Dron Ingenuity Mars Helicopter americkej vesmírnej agentúry NASA po oddelení od robotického vozidla Perseverance zvládol dôležitý míľnik a prežil samostatne prvú chladnú noc na Marse.
Nočné teploty v lokalite krátera Jezero dosahujú až -90 stupňov C, aká bola teplota v prvú noc oznámenie neinformuje. Nízke teploty by mohli poškodiť nechránené elektrické komponenty a batérie, ochranu pred nimi zabezpečuje izolácia a vyhrievanie.
Doteraz sa batérie dronu dobíjali zo zdroja Perseverance, po oddelení od vozidla sa dobíjajú z jeho solárnych panelov.
Podľa aktuálnych informácií sa prvý let uskutoční najskôr 11. apríla. Pri svojom prvom lete sa Ingenuity podľa skorších informácií vznesie do výšky 3 metrov, zostane tam 30 sekúnd a následne pristane. Stúpať bude rýchlosťou 1 meter za sekundu.
Dron Ingenuity položený na povrchu Marsu, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech)
NASA plánuje päť testovacích letov a ďalšie lety by mali byť vo výške cca 4.5 metrov nad povrchom do vzdialenosti maximálne stoviek metrov s dĺžkou letov do 90 sekúnd. Testovanie má trvať 30 dní na Marse.
Atmosféra Marsu na povrchu je oveľa redšia ako na Zemi, má len rádovo jedno percento hustoty pozemskej, a lietanie pri povrchu je rovnako náročné ako na Zemi vo výške 30 km. Nižšia je ale aj gravitačná sila, dosahujúca približne 38 percent pozemskej.
Video ukazujúce testovanie dronu (video: NASA)
Aby dron mohol v týchto podmienkach lietať, má dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ, ktoré sa otáčajú podľa skorších informácií rýchlosťou 2537 otáčok za minútu. Helikoptéry na Zemi majú rádovo 10-krát nižšiu rýchlosť. Vrtule sú dlhé cca 1.2 metra a dron má len 1.8 kg.
Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň bude zbierať vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.
Re: Ludia na amarse
Od: Hamster
|
Pridané:
7.4.2021 7:01
Však iste, lenže to sa moc neosvedčilo. A ľudské fekálie treba hooodne hlboko zakovať a prípadne aj dezinfikovať. Nič iné. Tie naozaj na nejaké "zúrodnenie" nie sú ani najmenej vhodné.
ultraradikalny optimalizatorizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
6.4.2021 10:41
Tak logicky, že to nešlo otestovať, nakoľko nízke teploty na Marse sú diametrálne odlišné ako nízke teploty na Zemi. Veď najmä preto pôsobí tá obsesia so špeciálnou optimalizáciou dĺžky a tvaru vrtúľ kontroverzne, že tým pádom to nie je ani s ostatnými jednotkami SI priekazne vyhrané.
ako tam tak presne zistia ako vysoko myjú vrtulníček?
a stúpanie 1 m za 1 sekundu? No aj celkom dosť. Aby im to pri klesaní nepolámalo tú chabučkú plastelínovú konštrukciu.
Žeby pomocou fyziky? Napríklad môžu vyhodnotiť zmenu tlaku, čo však pravdepodobne robiť nebudú, pretože je oveľa jednoduchšie použiť radar, alebo laser. Na margo "chabučkej plastelínovej konštrukcie", je pre mňa až zarážajúce, ako veľa ľudí (čiže sa v tom rozhodne neocitáš sám) sa samo zhadzuje svojimi komentármi, zhadzujúcimi ľudí, ktorí majú nadpriemerne vedomosti, vzdelanie a skúseností, alebo zhadzovaním ich práce a poduktov, ktoré posúvajú hranice a nikto pred nimi ich zatiaľ nespravil.
Asi ako detegovať? Čo nemáme v slovenčine iné slová? A urobiť je akože nespisovné??
Alebo ten pablb výraz:
Mi napadlo... Mňa niečo napadlo, napríklad myšlienka.
Prečo by to nemohlo byť rovnako spisovné?
Je to rovnocenne slovo. Prosim, ked uz zhadujes ludi, nechaj aspon slova na pokoji.
Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003 – kodifikačná príručka.
spraviť dok. urobiť: s. (si svoju) robotu, s. skúšku;
s. uzol, s. raňajky, s. chybu;
Navrhujem vytvoriť malú slovenskú vesmírnu plachetničku. "Surfovala" by po lúčoch slnka až do hlbokého vesmíru. Na palube bude mať pravú bačovu oštiepku a klobásu. Verme, že to mimozemšťania nebudú pokladať za biologickú zbraň.