Raketa spoločnosti Arianespace má z Francúzskej Guajany odštartovať o 13:20 nášho času. Štart bol kvôli počasiu odložený zo včera na dnes, podľa nočných informácií NASA by malo byť pre dnešný štart priaznivé počasie.
Priamy prenos zo štartu bude prinášať NASA TV, sledovať ho bude možné od 12:00 aj na videu v tomto článku.
Teleskop Jamesa Webba má zrkadlo o priemere 6.5 metrov zostavené z osemnástich šesťuholníkových menších dielov o priemere 1.3 metra a bude najväčším vesmírnym teleskopom aký ľudstvo zatiaľ má.
Takto veľké zrkadlo by sa v celistvosti ale nezmestilo do súčasných rakiet a letí zložené. Zrkadlo a jeho jednotlivé diely musia byť pre správnu funkčnosť veľmi presne umiestnené, keď výchylka aj pri následných veľmi nízkych teplotách nemôže presiahnuť 38 nm. Jednotlivé diely zrkadla majú len cca 40 kg a sú zhotovené z berýlia potiahnutého tenkou vrstvou zlata hrubou len tisíc atómov, pre jej schopnosť odrážať infračervené žiarenie.
NASA TV (video: NASA)
Zaujímavým komponentom teleskopu je ochranný štít pred slnečným žiarením, za účelom zachovania teploty teleskopu pod 50 K. Takáto teplota je potrebná pre možnosť zachytávať infračervené žiarenie, inak by merania ovplyvnilo žiarenie vyžarované samotným teplejším teleskopom. Štít sa rovnako vynesie zložený a následne sa rozloží na veľkosť 18 m x 12.2 m.
Vesmírny teleskop Jamesa Webba v clean room NASA, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Chris Gunn)
Úlohou Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, spoločného projektu NASA, európskej ESA a kanadskej CSA, bude zachytávať žiarenie najmä v infračervenej oblasti ale tiež viditeľné svetlo. To umožní analyzovať svetlo najstarších galaxií a pomáhať študovať vznik a evolúciu galaxií, pričom teleskop bude mať výrazne lepšiu citlivosť a rozlíšenie ako súčasný Hubblov teleskop.
Kým Hubblov vesmírny teleskop obieha Zem na orbite 559 km, nový teleskop sa bude nachádzať v tzv. Lagrangeovom bode L2 sústavy Slnka a Zeme. L2 sa nachádza na spojnici Slnka a Zeme za Zemou vo vzdialenosti 1.5 milióna km, kde vďaka pôsobiacim gravitačným silám môže teleskop obiehať Slnko spolu so Zemou a v statickej pozícii voči Zemi.
Na štandardnej orbite je plno nielen šutrov, ale aj všelijakého harampádí. Na tejto orbite sa síce toho veľa nevyskytuje(aspoň zatiaľ), ale myslieť si, že táto sranda vyviazne bez straty kytičky, asi nie je celkom košér...
Napríklad, keď sa rozmýšľa kam s ním, tak táto otázka vyvoláva niekedy polemiky... :D
..veru, (když-teda už ne Trump, tak) aj L.Meliško - by bol milionkrát lepší president (resp.skůr v pozici Operation Director, šéf provozů) usa, jako ten senilný, starý starík..
Od: Hochbatnica a 3Rybas
|
Pridané:
25.12.2021 15:21
..furt abych jej cuker kupovau, nikdy nemá dost!
aj 200 tisíc mesašne keby mala, aj to prejebe!
ultraradikalny objasňovačizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
25.12.2021 20:14
A to je pritom skoro všetko len za menežment, komunikáciu, CNC frézku a rýľ, lebo berýlium je na alibabe kilo za liter aj s dopravou, Blender je free a zlata je tam asi toľko, čo zo zuba, na čo treba ten rýľ, lebo nové sa už zlaté priekazne moc nerobia.
Uz to leti
Od reg.: MackoPu1
|
Pridané:
26.12.2021 9:38
Treba povedat ze uz to leti a dokonca sa podarilo posetrit dake palivo. Takze stary otec dava zahrat jubilantom a drzi palce, nech sa to posklada ako ma. Tesim sa na nejaku peknu fotku,kde sa konecne ukaze ze zem je plocha doska na chrbte korytnacky a vyriesi sa tak posledna otvorena kozmologicka hadanka.
treba vedet trpezlivo, lahko a jasne vysvetlit, odpovedat aj na otázky laiků, resp. ne-techniků, a laickej verejnosti..
Od: Hochbatnica a 3Rybas
|
Pridané:
26.12.2021 17:11
( @Pjietro )
z: článok, idnes.cz
Dan Kostelnak 36846
Muze mi někdo vysvětlit:
1/ Jak muže byt ten teleskop v místě, kde se vyrovnávají gravitační vlivy Země a Slunce, a zároveň ve stínu Země?
2/ Jak se muže podívat do minulosti, před 13.5 miliardami lety od vzniku prvních hvězd/galaxii (Vesmíru?, Velkého Tresku?). Pokud dohlédne do vzdálenosti 13.5 miliard let, co to znamená? Rychlost světla? Vzdálenost, kterou Země urazila za 13.5 miliard let od středu Vesmíru pri jeho expanzi po Velkém Tresku? Jestli se lze podívat do takové (relativni) dálky, neznamená to jen, ze se díváme do místa, kde se naše planeta nacházela před 13.5 miliardy let? Ten prostor není 13.5 miliard starý? Je to ten prostor v současnosti, NE před 13.5 miliardy lety?
Re: treba vedet trpezlivo, lahko a jasne vysvetlit, odpovedat aj na otázky laiků, resp. ne-techniků, a laickej verejnosti..
Od: dziny1
|
Pridané:
26.12.2021 19:31
1) Lebo bod L2 je na priamke Slnko-Zem za Zemou. Na tento priamke sa este nachadza bold L1 (medzi Slkom a Zemou), L3 (za Slnkom).
2) Kedze rychlost svetla je konecna, cim dalej vidime tak tym dalej do minulosti sa pozerame. Zjednodusene ak v dalekohlade vidime objekt on nas vzdialeny 100 000 svetelnych rokov tak zaroven sa pozerame na verziu toho objektu 100 000 rokov staru (cize odvtedy sa asi dost zmenilo...)
..kým NASA a ESA pošle pilotovanú raketu k Mesiacu - čína a spol. JV Azia bude už mít na Marsemulti- milionové (Mesačné) Mestá, mars Cities, Koloniu..
Od: LytaRyta Zmya
|
Pridané:
26.12.2021 23:18
btw. - nj, tak dlho sa EUropa, a Západkus po´smieval z číny, díval sa na JV Aziu kus "cez prsty", až..