NASA pristála na Marse úspešne už deväťkrát. Doterajšie misie pristávali pomocou mäkkého pristátia, ktoré je ale vzhľadom na príliš riedku atmosféru a potrebu výrazne spomaliť po prílete od Zeme komplikované.
Napríklad misie dvoch posledných robotických vozidiel pri pristávaní využívali najskôr tepelný štít, potom padák a následne zostupový modul brzdiaci tryskami so spustením vozidla na povrch na lanách. V minulosti používala NASA aj airbagy.
Nová technológia využíva stlmenie nárazu pomocou skladacej kovovej štruktúry, ktorá absorbuje energiu nárazu. Dizajn NASA označuje SHIELD, Simplified High Impact Energy Landing Device. NASA pôvodnu technológiu vyvíjala pre pristátie misie Mars Sample Return, ktorá má priniesť vzorky z Marsu, na Zemi.
Video z testu nového spôsobu pristávania (video: NASA / JPL-Caltech)
Pri augustovom teste technológie pre pristávanie na Marse bol SHIELD vrhnutý z 27-metrovej veže na povrch rýchlosťou 177 km za hodinu, ktorú by dosiahol pri náraze na povrch Marsu pristávací modul pri prílete zo Zeme spomaľovaný iba atmosférou Marsu. Na povrchu bola oceľová platňa o hrúbke 5 cm a náraz bol tak podľa NASA tvrdší ako pri náraze na Marse.
SHIELD podľa akcelerometra narazil do povrchu so silou približne milión Newtonov a odrazil sa do výšky približne meter. Test bol úspešný, keď elektronika vrátane vloženého smartfónu nebola poškodená. Podľa oznámenia boli poškodené ale niektoré plastové komponenty.
NASA bude v teste technológie ďalej pokračovať a v budúcom roku má navrhnúť celý pristávací modul využívajúci technológiu SHIELD.
Re: tak určite
Od reg.: miggg
|
Pridané:
22.10.2022 18:09
Mna nikam neposielaju, len pozyvaju. A ked pekne pozvu, cozeby som nesiel... aj deved vezmem so sebou, mozu sa hlasit tu tu a tu. Priekazne cez wifi...
"... ktoré je ale vzhľadom na príliš riedku atmosféru a potrebu výrazne spomaliť po prílete od Zeme komplikované." Nemyslim si, ze by pristavali hned na Marse bez nastavenia obeznej drahy.
Napr. taky Merkur je pruser. Gravitacia Slnka je silna a brzdenie rakety tak, aby bolo mozne obiehat Merkur je narocne na energiu.
Re: Pristavanie
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
24.10.2022 10:49
Heh, toť v sobotu som v KSP pristával na Moho.
A áno, je to celkom zaberačka. Je omnoho jednoduchšie odletieť von zo Slnečnej sústavy (16.7 km/s voči povrchu Zeme), ako sa vôbec dostať k Merkúru (13.3 km/s na transfer + 10 km/s na brzdenie). Pomôže už len gravitačný prak alebo plachtu...
ultraumiernený prakticizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
22.10.2022 13:28
Aj tak neviem, čo s tým Marsom furt majú. Veď zatiaľ všetky prieskumné misie jednoznačne vedú len k záveru, že tá mimozemská rasa, čo tam už pristála, odtiaľ všetko užitočné odviezla a ešte po sebe priekazne aj zrevitalizovala všetky ťažobné oblasti do pôvodného stavu.
Nepozdáva sa mi to.
Od: Detailista
|
Pridané:
22.10.2022 16:11
Neuvádza sa aký telefón bol vložený Shieldu. Nech mi nehovoria, že ak to bola vlajková loď, že sa nepokazila optická stabilizácia na fotoaparáte pri tom náraze. Oni nám niečo taja!