neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Helikoptéra na Marse zrejme stále neletela

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 31.1.2022


Dron Ingenuity Mars Helicopter zrejme zatiaľ stále neuskutočnil svoj devätnásty let na Marse a posledný let tak uskutočnil už 15. decembra.

NASA avizovala ako najskorší termín letu 23. januára, zatiaľ o uskutočnení letu ale neinformovala, let sa stále nenachádza v zozname letov na stránkach NASA a posledná vesmínou agentúrou zverejnená fotografia vytvorená dronom je ešte z prvej polovice januára.

Let bol pôvodne naplánovaný na 5. januára. 1. januára sa v kráteri Jezero ale objavila lokálna prachová búrka a NASA tak let odložila. V nasledujúcich dňoch po odložení sa búrka presúvala v kráteri Jezero a NASA pomocou prístroja MEDA na vozidle Perseverance a prístrojov na satelitnej sonde MRO odmerala jej dopad na podmienky v kráteri.

Prach v atmosfére zhoršuje podmienky pre let dronu. Kvôli prachu zohrievanému slnečným žiarením sa zvyšuje teplota vzduchu a znižuje jeho hustota. Zároveň sa znižuje množstvo žiarenia dopadajúceho na solárne panely a znižuje sa tak množstvo generovanej elektrickej energie.

Pre nižšiu hustotu vzduchu kvôli ročnému obdobiu už NASA zvýšila rýchlosť vrtúľ dronu. Kým pôvodne sa vrtule otáčali rýchlosťou 2537 otáčok za minútu, v posledných letoch sa používa vyššia rýchlosť otáčania 2700 otáčok za minútu.

Podľa meraní NASA prachová búrka znížila hustotu atmosféry o 7% a hustota už nebola dostatočná pre bezpečný let. Zároveň solárne panely absorbovali o 18% menej slnečného žiarenia.

19. januára NASA ale oznámila, že prachová búrka skončila, dron ide uskutočniť devätnásty let a najskorším termínom pre tento let je 23. januára. Odvtedy ale nezverejnila ďalšie informácie.

Od začiatku lietania na Marse mal dron len jednu podobne dlhú prestávka v letoch, od 4. septembra do 24. októbra. Dôvodom tejto prestávky bola dočasne obmedzená komunikácia s misiami na Marse v prvej polovici októbra. Slnko sa totiž nachádzalo medzi Zemou a Marsom približne na ich spojnici a rádiová komunikácia medzi Zemou a Marsom tak bola rušená ionizovaným plynom vyvrhovaným z najvrchnejšej vrstvy atmosféry Slnka, koróny.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami


inzercia



Diskusia:
                               
 

Však je stále korona. Kam by letela?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

No asi pre booster..
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Co sa vsetci cudujete? Este je v karantene, tak nemoze letiet.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Veď okrem NASA ani nik nemá dôkazy ani na úrovni efektov bečkových scifi spred niekoľkých dekád, že priekazne vôbec je a nie či letela.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

na pravosť dôkazov je najlepší Dobroš T. lebo vravel, že všetko sa dá spochybniť
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem. Od rána mi tu niečo lieta nad kráterom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vyviedla na Mars malé helikoptérčatá ? ne ? tak načo to sem piše ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To všetko prepočítavajú tu na Zemi, kým čosi tomu vrtulníčku pošlú, že čo má urobiť? Keď vedia že zo solárnych článkov prišlo o 18% menej energie a že treba čo ja viem čo všetko prepočítať - zmeniť aby sa to vôbec dalo do pohybu a zdvihlo nad pevninu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poletí až po žni.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár