neprihlásený Streda, 19. júna 2024, dnes má meniny Alfréd
Starlink satelity dokážu zachytávať signál zo smartfónov vďaka veľmi veľkej anténe

Značky: Starlinksmartfóny

DSL.sk, 28.8.2022


Pripravovaná druhá generácia satelitov Starlink bude schopná komunikovať s bežnými smartfónmi na povrchu Zeme vďaka veľmi veľkej anténe určenej pre mobilné pásmo.

Počas prezentácie k predstaveniu spolupráce umožňujúcej zákazníkom T-Mobile v USA v oblastiach nepokrytých mobilným signálom komunikovať cez satelity Starlink to uviedol Elon Musk.

Anténa bude typu phased array a bude mať stranu o dĺžke až 5 alebo 6 metrov a plochu 25 metrov štvorcových, uviedol Musk.

Satelity Starlink obiehajú vysokou rýchlosťou až 17 tisíc míľ za hodinu a podľa Muska tak pri komunikácii so smartfónmi budú kompenzovať Dopplerov efekt, posun frekvencií kvôli vzájomnému rýchlemu pohybu satelitu a smartfónu.

Ako sme informovali v tomto článku, od konca budúceho roka by mala zákazníkom T-Mobile v USA pribudnúť možnosť pripájať sa do mobilnej siete vytváranej satelitmi Starlink na obežnej dráhe, čo im umožní využívať mobilné služby v oblastiach v súčasnosti nepokrytých mobilnou sieťou.

Podľa T-Mobile bude so službou kompatibilná veľká väčšina smartfónov používaných v súčasnosti na sieti T-Mobile, podľa SpaceX nebude potrebná ani žiadna aktualizácia softvéru a firmvéru.

Smartfóny budú najskôr cez satelity schopné iba posielať SMS, MMS a využívať niektoré aplikácie pre posielanie správ, neskôr majú pribudnúť hlasové hovory a dáta. Podľa informácií Muska kapacita bunky bude iba 2 až 4 Mbps, ako veľké budú tieto bunky ale nie je jasné.

Satelity Starlink sú vo výške stoviek kilometrov nad povrchom. Zatiaľ sú na orbitách vo výške minimálne 540 km, neskôr majú pribudnúť aj satelity na orbitách od 335 km. Druhá generácia má byť na orbitálnych výškach od 340 km alebo od 328 km podľa nakoniec zvolenej konfigurácie.

Nad USA bude Starlink využívať na tento účel frekvencie, na ktoré má licenciu T-Mobile. Presné frekvencie spoločnosti neoznámili. Podľa oznámenia chce SpaceX spolupracovať aj s operátormi v iných krajinách a podľa T-Mobile by takíto spolupracujúci operátori následne mohli spolupracovať na roamingu a umožňovať užívateľom využívať mobilné frekvencie cez satelity SpaceX aj v iných krajinách.

Podľa Muska má SpaceX už technológiu odskúšanú v laboratóriu, na obežnej dráhe ju tak zrejme ešte netestovala.

Satelity Starlink druhej generácie budú výrazne väčšie ako satelity prvej generácie, na dĺžku budú mať 7 metrov. Pre ich vynášanie tak bude potrebná vyvíjaná nová raketa a loď Starship. Ak by sa vývoj Starship výraznejšie oneskoril, SpaceX podľa Muska začne používať najskôr mini verziu satelitov druhej generácie, ktorú bude môcť vynášať aj pomocou rakety Falcon 9.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

NASA po problémoch opakovane posúva odlet Boeingu z ISS
Prvé notebooky s novým výkonným ARM procesorom sú oddnes dostupné
Japonci vyvinuli oveľa lepšie batérie s pevným elektrolytom, majú nahradiť gombíkové batérie
Starlink čoskoro začne ponúkať výrazne menšiu a lacnejšiu satelitnú anténu
Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2


Diskusia:
                               
 

Jasne, preto sa telefony zvacsuju medzigeneracne... ved displej abo zadna strana bude tiez velka antena. Nie tie mini vnutorne suciastky co "dovidia" k najblizsej btske...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na strane mobilného telefónu bude ako anténa slúžiť grafénová mriežka v tele očkovaného držiteľa mobilného telefónu. Ďalšia diskriminácia neočkovaných.. ale toto je už moc!
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Potvrdzujem. Po 3tom zacipovani mi google ukazuje reklamy na veci o ktorych len myslim ... plny monitor ciernych dild nie je funny
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nuze pomaly ale iste nam tu vznika monopolny operator. Damy a pani zoberte si chipsy a sledujte. Btw prikazal by som rozdelit spacex na satelitnu diviziu a raketkovu skor ako bude neskoro.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

A ked sa nerozdelia tak nastane koniec sveta?
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

však nech si Orange, O2, Swan tiez vypustia družice, kto im bráni?! zaspali dobu
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Robiť niečo skôr ako na to EU vypíše dotácie priekazne znamená okrádať vlastnú rodinu!
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Áno, a na orbite budú stovky tisíc satelitov, radosť pre astronómov a rakety
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak to vidim, ze o par rokov budu mat terajsie telekom firmy vazneho konkurenta, ktory bude ponukat pripojenie/telekom sluzby na celom svete.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

aha, tak preto tu bolo tolko hejtov, ze Tesla krachuje, SpaceX najhorsie rakety, spochybnovanie efektivnosti opakovanych štartov 1.stupňov

a tiez cenzorske úrady v nemenovaných krajinách prídu o prácu
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A kto takýto projekt schválil z hľadiska bezpečnosti? Zase experiment na ľuďoch? Niektorí lekári hovoria:
NOVÉ OCHORENIA SÚVISIA S NOVÝM ELEKTROMAGNETICKÝM POĽOM:
https://dopice.sk/oWf
Mladí neočkovaní ľudia, čo nikdy neboli chorí, mi hovoria, ako im strašne býva zle. A nové je v mestách čo? Kto si trochu všíma veci, mohol si všimnúť, že v mestách pribudli nejaké nové antény. Väčšina ľudí nemá žiadne tušenie, že by to mohlo mať súvis a v mnohých prípadoch aj určite má! Potom čo, ak niektorí z toho ochorejú, zase sa pôjde hrať tá hra na nový vírus?
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

"nové ochorenia" neexistujú, napríklad rakovina, reuma, HIV boli s nami vždy, len medicína ich nevedela diagnostikovať, a divoké zvieratá k lekárom nechodia. skapú a rozoberú ich mrchožrúti.

viac škodlivé je žiarenie zo Slnka počas leta ako z nejakeho neionizujúceho vysielača 100m, alebo mobil 1cm

ja som pri vysielači skoro 30 rokov a nič mi nie je, ked mi bolo zle tak z jedla
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

pán v horeuvedenom komentári tvrdí, že mu nič nie je (!)
Myslí si niekto, že lekári boli kedysi blbí, keď nemali prístroje? O Hippokratovi sa hovorí, že bol prvotriedny jasnovidec a najskôr aj tiež učil, ako otvoriť jasnovidnosť aj u svojich žiakov. Potom, pozreli sa na človeka a videli vnútornými prístrojmi oveľa lepšie ako dnešní lekári s tými primitívnymi. Pretože to, čo človek vymyslel, je v porovnaní s tým, čo Boh vložil do človeka primitívne.
Niekto môže bývať pri vysielači a nič mu nie je, iný človek tam nemôže byť ani pár sekúnd, pretože následky mu spôsobia aj niekoľko dní liečenia. VŠETKY TYPY EM ŽIARENIA MAJÚ NA ŽIVÉ ORGANIZMY PREUKÁZATEĽNÝ VPLYV:
https://dopice.sk/qRJ
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

Dobre.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tebe to dobre kuruje na anténu. To musia byť megawatty.
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

Nemusia. Rovnako ako watty v ebikoch nie su vsetko, ale aj krutak ma co povedat, tak do ovplyvnovania ziveho tkaniva ma co povedat aj nanosekundove pulzovanie, typ modulacie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže Baba Vanga je už jeho x-tou generáciou oficiálnych študentiek ...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Takže tá tvoja/jeho "jasnovidnosť" je niečo ako x-ray/thermal vision v základnej genetickej výbave človeka, akurát so statusom "locked", t.z. je potrebné túto schopnosť dodatočne aktivovať. A tieto vedecké poznatky si prevzal odkiaľ, (Predator, Alien...)?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslím si, že aspoň HIV je pomerne nové ochorenie.
Choď na výkonný vojenský radar, alebo aspoň k rádiostaniciam ako boli R140, uvidíš či Ti nič nebude...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne. Blbeckovi nevysvetlis. Pamatam nejake take veci, ako ze pracovnici velkych VKV vysielacov mohli v starych dobach pracovat len niekolko rokov, + podmienka bola, ze museli mat uz splodenu rodinu
A taktiez kolovali storky o tom, ze kdo bol na vojne radista - rodili sa im vzdy len dievcata...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ty si jasne zaostaly. nastuduj si bezpecnos pri praci obvzlast cast o praci v elektromagnetickom poli. Aj keby si vypol vsetky zdroje na zemi tak zistis ake mnozstvo ziarenia prichadza z vesmiru.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A keby nieco, tak citlive pristroje sa kvoli ziareniu z vesmiru schovavaju pekne hlboko do zeme.. stare banske sachty, pripadne sa vyhlbi nieco nove niekolko stoviek metrov hlboko..
A ked Vam sem tam ukaze win modru obrazovku smrti, je dost mozne ze vam kozmicke ziarenie prepisalo nejaku pamatovu bunku v PC a win to nepredychal.. Vid kanal Veritasium na trubke.. nazov videa: The Universe is Hostile to Computers.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

nie, a dovodom je regulacia. rovnako ako teraz nemas jedneho skutocne globalneho operatora ktory pokryva cely svet ale aspon niekolko, aj ked pomerne velkych hracov. Kazdy operator potrebuje od uradov pridelene frekvencie. Preto do toho starlink nejde sam ale v spolupraci s tmobilom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri preskakovaní vatry zvrchovanosti sa môžu chytiť podošvy!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Podošvy sa môžeš chytiť kedykoľvek. Ale zato preskakovať vatry zvrchovanosti len raz ročne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Keď sa podkladá, môže byť i celý rok priekazne raz ročne.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Onoho času, za mladi, sa mi podkladali dievčence celý rok. Neznamená to však, že som seksoval len raz ročne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co tam po podosvach, horsie ak sa chytnu chlpky u posvi! :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Snazia sa dobehnut AST space mobile, ale marne. Ich satelity su po rozlozeni vacsie ako starlink v2, je mozne ich vyniest falconom 9 pretoze pocas prepravy su zlozene v relativne malom objeme, slubuju ovela vacsi throughput nez starlink v2 a maju dohody s operatormi po celom svete.

Testovaci satelit bude vyneseny uz 7. septembra :)

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Prečo by mal samostatný mobil komunikovať s nejakým iným zariadením ako so svojou kmeňovou základňou, ktorá je od neho len nejaký ten kilometer? Rozhodne nie stovky km.
kedysi mali tuším MOTOROLA mobily fungovať medzi sebou ako vysielačky
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Akože prečo? Aby tam tie satelity nelietali zbytočne.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Buduje sa skynet. Zber udajov o tvojom spravani, pohybe, naladach v spolocnosti. Totalita klope na dvere a uz nebude nikoho kto by ta iluzorne oslobodil. Ludia si to uz sami pytaju a schvaluju. Za par rokov pridu podkozne chipy so super funkciami ako je platenie, otvaranie dveri, startovanie elektro auticka a ine vychytavky. Niet pred tym uniku. Je to neodvratne.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Ja som myslel, že podkožné čipy už boli v očkovacej látke na C19 ;))
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Ale však to je len nasledujúca aktualizácia. Ak aj iné aktualizácie, na ktoré netrpezlivo čakáme a radi za ne aj platíme.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Schvalne, kdo vyplodi najblbsi komentar o 3, 2, 1...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ono im už vláda spojených štátov amerických nájde nejaké využite, keby si náhodou Starcom paušál nepredplatilo dosť používateľov.

A čo Twitter.. už je globálnou platformou pre slobodu slova?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mnooo...napríklad keď je to nejaká uziapaná piča, čo podchvíľou zisťuje, kde je, či už aby mohla pushovať reklamné flash SMS-ky či iné hodnotné informácie, nemusí byť žiadny iný komunikačný uzol priekazne neoptimálnejší.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Pretoze svet osprostieva odkedy sa technologie riadia z barbershopov a vegan bistier. Dnesny clovek potrebuje na vsetko appku, inak nie je in a cool. Cely zmysel tohoto SpaceX nezmyslu bude len to, ze sa budu bradate deti predbiehat v tom, kto ma internet od Muska. Tento svet ide silno do hnoja.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tiez si myslim. Sloboda ubuda, mentalnych kriplov onlajn pribuda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este dobre, ze som sa pred rokmi zbavil smarfonu. Tym padom sa ma tieto blbiny nebudu tykat a nemusim nic riesit.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

To bolo velmi dobre rozhodnutie. Ludia, ktori nezvladaju technologie pouzivat prospesne, ale su nachylni na to, ze im ich pouzivanie uskodi, by si to mali uvedomit a radsej ich nepouzivat. Ved to nie je hanba. Napr. uz len kolko zavyslosti by nebolo... Alebo moja svokra, o kolko by mala kludnejsi zivot, keby furt nestresovala, ze "zase to odomna nieco chce", lebo nie je schopna si najprv precitat, co potvrdzuje a s cim suhlasi...
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Nerieš svokru a budeš mať krajší život
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ja niesom odlud...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale si
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže zariadenia napájané batériou s 3.8V dokážu komunikovať na vzdialenosť cez 300km. A niekto mi bude tvrdiť, že bezkontaktné platobné karty sú bezpečné lebo dokážu komunikovať len na 3-4cm. Ha, ha.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Nooo, rád by som ich mal na chvúľu v ruke, tých tvojich 300 km. Koľko rokov si bol u armády?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Snad je dolezity hlavne vykon na vzdialenu komunikaciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neznáš decibeli, nemáš predstavu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hned ako si postavis antenu
"typu phased array a bude mať stranu o dĺžke až 5 alebo 6 metrov a plochu 25 metrov štvorcových"
a pripojis ju na zodpovedajuci vykon, budes moct komunikovat so vsetkymi bezkontaktnymi platobnymi kartami v 300km otvorenom priestore.
Len drobny problem bude, ze v nich nie je ziadny TDM ani FDM protokol a teda ti odpovedia vsetky tie karty naraz.

A este predtym musis kazdej tej karte nenapadne priletovat 3.8V bateriu!

Ha,ha.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár