neprihlásený Sobota, 13. apríla 2024, dnes má meniny Aleš
Boeing by mal letieť na ISS budúci týždeň

Značky: NASAvesmírISS

DSL.sk, 9.5.2022


Loď Boeing CST-100 Starliner by mala uskutočniť svoj prvý let na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS budúci týždeň.

Štart by sa mal uskutočniť 19. mája, informovala minulý týždeň NASA.

Let s označením OFT-2 ešte bez posádky sa uskutočňuje po tom, ako sa Boeingu nepodaril prvý let na ISS. OFT-2 bol ale už viackrát odložený.

Starliner uskutočnil prvý testovací let bez posádky, ktorý smeroval na ISS, na konci roku 2019. Let sa ale nepodaril, loď sa nedostala na ISS a NASA následne zverejnila pomerne kritický postoj k príčinám problémov pri tomto lete.

Boeing tak uskutoční ďalší testovací let na ISS bez posádky Orbital Flight Test-2, OFT-2. Termín letu bol stanovený pôvodne na koniec minulého marca a následne začiatok apríla, v marci ale Boeing oznámil posunutie letu. Let sa mal uskutočniť na konci júla, pre problémy s ruským modulom Nauka na ISS bol ale posunutý na august.

Augustový štart bol pre technický problém ale zrušený. Podľa pôvodných informácií NASA bol štart zrušený kvôli indikácii neočakávanej pozície ventilu v systéme pohonu lode Starliner. Podľa následných informácií sa problém týkal až trinástich ventilov, ktoré sa neotvorili. Dôvodom bola korózia spôsobená kombináciou oxidačnej látky a okolitej vlhkosti.

Po ukončení programu raketoplánov v 2011 musela NASA v ďalších rokoch využívať pre vynášanie astronautov na ISS služby ruského vesmírneho programu Roskosmosu. V roku 2014 si následne objednala vynášanie astronautov od súkromných spoločností SpaceX a Boeing, termíny prvých letov sa ale viackrát posúvali.

Crew Dragon od SpaceX má už v súčasnosti za sebou šesť úspešných letov s posádkou na ISS.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


inzerciaDiskusia:
                               
 

Kto to skúsil, vie že to nie sú vôbec ľahké veci... Nejakí prestaróžni haranti ešte vedia, na čo vôbec dávať pozor alebo ako to vôbec funguje, ale inak záujem o to nie je, až na výnimky :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Boeing - staré plesnivé štruktúry,
korupčné, predražené vojenské tendre.
Spacex - mladý, ešte nedávno startup.

Roscosmos - Súdruhovia, 60 rokov nič nové.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Z uvedeného jasne vyplýva, že ak došlo k odstráneniu všetkých detekovaných problémov a nemá žiadne ďalšie súčiastky, tak budúci týždeň priekazne potenciálne môže.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vzdy ma zaujimalo preco odskusany material pri novej rakete nahradia materialom ktory hrdzavie ako klinec v mocovke pri hnojisku. Lebo vsak ventil asi nebude super najnovsi teraz pouzity objav.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to akoze Boeing bude mavat kridlami? ci ako tam chcu akoze doletie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to ešte majú dôveru v túto raketu??? Koľko súčiastok bolo použitých v šetriacom systéme nákupu v "akciách", na bazoši či Ali Expresse a Amazone??? Boeing je v posledných rokoch skôr synonymom pre veľké problémy. Aký to bol boeing, ktorý museli posadiť na zem, lebo tie lietadlá mali doslova vražednú konštrukčnú chybu???
Odpovedať Hodnotiť:
 

A alternatíva k Boeingu?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár