neprihlásený Štvrtok, 21. novembra 2024, dnes má meniny Elvíra
Ministerstvo sľubuje na máj prihlasovanie k Slovensko.sk pomocou mobilu, iba prihlasovanie

Značky: Slovenskoe-government

DSL.sk, 8.3.2022


Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sľubuje na apríl až máj po rokoch od sprístupnenia elektronických schránok na Slovensko.sk zjednodušenie ich využívania bez vyžadovania elektronického občianskeho preukazu, eID, s čitačkou pri každom použití, s využitím mobilnej aplikácie.

Ministerstvo to avizovalo už v polovici februára, predstavitelia štátu ale na niektoré doplňujúce otázky odpovedali až predminulý týždeň a na ďalšie neodpovedali doteraz.

Iba prihlasovanie

V súčasnosti je pre prihlásenie do schránky vyžadovaný eID s aktivovanými elektronickými službami a prístup k nemu pomocou čítačky pripojenej k počítaču, na ktorom užívateľ používa webový prehliadač.

Štát už dlhšie avizuje prípravu elektronickej komunikácie so štátom na Slovensko.sk zo smartfónov, v avizovanom termíne ale sprístupní len prvú funkčnosť, možnosť prihlásenia k Slovensko.sk na osobnom počítači pomocou spárovanej mobilnej aplikácie namiesto eID.

Mobilná aplikácia bude k dispozícii pre Android a iOS. Užívateľ bude potrebovať eID pre prvotné spárovanie aplikácie, následne sa bude môcť prihlasovať pomocou mobilnej aplikácie bez potreby eID. Mobilná aplikácia zatiaľ neumožní realizovať ďalšie funkcie, napríklad pristupovať k schránke z mobilu ani samozrejme podpisovať podania elektronickým podpisom.

Schránku nebude možné reálne využívať ani pomocou webového prehliadača na smartfóne. Doteraz to neumožňovalo vyžadovanie eID na prihlasovanie, stránky pre prístup do schránky na Slovensko.sk nie sú ale optimalizované pre prehliadanie na smartfónoch a reálne pohodlne nebude možné schránku využívať týmto spôsobom ani po sprístupnení možnosti prihlasovania pomocou mobilnej aplikácie.

Mobilná aplikácia umožní prihlasovať sa dvomi spôsobmi. Užívateľ bude môcť nasnímať QR kód zo stránok Slovensko.sk alebo bude môcť prepísať kód vygenerovaný aplikáciou do stránok Slovensko.sk. V oboch prípadoch bude aplikácia vyžadovať prístup na Internet.

Ministerstvo sme opakovane žiadali o prezentáciu a materiály k funkčnosti, žiadne neposkytlo.

Minimálne Android 9

Zároveň minimálne v prípade Androidu zrejme nebude môcť aplikáciu použiť nezanedbateľná časť užívateľov kvôli minimálnej vyžadovanej verzii Androidu. Aplikácia bude podľa oznámenia ministerstva a štátnej spoločnosti Slovensko IT, ktorá aplikáciu vyvíja, vyžadovať Android 9. Hoci túto požiadavku bez problémov spĺňajú dnes predávané zariadenia, dĺžka používania smartfónov sa so znížením tempa inovácií predlžuje a vzhľadom na tradičnú rozdrobenosť verzií Androidu majú nižšie verzie zrejme ešte nezanedbateľný podiel.

Presný podiel nižších verzií Androidu na Slovensku ale nie je známy. Google v minulosti prestal zverejňovať pravidelné štatistiky podielov jednotlivých verzií, na konci novembra bola ale medializovaná nová štatistika z jeho vývojového prostredia Android Studio. Podľa tejto štatistiky mali staršie verzie ako Android 9 podiel ešte 31%, o štatistiku za aké obdobie ide nie je jasné.

Vzhľadom na takýto vysoký podiel starších verzií sme sa pýtali ministerstva, prečo je minimálnou požiadavkou verzia Android 9. Zástupcovia štátu argumentovali dvomi dôvodmi respektíve tvrdeniami, bezpečnostnými dôvodmi a podľa ich tvrdenia nízkym podielom starších verzií.

Bezpečnostné predpoklady

"Technické požiadavky vychádzajú z bezpečnostných predpokladov, vzhľadom na to, že hovoríme o aplikácií, prostredníctvom ktorej bude mať používateľ prístup k službám verejnej správy," argumentovalo ministerstvo. Bezpečnostné hľadisko je samozrejme mimoriadne dôležité a ministerstva sme sa tak pýtali z akých bezpečnostných predpokladov vychádza vyžadovanie Androidu 9 alebo ktorá jeho bezpečnostná vlastnosť je potrebná.

