neprihlásený Sobota, 20. júla 2024, dnes má meniny Eliáš, Iľja
Certifikáty na eID sa dajú získať len do piatka. Získať nový?

Nové certifikáty pre kvalifikovaný elektronický podpis na doterajších elektronických občianskych eID sa dajú, napríklad aj pomocou aplikácie od štátu na diaľku, získať už len do piatka 25. júna. Doterajšie certifikáty na doterajších eID sa budú dať využívať pre kvalifikovaný elektronický podpis len do konca roka 2022, a to aj v prípade ich dlhšej platnosti. Užívatelia, ktorí nemajú platný certifikát a chcú ho v budúcnosti využívať, tak môžu získať certifikát už len do piatka. Existujú ale aj potenciálne dôvody, pre ktoré môžu užívatelia majúci platné certifikáty chcieť získať nové.

Značky: eIDe-governmentSlovensko

DSL.sk, 24.6.2021


Nové certifikáty pre kvalifikovaný elektronický podpis na doterajších elektronických občianskych eID vydávaných do minulého týždňa sa dajú, napríklad aj pomocou aplikácie od štátu na diaľku, získať už len do konca piatka 25. júna. Po tomto termíne sa nové certifikáty pre doterajšie eID už nebudú dať získať a občania budú potrebovať nový eID alebo iné riešenie pre kvalifikovaný elektronický podpis.

Doterajšie certifikáty na doterajších eID sa budú dať využívať pre kvalifikovaný elektronický podpis len do konca roka 2022, a to aj v prípade ich dlhšej platnosti. Ku koncu roka 2022 budú všetky certifikáty totiž zneplatnené, potvrdila pre DSL.sk certifikačná autorita Disig vydávajúca certifikáty na slovenských eID.

Dôvodom tejto nepríjemnej zmeny je koniec certifikácie doterajších eID pre kvalifikovaný elektronický podpis, KEP. eID nového typu s dlhšou certifikáciou mal štát začať vydávať ale až tento týždeň.

Užívatelia, ktorí nemajú platný certifikát pre kvalifikovaný elektronický podpis a chcú ho v budúcnosti využívať, tak môžu získať certifikát už len do piatka. Môžu tak spraviť okrem iného na oddeleniach dokladov polície. Ak majú na eID aktivované základné elektronické služby a BOK, môžu certifikáty získať na diaľku pomocou štátnej Aplikácie pre eID.

Aplikácia je k dispozícii pre Windows, macOS aj Linux, sťahovať je ju možné z tejto stránky ministerstva vnútra. Na stránke je možné nájsť aj príručku k vydaniu certifikátov.

Existujú ale aj potenciálne dôvody, pre ktoré môžu užívatelia majúci platný certifikát chcieť získať nový.

Po zverejnení bezpečnostnej zraniteľnosti čipov použitých aj v slovenských elektronických občianskych eID spôsobujúcej nedostatočnú bezpečnosť RSA kľúčov boli všetky dovtedy platné certifikáty používajúce 2048-bitové kľúče 31. októbra 2017 zneplatnené. Nové certifikáty s dlhšími 3072-bitovými kľúčmi boli vydávané tiež od tohto dátumu, pričom certifikáty pre KEP boli pôvodne platné päť rokov a jeden mesiac od vydania. Väčšina v súčasnosti platných certifikátov pre KEP má tak platnosť dlhšiu ako do konca roku 2022, malá časť užívateľov s certifikátmi vydanými po začiatku vydávania nových certifikátov má certifikát pre KEP platný o niečo kratšie ako do konca roka 2022 a získaním nového certifikátu môže získať certifikát platný o niečo dlhšie.

Zistiť dátum vydania a doby platnosti v certifikátoch na eID je možné na Windows napríklad v štátom poskytovanej aplikácii D.Suite/eIDAS pre kvalifikovaný elektronický podpis.

Na Windows a tiež macOS zároveň štátna aplikácia pre eID certifikáty kopíruje do úložiska certifikátov operačného systému. Na Windows si je možné tak certifikáty pozrieť aj vo webových prehliadačoch zobrazujúcich systémové certifikáty, na macOS je ich možné nájsť v Keychain Access. Na Linuxe je možné certifikáty z eID získať napríklad pomocou nástroja pkcs11-tool.

