NASA plánuje v spolupráci s európskou vesmírnou agentúrou ESA priniesť vzorky z Marsu, ktoré už v súčasnosti zbiera do skúmaviek robotické vozidlo Perseverance. Misiu NASA všeobecne popísala už v minulom roku.
Misia pristane s malým robotickým vozidlom, ktoré vyzdvihne od Perseverance zozbierané vzorky a dopraví ich k svojmu pristávaciemu modulu. V ňom bude malá raketa, ktorá ich bude schopná vyniesť na orbitu Marsu. Podľa minuloročných informácií by táto misia mala prísť na Mars až v roku 2028.
Na obežnej dráhe Marsu bude loď, ktorá vzorky preloží z kontajnera vyneseného raketou do návratovej kapsuly. Tá by mala následne pristáť na Zemi až v roku 2031.
Ukážka testov technológií pre prinesenie materiálu z Marsu (video: NASA / JPL-Caltech)
ESA bude mať na starosti malé robotické vozidlo, ktoré vyzdvihne vzorky od Perseverance, a loď, ktorá prinesie na orbitu návratovú kapsulu zo Zeme. Zvyšné časti misie má na starosti NASA.
NASA teraz v oznámení a videu popisuje test troch technológií pre túto misiu. Pristávací modul s robotickým vozidlom a raketou bude výrazne ťažší ako Perseverance, má vážiť 2.4 tony. Pri pristávaní tak nebude spustený na lanách z modulu s tryskami, jeho klesanie bude spomalené raketami a náraz na povrch budú absorbovať nohy pristávacieho modulu. NASA v súčasnosti tak testuje technológiu pre nohy pristávacieho modulu.
Ďalšou testovanou technológiou je technológia pre štart návratovej rakety z povrchu. Dvojstupňová raketa s dĺžkou 2.8 metra nebude štartovať priamo z pristávacieho modulu, ktorý by sa mohol pri štarte šmyknúť alebo nakloniť. Namiesto toho systém s označením VECTOR, Vertically Ejected Controlled Tip-off Release, vyvrhne raketu do vzduchu rýchlosťou 5 metrov za sekundu, tá sa otočí a naštartuje až vo vzduchu.
Pri testoch mechanizmus pomocou plynových piestov vyvrhoval model rakety s hmotnosťou 400 kg do výšky 3.3 metra. Budúci rok bude technológia testovaná s ťažšou raketou a má byť vyvrhnutá vyššie.
Treťou testovanou technológiou je pristávanie návratovej kapsuly na Zemi.
ultraradikalny konsenzualizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
14.12.2021 19:31
Presne tak. Pokiaľ je ultimátnym zmyslom existencie, že prezentacia by mala byt jednoducha, ale riesenie domyslene, tak to z argumentov jednoznačne vyplýva. To len pre všetky ostatné priekazne akýkoľvek chýba.