neprihlásený Sobota, 8. októbra 2022, dnes má meniny Brigita
Qualcomm chce spoluvlastniť Arm

Značky: ARMbiznis

DSL.sk, 31.5.2022


Spoločnosť Qualcomm, jeden z najvýznamnejších výrobcov ARM procesorov, chce kúpiť spoločnosť Arm stojacu za platformou ARM v rámci konzorcia viacerých výrobcov a stať sa tak spoluvlastníkom spoločnosti.

Cristiano Amon, CEO Qualcommu, to uviedol pre Financial Times.

O kúpu Arm vlastnenej japonskou spoločnosťou SoftBank sa donedávna pokúšala spoločnosť Nvidia, ktorá navrhuje vlastné čipy vrátane ARM procesorov a konkuruje tak iným spoločnostiam využívajúcim architektúru ARM. Akvizícia ohlásená v septembri 2020 mala ale problém so schválením regulačnými úradmi kvôli obavám z dopadov na konkurenčné prostredie a proti akvizícii namietali aj viaceré veľké IT spoločnosti vrátane Qualcommu.

Kým Nvidia chcela kúpiť spoločnosť Arm celú a tým mať kontrolu nad architektúrou ARM, konzorcium viacerých vlastníkov by malo zabezpečiť pokračujúcu neutralitu spoločnosti.

Nvidia oficiálne oznámila zrušenie akvizície vo februári tohto roka a SoftBank podľa svojho oznámenia plánuje uviesť spoločnosť Arm na burzu. Záujem spoluvlastniť Arm následne verejne oznámil aj juhokórejský výrobca čipov SK hynix.

Qualcomm je okrem iného najväčším výrobcom ARM procesorov pre smartfóny vyšších tried. Donedávna bol aj celkovo najväčším výrobcom ARM CPU pre smartfóny, túto pozíciu vďaka silnej pozícii v lacnejších smartfónoch už patrí spoločnosti MediaTek.

Spoločnosť Arm licencuje rovnomennú procesorovú architektúru, zároveň vyvíja a licencuje vlastné ARM jadrá označené Cortex a tiež grafiky Mali.

ARM je mimoriadne dôležitou počítačovou architektúrou, keď sa jej už pred rokmi podarilo kompletne ovládnuť nastupujúci mobilný segment a momentálne sú prakticky všetky smartfóny postavené na procesore architektúry ARM. V osobných počítačoch a serveroch zatiaľ dominujú procesory architektúry x86, aj to sa ale začína meniť a ARM sa začína presadzovať aj v týchto segmentoch.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Ďalšou verziou linuxového jadra s dlhou podporou by mala byť 6.1
Sonda na Marse má kvôli prachovej búrke nedostatok solárnej energie, NASA vypína posledný prístroj
V českých vlakoch sa má výrazne zlepšiť mobilný signál, vďaka opakovačom
Nedávna verzia jadra môže poškodiť displej na notebookoch
Predaje skladateľných smartfónov majú viacnásobne narásť


inzerciaDiskusia:
                               
 

idealne by bolo keby arm ostal nezavisly
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cital som, ze NVIDIA po tomto stopnuti planuje prejst na novu strategiu - pockat kym ARM pojde na burzu a pokusit sa ich ovladnut kupou vacsinoveho podielu akcii
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj ja chcem spoluvlastnit Arm
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak si to mal Financial Times povedať, keď sa pýtali. Takto je už priekazne prvý Qualcomm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kup akcie SoftBank
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stale tu je Risc
Odpovedať Hodnotiť:
 

Arm je RISC.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár