neprihlásený Pondelok, 20. mája 2024, dnes má meniny Bernard
Helikoptéra na Marse dostala aktualizáciu softvéru, uskutočnila veľmi krátky let

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 24.11.2022


Dron Ingenuity Mars Helicopter uskutočnil na Marse po dlhšom čase ďalší let, ktorý bol len veľmi krátkym testovacím letom.

NASA o uskutočnení letu informuje v stručnom oznámení.

Dron pri tomto svojom 34. lete na Marse len vyletel do výšky 5 metrov a znovu pristál, vo vzduchu bol 18.3 sekundy. Let sa mal pôvodne uskutočniť už 10. novembra, nakoniec sa uskutočnil 22. novembra.

NASA v polovici mesiaca avizovala prípravu významnej aktualizácie softvéru dronu. V súčasnom oznámení potvrdila, že testovací let slúžil na otestovanie tejto aktualizácie.

Dron lieta na Marse autonómne po naprogramovanej trase, pričom na navigáciu a zisťovanie pozície voči povrchu využíva detekciu prvkov na povrchu v snímkach navigačnej kamery.

V ďalšom priebehu misie má dron asistovať robotickému vozidlu Perseverance v bývalej delte rieky v kráteri Jezero. Terén v delte je ale výrazne náročnejší ako pri doterajších letoch. Kým doteraz dron letel nad relatívne rovným povrchom, v delte sú okrem iného útesy, naklonené povrchy, balvany a oblasti s pieskom. Delta siaha do výšky 40 metrov nad dnom kráteru.

Aktualizácia má podľa skoršieho oznámenia umožniť dronu pokročilú navigáciu a letieť bezpečne aj nad strmým terénom v delte.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD
V Česku sa DSL zrýchli zrejme až na 500 Mbps / 100 Mbps
Sci-fi seriál 3 Body Problem bol predĺžený
Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu
Raspberry Pi ide na burzu


Diskusia:
                               
 

A to nemoze dron Ingenuity ofuknut svojimi vrtulami solarne panely sondy InSight?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nedokážem prekonať pocit, že vesmírne misie NASA sú súčasťou sofistikovaného náborového procesu nejakého nového športového kanálu a kto dokáže vzbudiť dojem, že sa počas nich niečo deje či že nimi o niečo ide, získa vyvolanému hype pozíciu komentátora vrcholových súťaží, kde úplným topom je InSight so zaprášenými panelmi, ktorý garantuje job na majstrovstvá galaxie v curlingu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

klobuk dolu co vobec dokazali. vsetky tie misie na marse od 97meho roku boli uspesne. Jedine krtko sa do zeme nezavrtal, inak vsetko ok. Nehovoriac o tom, ze kazde zariadenie prekonalo planovanu zivotnost niekolkonasobne. plati to aj o ingenuity, zazrak, ze to vobec este lieta. malo to vzlietnut 3x a dost. A uz letel 34x. vydrzal zimu. A pouziva vacsinu standardnych suciastok ktore si moze kupit ktokolvek.
Naproti tomu europsky Beagle sa od vstupu do atmosfery neozval ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zasa tak bežné súčiastky tam nebudú a ani lacné nebudú. Už len teploty, radiácia a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pretoze klucove projekty v NASA robi este stara partia, ludia co maju vzdelanie. Preto sa im dari, ale pockaj tak 10 rokov ked pojdu do penzie. A NASA bude plne absolventov gender studies potom nevypustia ani balon.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V minulosti bolo dobrým zvykom uvádzať otáčky vrtule v závislosti od ročného obdobia na Marse. Čitatelia si zaslúžia tieto informácie aby mohli, s erudíciou sebe vlastnou, zhodnotiť incident.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z toho je možné usudzovať, že súčasťou zmieňovanej aktualizácie softvéru je priekazne i odstránenie tých if-ov pre nastavenie otáčok vrtule podľa dátumu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vrtulnik presluhuje a citac co robi hodiny pretecie. To by sposobilo zmatok v predpokladanom rocnom obdobi. Preto sa to cele musi prekompilovat.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár