
neprihlásený
|
Pondelok, 19. mája 2025, dnes má meniny Gertrúda |
|
K dispozícii beta Linux Mint 20.3
Značky:
Linux Mint
DSL.sk, 16.12.2021
|
|
Tvorcovia na osobných počítačoch pomerne populárnej linuxovej distribúcie Linux Mint tento týždeň sprístupnili beta verziu 20.3 s kódovým označením Una a v blízkej budúcnosti je tak možné očakávať aj finálnu verziu 20.3.
Beta verzia bola sprístupnená pre všetky tri podporované edície, Cinnamon, MATE a Xfce. Edícia KDE bola s verziou 19 vypustená.
Všetky tri edície 20.3 obsahujú spoločné novinky týkajúce sa spoločných komponentov. Prepracovaná bola vizuálna téma Mint-Y, napríklad sa zväčšili tlačidlá v titulkoch okien, horné rohy okien sú zaoblené a viaceré aplikácie používajú štandardne tmavý režim. Podporovaná je aj doterajšia vizuálna téma pod označením Mint-Y-Legacy, ktorú je možné doinštalovať.
Medzi vlastnými aplikáciami distribúcie pribudla aplikácia Thingy pre manažovanie dokumentov, v IPTV prehrávači Hypnotix a aplikácii Sticky Notes pre robenie poznámok pribudlo vyhľadávanie, Xreader pridal podporu pre manga a viaceré menšie vylepšenia, podobne Xed a Xviewer dostali menšie vylepšenia.
Edícia Cinnamon je postavená na novej verzii desktopového prostredia Cinnamon 5.2, v ktorej bol výrazne vylepšený applet pre kalendár a súborový manažér Nemo pri kopírovaní alebo presúvaní súborov pridal podporu pre automatické premenovanie súborov v prípade konfliktu s existujúcimi súbormi s rovnakým menom. Animácie okien boli prepracované a zjednodušené a pribudlo tiež viacero ďalších menších noviniek.
Edícia MATE je postavená na novej verzii MATE 1.26, oznámenie ale nepopisuje novinky novej verzie tohto prostredia. Edícia Xfce je postavená na rovnakej verzii Xfce 4.16 ako verzia Linux Mint 20.2.
Linux Mint 20.3 vychádzajúci z balíčkov v Ubuntu 20.04 bude podporovaný päť rokov od vydania tejto verzie Ubuntu do roku 2025. Beta verzia je určená tvorcami len na testovanie, po vydaní finálnej verzie bude ale podporovaný upgrade z bety na finálnu verziu.
Inštalačné obrazy bety 20.3 je možné sťahovať z tejto stránky.
Najnovšie články:
Diskusia:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
wifi.
Od: matko242
|
Pridané:
16.12.2021 9:02
na 20.2 som mal problem s mrznucim wifi, ntb bol pripojeny ale internet vypadaval, pravdepodobne ovladace. Na 19 bez problemov, snad to fixnu. POuzivam thinkpad x220.
|
|
Re: wifi.
Od: miiiiicho
|
Pridané:
16.12.2021 13:05
Ja som stale na 19, lebo na 20 neviem ani za boha rozbehat ten skvely slovensky elektronicky podpisovac, co potrebuje nejaku exoticku kombinaciu java kniznic. EID ale funguje OK.
|
|
Re: wifi.
Od: 484848
|
Pridané:
16.12.2021 23:42
To j čudné, mne ten podpisoval fičí na 20.2 bez problémov.
|
|
......
Od: s.freud
|
Pridané:
16.12.2021 9:13
A co sme my, nejaki betatesteri?
|
|
ultraradikalny empaticizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
16.12.2021 9:25
Tá zaoblenosť rohov ma úplne odrovnala.
|
|
Re: ultraradikalny empaticizmus
Od: neverím
|
Pridané:
17.12.2021 7:20
2021-12-16 09:25:41 - začiatok postpriekaznej éry?
|
|
dotaz
Od: Marian Walczak
|
Pridané:
16.12.2021 9:50
Prosím vie niekto prečo Mint už nepoužíva KDE?
|
|
ultraradikalny objasňovačizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
16.12.2021 10:12
To sa vie, že vedia až dvaja. Už sa hľadá len ten, kto vie priekazne ktorý.
|
|
Re: ultraradikalny objasňovačizmus
Od: Marian Walczak
|
Pridané:
16.12.2021 13:46
táto odpoveď presne vystihuje moju skúsenosť s mentalitou členov komunity okolo Linuxu Mint. Alebo na položenú otázku nikto neodpovie, alebo dostaneš neužitočnú a zbytočnú odpoveď od prijebaného kokoťalka, a nakoniec si vhodnú odpoveď nájdem sám na nete.
|
|
Re: ultraradikalny objasňovačizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
16.12.2021 15:22
Ale veď pokiaľ môže byť odpoveď skrytá v nejakej patentovanej časti kódu, tak priekazne len neporušujú licencovanie nejakého prijebaného kokoťalka.
|
|
pýtlíkovci
Od: Kelišovie
|
Pridané:
16.12.2021 15:26
A o to ide, aby si si problém vedel vyriešiť aj sám.
|
|
Re: pýtlíkovci
Od: linuxer
|
Pridané:
16.12.2021 19:54
V cinnamone na Debiane ma štve, že súbor sa nedá premenovať keď ho vyberám k uploadu... Bol som na to zvyknutý, upraviť názov pri upl.
Takto pri uploade častokrát hladám rename a rename nikde... File upload túto môžnosť nemá.
Alebo je to FF ESR? (si nemyslím, ale pýtam sa)
|
|
Winnetou konica
Od: Hatatitla.
|
Pridané:
18.12.2021 8:14
A v PC pomocou mc nejde premenovať? Alebo o čom vlastne píšeš, vôbec nerozumiem...
|
|
mint .
Od: lolgow volkov
|
Pridané:
16.12.2021 20:26
ked uz tak ubuntu. ale vlastne nie ked uz tak debian. ale nie ked uz tak devuan. vlastne artix.
|
|
smrt linuxu
Od: zaba na prameni 2
|
Pridané:
17.12.2021 20:23
smrt linuxu
|
|
zaujímavé
Od: ajtacka
|
Pridané:
19.12.2021 14:32
To je ale beťár...
|
Pridať komentár
|
|
|
|