Certifikáty si je tiež možné pozrieť pomocou tejto webovej služby ministerstva vnútra.

Aktualizácia 1: Nie je jasné, či a kedy štátom poskytované aplikácie kontrolujú aj prípadné zneplatnenie certifikátov certifikačnou autoritou. Certifikáty používajúce 2048-bitové kľúče vydané do 31. októbra 2017 boli zneplatnené automaticky, novšie certifikáty môžu byť zneplatnené na žiadosť užívateľa. Kontrolovať aj prípadné zneplatnenie certifikátov by zrejme mala uvedená služba ministerstva vnútra.

Nové certifikáty pre KEP pre doterajšie eID majú podľa informácií Disig od 27. mája už platnosť nastavenú len do konca roka 2022.

Situáciu ale komplikuje ďalšia skutočnosť, v certifikátoch vydávaných podľa dostupných informácií zrejme do roku 2019 sa nachádzala chyba v časti QC Statement. "V časti QC Statement, kde sa uvádzal odkaz na PKI Disclosure Statements, bola nepresná syntax," potvrdila pre DSL.sk spoločnosť Disig.

Spoločnosť ale nepresnila technické detaily chyby. Podľa nej nebolo ale zaznamenané, že by používateľom služieb eGovernmentu chyba spôsobovala nejaké problémy, spoločnosť nezaznamenala žiadne problémy na ňou prevádzkovaných platformách a v jej programoch ani zo strany držiteľov neboli hlásené žiadne problémy.

"Nie je dôvod na vydanie nových certifikátov, ak sú platné," odporúča v tejto súvislosti Disig. Na otázku akú nevýhodu má pre užívateľov pre istotu získanie nových certifikátov spoločnosť neodpovedala.

Ak sa užívateľ s platným certifikátom pre KEP rozhodne radšej získať nový certifikát, môže tak spraviť aj na diaľku. Podľa informáciií spoločnosti Disig je najskôr potrebné existujúce certifikáty prípadne iba certifikát pre kvalifikovaný podpis zrušiť pomocou webovej služby ministerstva vnútra.

Následne je možné získať nový certifikát pomocou štátnej Aplikácie pre eID, na doterajších eID vydávaných do minulého týždňa to bude možné ale už len do konca piatka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128


inzerciaDiskusia:
                               
 

otazne potom je, kedy stat zacne (pripadne uz zacal?) vydavat nove eID obcianske preukazy, pri ktorych bude vyrieseny tento problem s certifikaciou len do konca roka 2022...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Bol som tam vcera, nove este nevidavaju, predlzili mi platnost do 2022.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Tento problém je len teoretický.
Preto sme vyhlásili súťaž za 100000EUR na nové logo.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Ďakujem za napísanie textu mojho vyhlásenia k médiám.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

U nás SúDruhov v Hlase a Smere bežné.
Za nás myslí a píše strana.
Nie ako demokrati čo človek to názor.

Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Oplatí sa držať hubu a krok, pri troche šťastia a každoročnej chybe v zabezpečení budeme predávať štátu nové občianske každý rok.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chceme zaviesť prístup cez mobil ku všetkým štátnym službám, takže biznis s deravými občianskymi zrušíme, rovnako ako biznis s predraženými ŠPZ-kami.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sudruhovia v smerohlase su v najhorsom pripade polopri**bani.
Aj ten vyter Blaha ma aspon nieco malo nastudovane z historie (aj ked zjavne preskocil etapy, ktore mu nepasovali).

Dnes mate tu dlho ocakavanu zmenu. Retarda, ktoreho cele knowhow bolo ojebavat brigadnikov a inzerentov. A ked ten papierovy business skoncil, isiel dojit stat. Cestou pozbieral groupu retardov, ci uz zo sekty, od pokladne v Tescu alebo retardovanych pedofilov.
V Ba mame retatda Valla, a v Petrzalke retarda Hrcku.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Oficialne mali zacat nove OP/eID vydavat (citam prijimat ziadosti) uz tento tyzden od 21.6.2021.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A čipy z očkovania sa kedy začnú používať na overovanie totožnosti?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

a potom že nie sú čipy pre autá, jasné ked ich všetky nadrbali do vakcín! :-))
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Kedy to už pochopíte, opakujem čipovalo sa pri testovaní do nosa, očkovanie je len na aktualizáciu certifikátu a dobitie elektrolitu.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ja mam v nose cipy dva, jeden americky, ten som pri zavadzani necitil a potom asi rusky, ten som naopak citil az v lebeni, zrejme sa neujal tak mi ho dotlacali este 2x, zvysne testy uz boli ok a tak mi teta nostek len poskrabkala. stav elektrolitu je v norme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi az potom ako vacsina slovakov zahodi cipy v bankomatovych kartach, telefonoch, ktore sa daju pouzit na overovanie aj sledovanie? Je to ovela jednoduchsie - dokonca aj upgradovanie cipov sa podarilo outsorcovat priamo na nich.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kvalifikovaný certifikát
Slúži na podpisovanie zaručeným elektronickým podpisom.
Váš certifikát je platný do 28.3.2024.
Váš certifikát je platný od 27.2.2019.
Čas poslednej kontroly platnosti: 24.6.2021 18:49:17
Sériové číslo 0mbhuvuyctyyguihiuhiuB
Odpovedať Hodnotiť:
 

tiez tomu nerozumiem: Doterajšie certifikáty na doterajších eID sa budú dať využívať pre kvalifikovaný elektronický podpis len do konca roka 2022, a to aj v prípade ich dlhšej platnosti.
Pre istotu som chcel vydat nove a nejde to, lebo existujuce certifikaty su platne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co to zrusenie cez uvedeny link:
Zrušenie certifikátu je nezvratný proces. Zrušený certifikát nie je možné znovu obnoviť. Je možné len bezplatne vydať nový certifikát pri osobnej návšteve Okresného riaditeľstva Policajného zboru.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zabudli tam dopisat novu moznost (ktora v case vytvorenia portalu neexistovala) a to VYDANIE CERTIFIKATOV CEZ eID APLIKACIU.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zabudli tam dopisat, ze 5432 uzivatelov v piatok 25.6.2021 sposobi DDOS sluzby a moznost bude az do 31.6.2021 ako kompenzacia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

CLANOK:
Ak sa užívateľ s platným certifikátom pre KEP rozhodne radšej získať nový certifikát, môže tak spraviť aj na diaľku. Podľa informáciií spoločnosti Disig je najskôr potrebné existujúce certifikáty prípadne iba certifikát pre kvalifikovaný podpis zrušiť pomocou webovej služby ministerstva vnútra na
https://portal.minv.sk - Zivotne udalosti - Doklady - Overenie platnosti certifikátov vydaných na občianskom preukaze s čipom alebo na doklade o povolení na pobyt cudzinca s čipom
Okrem overenia je mozne aj zrusenie (teda revokacia)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Podla tohto mas certifikat vydany 27.2.2019 a ten ma udanu platnost do 28.3.2024 ale kvoli uplynutiu certifikacie eID cipu ma legislativne obmedzenu platnost len do 31.12.2022.

Ak budes potrebovat nieco podpisat od 1.1.2023 do skoncenia platnosti tvojho OP, budes musiet poziadat o vydanie noveho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A tie nove budu platne dokedy? Ci dobre rozumiem, ze iba do 2022?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na starom obcianskom (oficialne cipova karta Atos CardOS V5.0 QES EAC V1.0 verzia V1.0) podpisovy certifikat plati 5 rokov od vydania, maximalne vsak do 31.12.2022 s tym, ze posledna moznost vydania je uz len zajtra. Pozajtra sa vydavat podpisove certifikaty na stare obcianske uz nebudu. Len dobehnu uz vydane certifikaty podla uvedeneho limitu.

Ak ti uplynie platnost certifikatu medzi 26.6.2021 a 31.12.2022, bude nutne poziadat o vydanie nove obcianskeho preukazu s novym certifikatom.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

este som el. obciansky nepichol od 2016teho do citacky. vobec som to nepotreboval. Cize ani problem v 2017tom som neriesil. Ak budem potrebovat ale el. podpis, bude mozne certifikat aj na nepouzitom obcianskom vytvorit? alebo uz bude novy obciansky. Stary ma ale platnost este peknych par rokov.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Obciansky sa vydava na 10 rokov.
Podpisovy certifikat ma ale platnost iba 5 rokov.
Takze ak ti vydali obciansky v roku 2016, jeho platnost uplynie az v 2026.
Podpisovemu certifikatu ale skonci platnost v 2021 - teda niekedy teraz.

Ak si si isty, ze nebudes potrebovat nic podpisat este 1,5 roka - nemusis robit nic. Ak je sanca, ze sa do konca 2022 nieco objavi, mozes si (aj na dialku) nechat vydat nove certifikaty a do 2022 mas pokoj.

Ak si si isty, ze nebudes potrebovat nic podpisat az do 2026 (co je fakt dlha doba) - tiez nemusis robit nic. Prihlasenie do schranky cez BOK bude fungovat. Ak je sanca, ze sa do 2026 nieco objavi, budes si musiet vybavit novy obciansky. Netreba zabudat na to, ze elektronicky podane zalezitosti maju byt lacnejsie voci papierovej verzii o 50% az do vysky 70 Eur.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To taká krava keď čosi chce, jej stačí zabučať a dostane to priekazne i bez žiadosti s certifikátom pre elektronický podpis,
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Potrebujem si dat sravit novy Op a chcem s novymi certs. Mohol som si ted@ dat vyhotovit. uz 21.6. alebo az po 26.tom??? Podla vyjadrenia:
Od 21. júna 2021 začína ministerstvo vnútra vydávať občianske preukazy a povolenia na pobyt cudzinca s novým čipom. Doterajšiemu zariadeniu pre e-podpis /Smart Card Atos CardOS V5.0 QES EAC V1.0 version V1.0./ totiž 26. júna končí 5-ročná certifikácia a už nebude možné naň vydávať certifikáty pre kvalifikovaný e-podpis.

Doklady vydávané po 26. júni budú mať implementované nové zariadenie /CardOS DI V5.4 QES Version 1.0.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to fakt divne urobene , v menu aplikacie je moznost : Vydať certifikáty a nie Získať certifikaty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Môžem ich jebať. Mám to len kvôli firme a po 2022 radšej tú firmu zruším ako si zase platiť nový OP. V USA mám firmu a všetko som si vybavil online bez retardovaných vecí, ktoré sa menia každého pol roka.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Povedzme dosť! Zajtra čaká Slovensko obrovský protivládny protest!
OZ Kovo spojí sily so stranou Smer-SSD a so stranou Hlas-SD!!!
Chceme predčasné voľby! Chceme späť slušnosť a odbornosť! Dosť bolo rozvráteného štátu, politickí väzni patria na slobodu!
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Splietol si si stránku, psychiatria je inde, ale môžeš sa zastaviť u mňa v pondelok o 8:30 na vyšetrenie.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Dal som si overiť certifikáty tu https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/ main/zivotne-situacie/menu-doklady/ info_zoznam+certifikatov/

Mal som tam certifikát:

Kvalifikovaný certifikát
Slúži na podpisovanie zaručeným elektronickým podpisom.
Váš certifikát je platný do 10.8.2023.

Tak som si prevzal nový. A teraz tam mám dva, ten vyššie uvedený a plus tento:

Kvalifikovaný certifikát
Slúži na podpisovanie zaručeným elektronickým podpisom.
Váš certifikát je platný do 31.12.2022.

Boha im.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A comu si neporozumel?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo tam mám dva rovnaké certifikáty s rozdielnym dátumom. A ty si čomu neporozumel?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze tam bude moznost na odstranenie toho stareho certifikatu, alebo ak nie, tak ho skus revokovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trochu offtopic, ale kto dostal mailom EU covid certifikat (PDF subor), ide vam to vytlacit? V mojom subore je tlac zakazana...
Odpovedať Hodnotiť:
 

It clovek ktory toto nevie obist, si ho vytlaceny ani nezasluzi.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

OMG a kde hovorim ze to neviem obist? Len ma zaujima, ci je to len v mojom pripade tak (iny clovek mi tvrdil ze to nema zaheslovane) a ak to ma tak viac ludi, ako stat ocakava ze si s tym poradi bezny obcan.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rodne cislo pouzijes ako heslo na otvorenie a das si to bez problemov vytlacit. Len musi kdesi v kancli byt tlaciaren a musis je mat nainstalovanu na stroji kde to otvaras.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aha, cize staci si to len z PDAcka cez wifi vytlacit vo velkom kancli a len si dojdes pre hotove papiere? :D

Ale seriozne, co si predstavujes pod "bez problemov vytlacit", a co sem pleties otvaranie dokumentu heslom? To som uz urobil.

https://tinyurl.com/jx635a76
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne to ide, tlac mam povolenu :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies mi pls potvrdit ze je to ten certifikat co len teraz zacali posielat ludom? Lebo mozno hovorime o rozdielnych certifikatoch. Ja hovorim o tom, kde mas ten "zabezpeceny" QR kod ktory vedia naskenovat len policajti. Skusal si skenovat ten kod v tvojom certifikate?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozornost.

Jsem pan Wagdy Rezkel Sheikh. Pracuji s Vystar Credit Union Bank Florida USA. poskytujeme obchodní půjčku nad 50 000 USD na 10 milionů USD na 500 000 000 USD na investice do jejich obchodní organizace. budeme investovat do vaší společnosti maximálně po dobu 5 let, než splatíte fond spolu s 5% úrokovou sazbou. Poskytujeme půjčku s 5% úrokovou sazbou s maximální dobou trvání 5 let, abychom splatili částku půjčky s 5% úrokovou sazbou.

Pokud máte zájem, laskavě kontaktujte tento e-mail: wagdyrezkelsheikh@gmail.com nebo prostřednictvím čísla WhatsApp: +1 (260) 475-9549 a pokračujte v investování. dík

Wagdy Rezkel Sheikh
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Nahral som novy cert, platnost do 2022. Oplatilo sa strasne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nabízím půjčky až do výše 50 000–4 000 000 Kč, celkem i více, podle potřeby a na vyžádání. Moje úroková sazba: 3%. Termín splácení: 1 až 25 let. Děkuji za pochopení a spolupráci. E-mail : jurajcam@seznam.cz
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ked clovek napise kritiku na clanok je komentar prec do hodiny...
ked napise Syntax spam alebo sejaky smelinar tak to tu ostane..
Odpovedať Hodnotiť:
 

super, tak si pozicaj a vypadni ^.^
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ahoj,

Nabízím financování až do výše 50 000–4 000 000 Kč, celkem i více, podle potřeby a na vyžádání. Moje úroková sazba: 3%. Termín splácení: 1 až 25 let. Děkuji za pochopení a spolupráci. E-mail : jurajcam@seznam.cz

WhatsApp : +420 234 290 615
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ahoj,

Nabízím půjčky až do výše 50 000–4 000 000 Kč, celkem i více, podle potřeby a na vyžádání. Moje úroková sazba: 3%. Termín splácení: 1 až 25 let. Děkuji za pochopení a spolupráci. E-mail : jurajcam@seznam.cz

WhatsApp : +420 234 290 615
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ahoj,

Nabízím půjčky až do výše 50 000–4 000 000 Kč, celkem i více, podle potřeby a na vyžádání. Moje úroková sazba: 3%. Termín splácení: 1 až 25 let. Děkuji za pochopení a spolupráci. E-mail : jurajcam@seznam.cz

WhatsApp : +420 234 290 615

Odpovedať Hodnotiť:
 

Rychlá a urgentní půjčka do 24 hodin Nabízíme výhodné řešení dluhů, exekucí, nevýhodných půjček. Osobní půjčky * Podnikatelské půjčky * Půjčky na bydlení * Zemědělské půjčky * Půjčky na vzdělání * Konsolidace dluhu * Půjčka na kamion * Půjčka na auto * Půjčka na hotel * Půjčka na refinancování * Rizikový kapitál * Investiční půjčky * Půjčka na konsolidaci dluhu * Půjčka na inovace * Půjčka na dluh * Start-up půjčky. Půjčit si můžete od 30 000 Kč do 50 000 000 Kč. v závislosti na vašich potřebách. S úrokovou sazbou 2 %. E-mail: jeskoj55@gmail.com
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár