neprihlásený Sobota, 20. júla 2024, dnes má meniny Eliáš, Iľja
WD začal vyplácať kompenzáciu za SMR v diskoch pre NAS-y

Značky: Western DigitalHDD

DSL.sk, 25.5.2022


Spoločnosť Western Digital začala zákazníkom v Kanade vyplácať kompenzáciu za používanie technológie záznamu SMR v modeloch pevných diskov WD Red určených pre NAS-y a to bez informovania zákazníkov.

V apríli 2020 bolo medializované, že spoločnosť Western Digital začala používať aj v modeloch WD Red technológiu záznamu SMR. WD najskôr použitie SMR obhajoval, následne svoj postoj zmiernil a aj keď nepriznal zlyhanie, ďakoval za spätnú väzbu a zverejnil všetky modely interných klientských diskov používajúcich SMR.

V prípade modelov Red sa SMR záznam používal pri kapacitách 2 TB, 3 TB, 4 TB a 6 TB s modelovým označením WD20EFAX, WD30EFAX, WD40EFAX a WD60EFAX.

Pri technológii SMR, Shingled Magnetic Recording, sa pre zvýšenie hustoty záznamu prekrývajú susedné záznamové stopy tak, že nezakrývaná časť je samozrejme dostatočne široká na prečítanie dát. Pri zápise stopy sa ale prepíše aj susedná. Ak z nej disk musí zachovať dáta, musí predtým prečítať pôvodne uložené dáta a následne ich znovu zapísať.

To výrazne znižuje jeho výkon pri zápise a to najmä pri náročnejších nasadeniach, hoci presný dopad závisí na presnej konfigurácii SMR, počte stôp v skupinách a manažmente firmvéru disku. Disky s touto technológiou záznamu tak ale nie sú ideálne pre RAID a NAS-y.

Western Digital čelil za použitie SMR v týchto diskoch hromadnej žalobe v USA aj v Kanade, v oboch krajinách prišlo k dohode a spoločnosť zaplatí zákazníkom kompenzáciu. V Kanade mali zákazníci dostať 6 kanadských dolárov za 2 TB a 3 TB disky a 9 dolárov za 4 TB a 6 TB disky, pričom výška kompenzácie sa mohla upraviť podľa počtu prihlásených zákazníkov.

V Kanade už podľa informácií zákazníkov začala spoločnosť kompenzácie vyplácať, pričom sú zrejme v pôvodne stanovenej výške. Zákazník za zrejme dva disky s kapacitou 6 TB dostal totiž kompenzáciu 18 kanadských dolárov.

V USA zaplatí spoločnosť 4 doláre za 2 TB a 3 TB disky a 7 dolárov za 4 TB a 6 TB disky, pričom podľa počtu prihlásených zákazníkov môže byť kompenzácia vyššia až maximálne do výšky 85% oficiálnej predajnej ceny jednotlivých modelov. V akej výške bude kompenzácia v USA nie je zatiaľ jasné, podľa stránky s informáciami o dohode v prípade tejto hromadnej žaloby sa kompenzácie majú začať vyplácať v júni.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD
V nomináciách na TV ceny Emmy vedie Netflix, výrazne uspela Apple. HBO je až tretia


Diskusia:
                               
 

Kompenzacia za disk 4 dolare. Prist o vsetky data: Na nezaplatenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prečo vlastne v kontinentálnom práve nemáme takéto hromadné žaloby?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

všetci proti všetkým
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, že máme. Len má to svoje špecifiká a nevolá sa to tak, ale v podstate je to totožné. Ak niekto podvedie sto ľudí tak stačí podať iba jedno trestné oznámenie pričom všetkých 100 ľudí bude vystupovať ako poškodený a spočíta sa celková škoda - keby to tak nebolo a každého by podviedol iba o 200€ tak by to bol len 100x priestupok miesto 1x trestný čin. Počas trestného konania môže súd rozhodnúť nie len o výške trestu ale aj o výške odškodnenia pre poškodených.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Diky za objasnenie. Prečo ale nie sú tak bežné alebo o nich nepočuť toľko v Európe ako v Severnej Amerike? Malo by zmysel začať sa súdiť s WD na nejakom Európskom súde? Či už niečo také prebieha?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co na slovensku, ziadne reparacie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK. Keď pôjde sudca na operáciu, namiesto nástrojov z chirurgickej ocele ho budem priekazne kompenzačne pižlať pílkou na drevo.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

fajnsmeker by pouzil odstiepeny zulovy kamen uchyteny na drevenej rucke!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tam by na uchytenie mohlo trebať špagát, čím by priekazne už nevychádzalo na internet.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aky fajnsmeker? Vsak kaismentke dopice!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Fuck, ja mam v NASku WD30EFRX. Jedno pismenko ine a mohol som byt o 12 dolacov bohatsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemusis nic lutovat, vyplacaju len v statoch, kde rozhodol sud. Teda v EU nie.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár