neprihlásený Utorok, 1. júla 2025, dnes má meniny Diana
Helikoptéra na Marse úspešne uskutočnila ďalší let

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 22.6.2021


Dron Ingenuity Mars Helicopter americkej vesmírnej agentúry NASA v pondelok úspešne uskutočnil svoj ôsmy let na Marse.

NASA o tom informuje vo veľmi stručnom oznámení.

Dron letel 160 metrov na juh a pristál v novej lokalite. Dron sa presúva južne aby zostal v blízkosti robotického vozidla Perseverence, pristál 133.5 metrov od Perseverence. Let trval 77.4 sekúnd.

O detailoch letu, výške, rýchlosti a prípadne snímkovaní počas letu, oznámenie neinformuje.

Od veľkých problémov pri šiestom lete NASA informuje o Ingenuity len veľmi stručne a doteraz zrejme stále neinformovala, aké príčiny konkrétne technicky spôsobili tieto problémy a či ich odstránila.

Ako sme popisovali v tomto článku, pred koncom prvého úseku šiesteho letu začal dron opakovane upravovať svoju rýchlosť a náklon tam a späť v oscilačnom vzore a takto pokračoval až do konca letu. Podľa telemetrie sa pred pristávaním nakláňal aj o viac ako 20 stupňov a mal výkyvy v spotrebe. Napriek problémom dron preletel aj ďalšie naplánované úseky a pristál približne 5 metrov od pôvodne plánovaného miesta pristátia.


Tretí let Ingenuity na Marse (video: NASA / JPL-Caltech / ASU / MSSS)



NASA podľa májového popisu už poznala aj príčinu tohto správania dronu, ktoré bolo zapríčinené spôsobom softvérového zisťovania pozície po nesprávnych navigačných dátach. Ingenuity používa pre zisťovanie svojej pozície dáta zo senzoru IMU, Inertial Measurement Unit, merajúceho zrýchľovanie a rotáciu s odhadmi upravovanými analýzou snímok povrchu pod dronom z navigačnej kamery.

Približne po 54 sekundách letu prišlo k problému, pre ktorý bola stratená jedna snímka. Následne ale všetky ďalšie snímky mali nesprávne časy a táto nekonzistentnosť viedla k neustálemu upravovaniu odhadov navigačným systémom a oscilovaniu. Čo konkrétne technicky spôsobilo stratu jednej snímky a následne chybné časy ďalších pôvodné oznámenie neuvádzalo.

Dronu sa podarilo podľa NASA pristáť vďaka návrhu s toleranciou významných chýb a tiež vďaka nepoužívaniu snímok z navigačnej kamery v poslednej fáze pristávania.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Návštevnosť v slovenských kinách opäť výrazne narástla
Let’s Encrypt prestala posielať upozornenia na exspiráciu, k dispozícii sú iné možnosti
SEPS zvýšila limity na pripojenie väčších fotovoltaických a veterných elektrární
Apple čoskoro uvedie lacnejší MacBook postavený na CPU pre iPhone
Google investoval do fúznej energie
Budúcoročné Intel CPU údajne zvýšia výkon až o 60%
Preskakovanie reklám žiada zakázať už aj Joj, o dva týždne
Vydaná aktualizácia OS pre routery OpenWrt 24.10, podporuje Raspberry Pi 5
Tesla prišla sama z továrne k zákazníkovi, ale s iným softvérom
Anker kvôli riziku požiaru vymieňa power banky aj v Európe


Diskusia:
                               
 

dovtedy s tym vrtulnikom ci co to je budu poletovat nad marsom, pokial ho nerozbiju... a som zvedavy kto to tam potom pride upratat... a na koho sa budu vyhovarat...
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Preco sa vobec niekto obtazuje komentovat taku hovadinu? To je Tvoj zivot tak nudny/nezaujimavy ze takouto formou si vyhladavas pozornost? A to i za cenu, ze robis zo seba primitiva? Ubohe..
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Kým sa rodičia snažia čo len vyžadovaním odpovedí deťom organizovať život, je i zodpovednosť za obsah plienok priekazne jednoznačná.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Lebo toto je DSL.sk a odborna komisia tu den co den hlada najlepsie riesenia nielen pre NASA, ale aj pre vedecku komunitu celeho sveta!!!
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Den čo den
krásnej Den
Co nejdýl
Kde lásku brát
Jen tobě
Nejsi Sám
Verím Náhodám
Girotondo
Náhodou
Momentka

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Preco sa vobec niekto obtazuje komentovat taku hovadinu? To je Tvoj zivot tak nudny/nezaujimavy ze takouto formou si vyhladavas pozornost? A to i za cenu, ze robis zo seba primitiva? Ubohe.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

moze lietat ale len aby ta mamka videla
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

no predsa na stratenom snimku bola tajna ruska zakladna :-)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Snaha hodiť to na rusov je vzhľadom k miestu pristátia úplne smiešna. Každému rozumnému človeku je jasné, že by rusi priekazne neumiestnili na Marse druhú tajnú zakladňu voči pôvodnej tak nevhodne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

japonská

(ne, čínská ne! ä
Odpovedať Hodnotiť:
 

Povedal by som, ze na Marse su teraz lepsie podmienky na let helikopterou, ako na Slovensku. Minimalne co sa tyka prehrievania sa.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár