neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Microsoft otestoval generátor na vodík pre zálohovanie dátového centra, namiesto naftového

Značky: Microsoftdátové centráelektrická energia

DSL.sk, 2.8.2022


Spoločnosť Microsoft otestovala v spolupráci so spoločnosťou Plug generátor elektrickej energie postavený na vodíkových palivových článkoch, ktorý má dostatočné parametre na použitie ako záložný generátor elektrickej energie pre dátové centrá.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Dátové centrá musia mať zabezpečné nepretržité napájanie a v prípade výpadku elektrickej rozvodnej siete sa typicky na zabezpečenie elektrickej energie používajú naftové generátory.

Microsoft aktuálne otestoval ale generátor postavený na vodíkových palivových článkoch, v ktorých sa elektrická energia vyrába chemickou reakciou vodíka s kyslíkom za vzniku elektrickej energie, tepla a vody.

Vodíkové palivové články, ktoré sú ekologickým zdrojom energie samozrejme v závislosti na spôsobe výroby vodíka používaného ako ich palivo, sa v poslednom období testujú na viaceré typy použitia. Pre dátové centrá sú potrebné generátory s pomerne vysokým výkonom a po predchádzajúcich testoch riešení s menším výkonom aktuálne Microsoft testoval riešenie s výkonom 3 MW.

Riešenie pozostávalo z dvoch veľkých kontajnerov, pričom v každom bolo použitých 18 palivových článkov technológie PEM, Proton Exchange Membrane, s výkonom 125 kW.

Microsoft, ktorý je v poslednom období jednou z najväčších cloudových spoločností s množstvom dátových centier a serverov, podľa oznámenia v súčasnosti používa naftové generátory s výkonom tiež 3 MW. V aktuálnom teste ešte nebol generátor ale použitý na zálohovanie dátového centra.

Spoločnosť Plug plánuje uviesť optimalizovanú zmenšenú komerčnú verziu riešenia, ktoré bolo aktuálne testované, a Microsoft následne takýto generátor použije vo svojom výskumnom dátovom centre. Kedy riešenie prvýkrát použije v bežnom dátovom centre, nie je podľa oznámenia zatiaľ známe. Prvýkrát bude zrejme ale použité v lokalite, kde štandardy kvality vzduchu nedovoľujú použiť naftové generátory.

Konkurent Microsoftu Google informoval v prvej polovici roka o teste iného riešenia pre náhradu naftových generátorov v dátových centrách, teste zálohovania pomocou veľkokapacitných batérií.

V dátovom centre v St. Ghislain v Belgicku používa podľa dostupných informácií batérie s celkovou kapacitou 5.5 MWh. Aj pri plnom nabití batérií a spotrebe dátového centra len na úrovni niekoľko MW tak batérie dokážu zabezpečiť štandardnú prevádzku na maximálne pár hodín, v prípade potreby zabezpečenia dlhšieho záložného napájania sú tak naďalej potrebné naftové generátory. Vodíkové palivové články samozrejme pri prísune dostatočného množstva paliva, vodíka, dokážu zabezpečovať napájanie v prípade potreby ľubovoľne dlho.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

Šak MW dá kamión, čo tam tie vodíkové články má doviezť i s motorom od výroby a nemusí ani nikam chodiť. Tak ale priekazne sa otestovalo.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Pekna myslienka, ale preferoval by som generator na klasicke hnede alebo cierne uhlie. V pripade vypadku to vie osefovat aj vratnik, minimalne naklady, 100% uspesnost. Tieto neotestovane bludy ako baterky alebo vodik, nebudu na 100% fungovat ked bude treba.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Prikláňam sa k názoru súdruha predrečníka, ale miesto čierneho a hnedého uhlia by som radšej spaľoval cvičky ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stravili ste noc v archive?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pripadne spalovat iskrickovske a pionierske preukazy
a cervene trenky a biele tilka z telesnej
Odpovedať Hodnotiť:
 

a aby sa predislo diskriminacii zien, tak aj modre gatky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co tak podporit este trosku viac biznis o dalsi zdroj a rovno robit kremaciu, mrtvol sa najde vzdy dost.
Vysledne teplo roztoci parnu turbinu, ktora doda energie habadej.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zaujimalo ma, ze ktory typ palivoveho clanku pouzivaju a ci ho pre pripad vypadku drzia na pracovnej teplote. A pripadne ci existuje dalsie záložné centrum ak nahodou obsluha skoci na cigaretku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spravia to plne automaticke, ako domaci kotol na peletky, alebo ako elektrarne, ktore spaluju seno/slamu z balikov.
Tam potom na obcasne doplnenie staci akakolvek cvicena opica.
A v ramci usetrenych nakladov na vyplaty viacero pracovnikov toto riesenie zdupluju, takze redundancia pre pripad ludskeho zlyhania bude zabezpecena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vyrobiť toľko vodíka príde také ekologické?? Nechce sa mi veriť...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tiez by som rad vedel ako a kde ten vodik vyrobili a co pouzili na jeho prepravu. A ci netreba na udrziavanie vynakladat dodatocnu energiu - vyhrievanie / chladenie clankov a ako dlho to udrzi energiu.
Naftu kupis na najblizsej pumpe. Nepredpokladam, ze koli obcasnemu pouzitiu budu stavat vyrobnu vodika pri datovom centre. Obavam sa, ze momentalne jediny benefit je, ze v danej lokalite nesmradi naftak, ked je vypadok elektriny.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

jedna vec je vyrobit .. ale dalsia je transport a skladovanie .. typicky generator pri datovom centre nabieha pravidelne pri pozadovanych testoch funkcnosti (podla miestnych pravidiel, ale minimalne raz rocne) a potom mozno raz za rok aj v pripade skutocneho vypadku ..

a vodik je sfina, rad unika a v radovo vacsich mnozstvach ako je odpar nafty ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

No nechcel by som vidiet ten maglajz v trubkach, keby len raz rocne spustali dizlak.
Skusil si ako bude vyzerat nafta uz po 6 mesiacoch uskladnenia?
To uz ani zdaleka nepripomina povodny kvapalny stav.
Smutne je, ze benzin vdaka nasim sudruhom tiez brutalne degraduje a po 3 mesiacoch ma povonda 95 oktanovka mozno 90...
(Som mal 5 mesiacov koli oprave odstavene auto a ked sa konecne opravene nastartovalo, tak aj traktor by zavidel ten zvuk, nez som prisiel na najblizsiu pumpu docapovat cerstvy)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ano aj ..
- je rozdiel na nafta a nafta (prvotna kvalita, pomer roznych bio zloziek, aditiva,...)
- je rozdiel skladovat a skladovat (ine je velka a plna nadrz s adekvatnou teplotou, bez pristupu vlhkosti a pod. a ine je nechat par litrov v aute par mesiacov a k tomu este v lete .. )

ale ano aj o naftu je potrebne sa starat a aj na to su v takych pripadoch pravidla (ako od vyrobcu generatora, tak od dodavatela nafty)

a ano generator by sa mal startovat optimalne aspon raz za mesiac s nejaku malou zatazou a par krat za rok s vacsou zatazou, pripadne su este odporucane napr. aj "medzinadrze" (daily tank) atd...

doma v garazi sa neodporuca skladovat viac ako par mesiacov a ak si niekto riesi krizovu zalohu, tak potom to musi rotovat cez nejaku spotrebu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spoločnosť Plug sa špecializuje pravé na to, že postavia vyrobnu vodíka tam, kde sa spotrebováva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je sice pekne, ale datove centrum ma vyslovene obcasnu spotrebu, teda co sa tyka zaloznych zdrojov (nafta pre generator, alebo tu vodik pre palivove clanky) - teda ziadna kontinualna vyroba priamo na mieste nema velmi zmysel

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ta vyrobna vodika by sa teoreticky dala vyuzit aj na ine ucely. Pre priemysel, pre nakladnu dopravu, ... Zalezi od konkretnej lokality. Silne pochybujem, ze by to bolo rentabilne postavit vyrobnu vodika iba koli zaloznym generatorom.
To uz je mozno lepsie ta zaloha na baterie. Aj teraz musia byt nejake baterky na pokrytie casu kym nabehne diesel, takto by stacilo len kapacitu baterii navysit a dobijat ich mozu zo slnka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

výrobňu vodíka je vhodné postaviť v mieste použitia. Problematické skladovanie vodíka sa dá vyriešiť jeho výrobou v pomente keď bude potrebný, výrobňu je možné v takom prípade napájať dieslovým generátorom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tomu sa povie moderna ekologia a efektivita v praxi :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

".. Problematické skladovanie vodíka sa dá vyriešiť jeho výrobou v pomente keď bude potrebný, výrobňu je možné v takom prípade napájať dieslovým generátorom..."

ano - a takto rozmyslaju "ekoteroristi" co absolutne netusia o com hovoria .. dieselgeneratorom napajat vyrobnu vodika pre zalozne zdroje .. teda spotrebovat viac ako 4-nasobok nafty na zabezpecenia "ekologickeho" napajania datacentra .. uzasne
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár