Dron letel až 166.4 sekúnd a dosiahol maximálnu rýchlosť 5 metrov za sekundu. V oboch prípadoch ide o rekordy, doterajším maximom bolo 139.9 sekúnd pri šiestom lete a doterajšou maximálnou rýchlosťou 4 metre za sekundu.
Ďalšie informácie o lete zatiaľ NASA nezverejnila. Podľa skorších informácií mal dron preletieť až 625 metrov a pristáť v novej lokalite, pred deviatym letom dron pri jednom lete preletel horizontálne najviac 266 metrov.
Tretí let Ingenuity na Marse (video: NASA / JPL-Caltech / ASU / MSSS)
Deviaty let bol náročnejší aj kvôli terénu, nad ktorým dron letel. Navigačný systém využívajúci okrem iného výškomer a snímky povrchu bol navrhnutý pre lety nad rovným povrchom, Ingenuity ale letel nad oblasťou s výraznými nerovnosťami. To podľa NASA mohlo spôsobiť výkyvy niekoľko metrov v letovej výške a tiež výrazný odklon smerovania a posun miesta pristátia. Pre minimalizovanie dopadov tak dron nad týmito nerovnosťami na začiatku letu letel pomalšie.
Cieľová lokalita deviateho letu leží v strede rovnej oblasti o polomere 50 metrov, chyby podľa NASA mohli ale spôsobiť pristátie v náročnejšom teréne ako doteraz. V akej vzdialenosti od plánovaného miesta pristátia dron pristál NASA zatiaľ neinformovala.
Qwert
Od reg.: C.O.B.R.A
|
Pridané:
6.7.2021 15:33
"Navigačný systém využívajúci okrem iného výškomer a snímky povrchu bol navrhnutý pre lety nad rovným povrchom" to naozaj NASA predpokladala na Marse iba rovnú plochu?
Re: Qwert
Od reg.: Houston
|
Pridané:
6.7.2021 18:01
Nie, to teda nepredpokladala.
Ale primarnym cielom bolo otestovat, ci je vobec mozne lietanie na Marse. Preto bolo planovanych iba 5 letov (technology demonstration). Tato misia sa odohravala iba nad rovnym povrchom - preto ten navrh.
Aktualne je misia rozsirena o dalsie lety (operations demo) a tak skusaju co to este zvladne.
Ani prve auto nemalo hned ABS, klimu, navigaciu, ...