Konkrétne bezpečnostné predpoklady, kvôli ktorým bude potrebný Android 9, ministerstvo ale neuviedlo. Naopak začalo argumentovať napríklad rozmanitosťou zariadení, nespresnenými technickými požiadavkami a architektonickým návrhom a hovoriť o konkrétnych bezpečnostných vlastnostiach Androidu 9 označilo za irelevantné.

"Pri vývoji aplikácie vychádzame z technických požiadaviek a architektonického návrhu. Vzhľadom na fakt, že hovoríme o aplikácii, prostredníctvom ktorej bude občan vykonávať aj právne úkony, je podpora starších zariadení aj vzhľadom na ich rozmanitosť obmedzená. V tomto prípade je irelevantné hovoriť o konkrétnych bezpečnostných vlastnostiach OS Android 9," argumentovalo v reakcii. Na doplňujúce otázky už predstavitelia štátu nereagovali.

Podiely verzií Androidu

Ešte zvláštnejšie vyznieva argumentácia štátu, čo sa týka podielu starších verzií. "Nižšie verzie Androidu majú podiel na trhu menší ako 5%," tvrdilo ministerstvo a dokladovalo to odkazom na štatistiky služby StatCounter pre Android smartfóny na Slovensku. Reprezentatívnosť štatistík StatCounter pre podiely operačných systémov na mobilných zariadeniach na Slovensku je ale otázna, keď okrem iného sú štatistiky vytvárané z webovej návštevnosti z mobilných zariadení. V každom prípade samotné štatistiky, ktorými ministerstvo podporilo svoje tvrdenie, uvádzajú iné čísla.

Odpoveď bola poslaná vo februári a posledné štatistiky tak boli k dispozícii za január. Podľa nich mali nižšie verzie ako Android 9 na Slovensku podiel spolu takmer 20%, hlavná verzia Android 8 podiel 9.38% a dokonca aj minoritná verzia Android 8.1 podiel 6.5%. V prípade Androidu 8 vydala spoločnosť Google v rámci jedného štandardného ročného vývojového cyklu dve minoritné verzie 8.0 a 8.1 s dvomi rozdielnymi verziami API, pričom 8.1 bola vydaná len niečo viac ako tri mesiace po 8.0, obe verzie majú spoločné označenie Oreo a z pohľadu užívateľov a hlavných verzií je ich zrejme potrebné považovať za jednu verziu.

Po upozornení, že poslané štatistiky nesedia ani so samotným tvrdením o podieloch, predstavitelia štátu avizovali, že v prípade 5% hovorili o jednotlivých verziách Androidu a poslali odkaz na iné štatistiky StatCounter, štatistiky Android smartfónov spolu s tabletmi na Slovensku. Ani v týchto štatistikách nemá ale ani samotný Android 8 podiel menší ako 5%, keď podiel jeho minoritných verzií spolu je 5.89%.

Navyše štatistiky ešte viac vyvolávajú otázku o reprezentatívnosti týchto štatistík pre Slovensko, keď napríklad vykazujú veľký rozdiel podielu medzi Androidom 8.1 iba na smartfónoch a na smartfónoch spolu s tabletmi, 6.5% voči 2.1%.

Ministerstvo zároveň tvrdilo, že verejne dostupné štatistiky mu potvrdzujú aj štatistiky používania slovenskej aplikácie GreenPass. Tú vytvorila rovnako spoločnosť Slovensko IT.

Štát ale z neznámych dôvodov žiadne štatistiky podielov jednotlivých verzií Androidu vytvorené z dát o používanosti GreenPass neposkytol a na otázku aké sú teda štatistiky GreenPass už nezareagoval.

Pripravenosť

Samozrejme zdôvodňovanie voľby Androidu 9 ako minimálnej podporovanej verzie štátom takýmto spôsobom nemusí znamenať, že samotné zvolenie Androidu 9 nie je správne. Aby sa rozhodnutie dalo posúdiť chýbajú ale niektoré informácie, napríklad reprezentatívne podiely jednotlivých verzií Androidu na Slovensku a posúdenie dopadu jednotlivých verzií na bezpečnosť.

Zatiaľ nie je jasné, ako je reálne funkčnosť už pripravená, čo sa týka mobilnej aplikácie aj integrácie prihlasovania do Slovensko.sk.

Zároveň zatiaľ nie je známe, či aplikácia je vyvinutá alebo bude vyvinutá kompetentnejšie ako zástupcovia štátu o nej komunikovali a zdôvodňovali zvolenie Androidu 9 ako minimálnej podporovanej verzie operačného systému.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

Slubujem zaplatit dane, iba slubujem
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

ale sluby sa maju ... uz neviem co
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Sluby sa slubuju, ministri financii sa raduju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som za povinné čumenie štátnych zamestnancov na stránky pre dospelých, aby dokázali vyhodnotiť vplyv porna na klávesnicu, myš alebo porno konské kreslo...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ako som sa potesil, ze si budem noct konecne schranku precitat v mobile. A potom citam dalej...
Naco to potom bude dobre? Co sa da na slovensko.sk robit bez moznosti podpisovania a schranky?
A s tym Androidom nechapem, co riesite. Keby som mal starsi mobil, vobec by som to nepovazoval za diskriminacne, ze s nim neviem pouzit nejaku sluzbu, ktora vyzaduje max. stupen zabezpecenia. Prave naopak.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Vsak je to v clanku napisane:

sprístupní len prvú funkčnosť, možnosť prihlásenia k Slovensko.sk na osobnom počítači pomocou spárovanej mobilnej aplikácie namiesto eID.

Teda odpoved na otazku: Naco to potom bude dobre?
Na to, ze ked si chces len pozriet co ti prislo, nebudes musiet vytiahnut eID, vlozit ho do citacky, zadat BOK a potom eID nezabudnut v citacke a odlozit.

Neskor (uvidime, kolko to bude) pride aj to ostatne - citanie sprav a zrejme aj podpisovanie. Akurat vsetky veci co som zatial odosielal, by som teda na mobile nechcel natukavat, takze to podpisovanie tam mne osobne zatial nechyba.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"...ze ked si chces len pozriet co ti prislo..." - a to nie je 'pristup k schranke'? Ci vojdem do schranky a uvidim len predmety sprav a nie samotny obsah a prilohy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech sa paci doplnene:

Teda odpoved na otazku: Naco to potom bude dobre?
Na to, ze ked si chces len pozriet NA PC co ti prislo AJ S OBSAHOM A PRILOHAMI, nebudes musiet vytiahnut eID, vlozit ho do citacky, zadat BOK a potom eID nezabudnut v citacke a odlozit ALE NAMIESTO TOHO LEN V MOBILNEJ APLIKACII NASNIMAS ZOBRAZENY QR KOD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ach tak, teraz uz chapem. Dakujem za polopatisticke vysvetlenie!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skvelé! Takže namiesto jedného napadnuteľného zariadenia, môže pre bezpečné prihlasovanie používať používateľ priekazne dve.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

V článku píšu, že do schránky sa nebude dať ísť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze este raz, lebo citanie s porozumenim tu zrejme nie je bezny standard:

CLANOK:
Mobilná aplikácia zatiaľ neumožní realizovať ďalšie funkcie, napríklad pristupovať k schránke z mobilu

PRISPEVOK:
Ked si chces len pozriet NA PC co ti prislo aj s obsahom a prilohami, nebudes musiet vytiahnut eID, vlozit ho do citacky, zadat BOK a potom eID nezabudnut v citacke a odlozit ale namiesto toho len v mobilnej aplikacii nasnimas zobrazeny QR kod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze na jaku rit mi bude ta aplikacia?
Banky vedia mat IB v mobile a Slovensko nemoze vyvinut mobilnu aplikaciu pre svoj portal?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Bez nej nepôjde stiahnuť aktualizácia, umožňujúca po prihlásení priekazne i odhlásenie.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Co riesite verziu androidu, kym to spustia bude 9 android zabudnutou minulostou. :D
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Slovietskyj čeľadin si tu už mýli štátnu schránku so štátnou schránkovou firou pomaly a hľa jaká inovácia
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

to je pekné.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Už nejakých 9 rokov sa občianske preukazy vydávajú s čipom. A doteraz nie je umožnené sa s nimi digitálne podpisovať?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je možné, prečo by nebolo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď im zájkladné veci ešte nefungujú, pochybujem aj o tejto...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako vravel marián ITéčkar z bystrice, majkročip cize v preklade znak šelmy siks siks siks je v spojeni so Zlovenskou statnou spravou ozajstnym satanistickym pocinom, satan rozumej zlo, hlupost. kradež, zlocin. pretoze tato babanova džura so svetovym liderstvom v kradezi a debilite je naozaj schopna digitalne rujnovat obyvatelsvo. ked sa divam na cokolvek ako v tejto psej prdeli funguje, ježí se mi chlupi hrúzou. snad raz po tom vsetkom obnovime ceskoslovensko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa mi paci ako vie portal dsl.sk krasne pasivne agresivne zdrbat ministerské IT systémy
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je asi taká vymoženost, ako keď si na miešanie polievky miesto drevenej varechy vezmem plastovú.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár