sa nedostala ani do jadra 6.1, hoci pôvodne sa mala objaviť už vo verzii 6.0.

Linuxové jadro 6.1 bude pravdepodobne ďalšou verziou jadra s dlhou podporou. V posledných rokoch je za LTS verziu totiž vyberaná jedna verzia jadra ročne, ktorá bola vydaná ako posledná verzia v danom roku. Zatiaľ zrejme ale nebolo oficiálne ohlásené, ktorá verzia z tohto roka bude LTS verziou.

Rozsiahly zoznam noviniek novej verzie priniesli Kernel Newbies a Phoronix.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Nielen Multi-gen LRU by sa mal hlavne uvedomiť, lebo TLC/QLC SSD sú v scenároch bežných používateľov čoraz častejšie a na swapovanie priekazne moc nie sú stavané.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Toje v poriadku, lebo na druhej strane, bezny pouzivatel sa uz so swapom cim dalej, tym menej stretava. Neviem ako ostatne distra ale mnou pouzivane swap defaultne nevytvaraju uz peknych par rokov.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Za cenu straty hibernacie. To som sa nahladal, kym som nasiel distro co je schopne hibernovat oit of box. Ale aj to len napolovicku, kedze vytvori pri 16GB ram len 8GB swap. Preco vlastne nevie linux swapovat do nejakeho pagefile ako windows? Usetrilo by to kopu problemov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dostuduj chlapce dostuduj... na linuxe mozes swapovat aj do suboru uplne bez problemov, vyuziva sa to napriklad aj ak mas programtorov tupela a zbastlia nejaku prasarnu, ktora vyzere RAMku a ty musis narychlo zachranit napriklad pre korektne vypnutie MySQL, nez identifikujes proces a podari sa ho zhodit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsak toto. dostuduj... ja sa pytam, preco je to tak neprakticky riesene. a ci je nejake distro ktore ma swapovanie do file default. dalej... funguje hibernacia pri swapovani do file? ja som sa docital ze nejde. ked ma navedies na spravnu cestu budem vdacny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie na hibernaciu musis obetovat tolko disku kolko mas ram cez swap particiu. inymi slovami ak si hybernovaci frikulin tak zaplat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jaj tak nie. nahodil som swapfile cez https://wiki.archlinux.org/title/Swap_space

a vpho zhybernoval a zobudil komp.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mnohé populárne distrá pre bežných používateľov za posledných peknych par rokov s ohľadom na optimalizáciu priekazne akurát prešli zo swap partície na swapfile defaultne na žurnálovacom fs.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ja pouzivam swapfile iba ked potrebujem narychlo navysit velkost swapu koli nejakemu nenazratemu procesu, nez sa ukonci, alebo nez ho zhodim. (kedze dalsi swap sa da pridat aj odobrat u beziaceho systemu bez problemov...)
Swapfile zbytocne zatazuje management filesystemu, predsalen RAWkovo zalozena swap particia je pre nahodny zapis/citanie najlahsia zataz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

$ free
total used free shared buff/cache available
Mem: 8030816 2489888 2972876 285420 2568052 4951396
Swap: 0 0 0
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár