neprihlásený Streda, 7. júna 2023, dnes má meniny Róbert
Prihlasovanie k Slovensko.sk pomocou mobilu má byť dostupné od júna

Značky: Slovenskoe-government

DSL.sk, 4.5.2022


Prihlasovanie k Slovensko.sk a elektronickým schránkam s využitím mobilnej aplikácie namiesto vyžadovania elektronického občianskeho preukazu, eID, s čitačkou pri každom prihlásení má byť sprístupnené v priebehu júna.

Vyplýva to z informácií prevádzkovateľa Slovensko.sk, ktoré poslal tento týždeň partnerom využívajúcim prihlasovanie cez Slovensko.sk na prihlasovanie k ich elektronickým službám. Prevádzkovateľom Slovensko.sk je organizácia NASES spadajúca pod ministerstvo informatizácie.

V súčasnosti je pre prihlásenie do schránky vyžadovaný eID s aktivovanými elektronickými službami a prístup k nemu pomocou čítačky pripojenej k počítaču, na ktorom užívateľ používa webový prehliadač.

Štát už dlhšie avizuje prípravu elektronickej komunikácie so štátom na Slovensko.sk zo smartfónov, podľa skorších informácií bude najskôr sprístupnená len prvá funkčnosť, možnosť prihlásenia k Slovensko.sk na osobnom počítači pomocou spárovanej mobilnej aplikácie namiesto eID. Zároveň má byť možné takto aj preberať správy určené do vlastných rúk.

Mobilná aplikácia zatiaľ neumožní realizovať ďalšie funkcie, napríklad pristupovať k schránke z mobilu ani samozrejme podpisovať podania elektronickým podpisom. Schránku nebude možné reálne využívať ani pomocou webového prehliadača na smartfóne. Doteraz to neumožňovalo vyžadovanie eID na prihlasovanie, stránky pre prístup do schránky na Slovensko.sk nie sú ale optimalizované pre prehliadanie na smartfónoch a reálne pohodlne nebude možné schránku využívať týmto spôsobom ani po sprístupnení možnosti prihlasovania pomocou mobilnej aplikácie.

Mobilná aplikácia bude k dispozícii pre Android a iOS. Užívateľ bude potrebovať eID pre prvotné spárovanie aplikácie, následne sa bude môcť prihlasovať pomocou mobilnej aplikácie bez potreby eID.

Mobilná aplikácia umožní prihlasovať sa dvomi spôsobmi. Užívateľ bude môcť nasnímať QR kód zo stránok Slovensko.sk alebo bude môcť prepísať kód vygenerovaný aplikáciou do stránok Slovensko.sk. V oboch prípadoch bude aplikácia vyžadovať prístup na Internet.

Bližšie informácie o pripravovanej aplikácii sme priniesli v tomto článku.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sonda, ktorej vypustenie NASA v 2022 nestihla, má letieť v októbri
EÚ zvažuje zákaz zariadení od Huawei v 5G sieťach v celej EÚ
Pripravuje sa nový OS pre routery OpenWrt 23.05
Na ISS dorazila zásobovacia loď, priviezla ďalšie flexibilné solárne panely
Predaje okuliarov pre virtuálnu realitu sa prepadli
Nový iOS vypustí podporu troch modelov iPhonu, pridá viaceré novinky
AMD zostane na pätici AM5 do 2026, nové Ryzeny 8000 prídu v budúcom roku
Apple dokončila prechod na ARM a uviedla 15" MacBook Air, predstavila VR okuliare s otáznym prínosom
Google spustil prihlasovanie bez hesla pomocou passkeys aj na firemných účtoch
Vedci poslali solárnu energiu z vesmíru na Zem


Diskusia:
                               
 

Ľudia si vždy radi počkajú na najnovšie vychytávky. Čakanie spôsobuje príjemné šimranie v zátylku, znásobené očakávaním či všetko bude fungovať ako má. Niečo podobné zažívajú ratolesti keď majú prísť kolotoče.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Neverím. Žeby konečne 21. storočie?
Len či aplikácia nebude stáť zas 500 miliónov...

Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

sa čudujem, že nepočkali, kým aplikácie vyjdu z módy a potom to nespustili.. a áno, nezávislé výberové konanie vyhrala firma Matosoft, s najnižšou ponukou zhruba ako píšeš. Funkčnosť v prvých dekádach očakávajú na 10%, neskôr, povyčerpaní štátneho rozpočtu, aplikácia zrejme zanikne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To fakt cakame na jedno posrate prihlasenie do webovej aplikacia 2 roky?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Samozrejme, že nie. Toľko čaká každý sám a nie že sa rozpočítajú. Skutočný vysledok získame priekazne až vynásobením počtom používateľov.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Na tomto sa pracuje 3/4 roka. Aj preto to ma taku obmedzenu funkcionalitu. Castom maju pribudnut dalsie funkcie aplikacie
Odpovedať Hodnotiť:
 

to aby bolo plne funkčné, tak v štátnej správe tak 6 až 8 rokov.. a zase nezostanú peniaze na školstvo..
Odpovedať Hodnotiť:
 

si to jak Hurvinek predstavujes. Nebudes ty menežéris?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo z toho keď štátnej organizácii eID nestačí a vyžaduje elektronické veci potvrdiť aj osobne na pobočke.

Najnovšie prihlásenie do svojho účtu v sociálnej poisťovni cez eID treba povoliť "zapnúť" na pobočke.

A komerčné firmy nemajú prístup k používaniu eID, takže vyžadujú tlačiť podpisovať a skenovať papiere a občiansky ak chce človek riešiť veci na diaľku.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To je o ludoch. Na dpmb sa dal kupit listok cez net. Ale platnost karty mi predlzila len o rok. Ak teda som kupoval rocny, vzdy som musel osobne. Pracu mal aj programator aj babenka za okienkom....
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kedy na stránke pribudne jednoduché podpisovanie dokumentov KEPom, aby som to nemusel robiť cez stránky tretích strán s poskytovaním celého obsahu dokumentov tretej strane?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár