neprihlásený Streda, 24. júla 2024, dnes má meniny Vladimír
Dátové centrum vysvetlilo, prečo prišlo o napájanie počas výpadku elektriny v Prahe

Značky: elektrická energiavýpadkyČesko

DSL.sk, 4.6.2022


Spoločnosť Master Internet prevádzkujúca v Prahe dátové centrum MasterDC, ktoré pri veľkom výpadku elektriny v Prahe vo štvrtok zaznamenalo na niekoľko hodín výpadok a niektoré populárne české internetové služby a weby tak mali výpadok, vysvetlila k čomu prišlo a prečo nezafungovali záložné riešenia.

Spoločnosť vysvetlenie poslala zákazníkom, zverejnil ho český Root.cz.

Ako sme informovali v tomto článku, vo štvrtok Prahu postihol veľký výpadok elektrickej energie. Podľa stanoviska spoločnosti ČEPS prišlo o 8:48 v 400 kV rozvodni na Chodove k technickej poruche. Spoločnosť zabezpečila obnovenie dodávok z rozvodní Řeporyje a Malešice a napätie v Prahe bolo podľa stanoviska po pol desiatej obnovené. Nie je jasné, kedy boli obnovené dodávky všetkým koncovým zákazníkom.

Bez elektriny bolo centrum mesta a podľa českých médií aj časti Praha 5, Praha 10 a Praha 4, okrem iného nejazdili električky v centre mesta a na celom pravom brehu Vltavy a krátko nešla linka C metra. Rozvodňa na Chodove je jednou z troch veľkých pražských rozvodní a podľa dostupných odhadov mohla byť bez elektriny až štvrtina všetkých odberateľov v Prahe.

Výpadok spôsobil ale aj problém v dátovom centre MasterDC. To podľa popisu používa štandardné mechanizmy zálohovania napájania, má dve vetvy napájania A a B, obe chránené vlastnými UPS v režime N+1 a pre obe vetvy motorgenerátory zrejme na naftu.

Napájanie pre obe vetvy zabezpečuje spoločnosť Pražská energetika. Nie je jasné, či sú pripojené na rovnaké vedenie. Obe zaznamenali vo štvrtok ale výpadok napájania z distribučnej siete, monitoring dátového centra zaznamenal výpadok o 8:49. Na vetve B úspešne prevzal napájanie systém UPS a následne motorgenerátor.

Na vetve A prevádzkovateľ pôvodne avizoval problém pri štarte motorgenerátora. Hlavný problém podľa aktuálneho vysvetlenia bol ale zlyhanie sústavy UPS. Dôvody sa stále šetria, jedným možným dôvodom je abnormálne prepätie v sieti. Koľko motorgenerátorov je na tejto vetve vysvetlenie neinformuje, jeden motorgenerátor ale naštartoval. Kvôli problému s UPS ale neprevzal napájanie a napájanie tejto vetvy zlyhalo.

Čast zariadení s dvomi zdrojmi býva v dátových centrách pripojená na obe vetvy napájania, časť zariadení býva iba na jednej z vetiev. Nie je jasné, aká časť zariadení bola iba na vetve A, vetvu B ale spoločnosť označuje za sekundárnu. V súlade s krízovým plánom začala spoločnosť vybrané zariadenia presúvať z vetvy A na vetvu B, jeden z prepájaných prvkov ale spôsobil skrat. Skrat vyhodil hlavný istič, hoci na trase bol ešte ďalší istič. Tým o 10:43 prišlo aj k výpadku vetvy B.

Vetva A sa následne sprevádzkovala o 11:11 a vetva B o 11:16, ku kompletnému obnoveniu prevádzky dátového centra prišlo pred 13. hodinou. Vzhľadom na výpadok napájania mohli byť niektoré servery a služby zákazníkov samozrejme plne funkčné až neskôr.

V reakcii na incident prevádzkovateľ dátového centra vymení UPS na vetve A za UPS od iného dodávateľa. Ďalšie opatrenia neplánuje, keď konfigurácia všetkých prvkov je v móde minimálne N+1 a príčinou incidentu nebola nedostatočná redundancia.

Na oboch vetvách nasledujúci týždeň uskutoční revízne a servisné práce, práce na vetve A majú trvať dve hodiny a príde k servisnej odstávke celej vetvy. Oznámenie neinformuje, či budú pri tomto zásahu už vymenené UPS za iné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Uvedený lacnejší WiFi 7 router, s cenou nad 100 eur
Apple napreduje so skladateľným iPhonom, bude konštrukcie véčka a mohol by prísť v 2026
Alza vrátila možnosť zobraziť si iba nové produkty
Nestabilitu niektorých nedávnych Intel CPU spôsobuje mikrokód, sú nenávratne poškodené
Google nakoniec zrušil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu
Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov


Diskusia:
                               
 

Istému nemenovanému dotcomovi zhabali servery a hoci ich mal na diskoch, tak po pár rokoch skladovania v FBI bolo po nich...

Dnešné SSD dokonca už kratší niekoľkomesačný/ročný výpadok nevydržia a prídu o údaje...

Takže zálohovať a zálohovať, teda ehm, sa oplatí :D
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

A treba ešte niekde vyhrabať inštalačky Windowsu na disketách dodávaných k OEM počítačom :D
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Windows 11 disk(ot)é(k)ta WAREZ edition :D
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Teplo je ti dievčatko, teplo?
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

čo ti šije, starý???!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Oveľa väčší problém je výpadok kanalizácie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akože kto tomu rozumie, na traktát miesto schémy sa vysere a pre ostatných je tá epopej k ničomu. Ale ako dizertačka v obore Zaklínanie hadov sa môže vysvetlenie priekazne smelo zaradiť k vrcholným dielam lyrizovanej prózy ako napríklad Nevesta hôľ.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Akože aj u nás sa robí pravidelne každý týždeň kontrola a preštartujú sa dieselagregáty. Ale raz sa stal incident, kedy bolo prepätie a to nebol výpadok elektriny ale nesprávna voltáž. Datacentrum je aj fyzicky oddelené od napájania z vonka, teda si pretvára napätie zvonku na svoje vlastné. Predsa môžu byť aj výkyvy napätia a pod. a keďže vonku bolo prepätie, tak systém to vyhodnotil ako nesprávne a aby sa chránil, tak sa odpojil od vonkajšej vetvy a tu táto záťaž prechádza na baterky, kým sa nerozbehnú agregáty. Trvá to len chvíľku, rozbehnú sa rýchlo ale tie sa nezapli, lebo predsa nebol výpadok elektriny. To je chyba kompatibility systémov. A áno, niektorí zákazníci majú mašiny len na jednu vetvu ale to je už ich vec, že kúpia železo s jedným zdrojom :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Popritom prave pre taketo zariadenia, ktore nemaju redundatne zdroje sa da kupit automaticky fazovy prepinac, ktory pri vypadku jednej faze (alebo nevhodnom napati) okamzite prepne na druhu fazu...
Este to dokaze aj merat spotrebu a dialkovo vypinat zasuvky.
Nuz ale kto by do toho investoval len tak, ked nemusi, ze? :(
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Sám si na to odpovedal. Je to vec zákazníka, či kúpi železo s dvoma zdrojmi alebo prepínač. A podľa mňa je zbytočné kupovať prepínač, keď datacentrum poskytuje záruku napájania a viac pravdepodobné je, že odíde zdroj ako vetva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte dodám aby nedošlo k nedorozumeniu. V takýchto prípadoch si zákazník objednáva priestor (klietku), kde má pripravené káble a vetvy a je už na ňom, aké železo si tam zapojí. Zaznamenajú sa veci ako spotreba a pod., max. výkon železa aby nedošlo k prepnutiu ističov v prípade max zaťaženia pre jeho úsek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len k nedorozumeniam dochádza často priekazne práve dodatkami.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ach zase tá upratovacka
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nabehne upratovacka do velkej miestnosti plnej pocitacov, a hlada volnu zasuvku pre svoj vysavac.. ked ziadnu volnu zasuvku nenajde, tak nieco vypne, a ide vysavat.. ake jednoduche...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

U nas slecna upratovacka strcila vysavac do predlzovacky/rozdvojky zapojenej v UPS s ratingom mozno 200-300W

Ale bola mlada a pekna tak sme jej povedali, ze to nevadi, stava sa :)

Ako mitigacne riesenie sme dali prec tu predlzovacku z UPS :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mali ste ju poriadne poj3bat, aby si to zapamatala, ze si ma davat pozor kam sa co moze zasunut. :-)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

no jasné a o dva dni sa jej to omylom stane znovu :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V budúcnosti bude mať každý pri sebe miniatúrny jadrový reaktor vo veľkosti tužkovej batérie a rozvody ako také zaniknú.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

značka Černobyl
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ano aj ja som videl terminatora v telke... Len zabudli povedat ze sa to nedalo kupit v Lidli za akciovu cenu vo velkosti XXL ..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V telke hlavne vyretušovali ten kábel, čo za sebou terminátori museli kvôli uzemneniu priekazne furt ťahať.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Uzemniť sa dá aj iným spôsobom, ako ťahaním za sebou kábla, ktorý je aj tak pripojený k zemi... čo také cisterny, aj tie ťahajú za sebou kábel z počiatočného bodu?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak cestné sú odizolované pneumatikami, čiže tam nič nehrozí a železničné chodia práve preto po koľajniciach, čo je v princípe tiež len priekazne už natiahnutý jednovodičový kábel s N+1 redundanciou.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Cisterny odizolované pneumatikami... hej, a teraz si do toho nasimuluj nehodu, ked pneu su izolator a obcas sa vyskytuje aj nejaka staticka elektrina. Tusim podaktori maju aj taky visiaci pasik...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa mi nechce simulovať. Ale môžme sa dohodnúť, že budeš ty robiť, čo ti ja napíšem.
Tak pre začiatok s tým nájdi nejaké video a postni link. A potom vyhodnoť prínosy našej spolupráce v kontexte širších kauzálnych súvislostí.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Dohodneme sa, ze pohladaj si sam, ked nevies ako dalej.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

U amerického policajta by bolo bez legitimovania navádzanie na zverejnenenie priznania existencie plánu postupu ako dalej možné priekazne považovať za entrapment pre vznesenie obvinenia z manipulácie s trhom cenných papierov.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A ten vysiaci paskovy dzindzik pod autom si nevidel? To je na uzemnenie, maju to aj prenosove vozy, atd...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Statická elektrina. Som to už desiatky rokov nevidel... Ešte to stále existuje?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

"a rozvody ako také zaniknú." - a pravnici nebudu mat co zrat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chystá sa niečo veľké.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A čo také? Vybité baterky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tom vyjadreni je tolko dier ze ako najpravdepodobnejsie sa javí, ze dizel nenastartoval lebo niekto vyjazdil palivo na toyote. Ak niekto nema upsky zapojene tak, ze napajanie ide nonstop z bateriek, a zivi sa ako profik, zasluzi si facku cez celu hlavu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

furt ceresne oberam, jebem, zavaram, furt sa tu nieco jebe!,
aj orechy, papriky, rajciny, hnile, vselijake!
aj orechy, aj ceresne, jebem ja
boha! marha!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Skús uhorky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je odvteda za sanckie proti rusom akoze keby mne niekto dal sankcie odpojil by som na dialku elektriku a nesral sa :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chyba bola v tom, ze istice mali byt podoprete zapalkami aby len tak nevypadavali. Ako na toto mohli zabudnut?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár