neprihlásený Piatok, 24. januára 2025, dnes má meniny Timotej
Po 15 rokoch sa Linux na desktop nedostal

Mimoriadne úspešný mesiac august, v ktorom si Linux získal vďaka udalostiam týkajúcim sa tohto operačného systému viac mediálnej pozornosti ako obvykle, zakončil jeden z troch najpoužívanejších OS na desktope v piatok 15. výročím svojej existencie. 25. augusta 1991 totiž Fín Linus Torvalds oficiálne oznámil jeho vývoj a dostupnú pracujúcu verziu. Odvtedy sa Linux presadil vo viacerých segmentoch počnúc mobilnými telefónmi a končiac superpočítačmi, na desktope ale zatiaľ tento úspech nezopakoval.

DSL.sk, 28.8.2006


25. augusta 1991 vtedy 21-ročný študent Helsinskej univerzity, Fín Linus Torvalds, v niekoľkých príspevkoch do comp.os.minix news konferencie oznámil vývoj jadra operačného systému dnes známeho pod označením Linux pre 80386 procesor.

Linux tak v piatok oslávil 15 rokov svojej existencie.

S Linuxom sa počíta

V týždňoch predchádzajúcich výročiu sa udialo a bolo oznámených viacero pre Linux veľmi dôležitých udalostí.

Medzi najdôležitejšie patrí ohlásenie priamej podpory Linuxu prvým významným výrobcom PC, spoločnosťou Lenovo. Lenovo, ktorá je po odkúpení PC divízie IBM tretím najväčším výrobcom PC na svete, začala tento mesiac ako prvý veľký výrobca dodávať notebooky s predinštalovaným Linuxom v podobe SUSE Linux Enterprise Desktop 10.

Ďalšou významnou udalosťou je oznámenie Motoroly, druhého najväčšieho výrobcu mobilných telefónov na svete s 23% podielom na trhu a niekdajšieho lídra tohto trhu, že Linux začne využívať ako hlavný operačný systém vo svojich telefónoch.

Už v roku 2007 uvedie Motorola viacero mainstreamových telefónov strednej a nižšej triedy založených na Linuxe a v nasledujúcich niekoľkých rokov začne produkovať väčšinu telefónov s Linuxom. Podľa Motoroly navyše Linux predbehne v mobiloch Symbian v roku 2010.

Treťou významnou udalosťou je ohlásenie zahrnutia hard real-time podpory do hlavného linuxového jadra. Úspešná implementácia real-time v jadre a podpora aplikácií, kde je to potrebné, môžu dať Linuxu na desktope výraznú konkurenčnú výhodu oproti Windows aj pre bežných užívateľov v podobe skutočnej okamžitej odozvy a podpore aplikácií vyžadujúcich real-time vlastnosti.

Zaujímavou správou je aj sprístupnenie open source ovládačov grafík od Intelu, najväčšieho výrobcu GPU v PC vďaka svojim integrovaným grafikám.

Tento mesiac zároveň projekt One Laptop Per Child oznámil konkrétny záujem viacerých krajín o nákup jeho 100-dolárových notebookov bežiacich na Linuxe a dátum spustenia ich výroby už na november tohto roka. Podľa optimistických odhadov počet dodávaných 100-dolárových notebookov bude tvoriť významnú časť celkovej celosvetovej produkcie PC.

Podľa zatiaľ oficiálne nepotvrdených informácií by na Sony PlayStation 3 s pevným diskom mal byť inštalovaný rovnako Linux.

Linux a GNU

Termínom Linux sa v súčasnosti zvyčajne označujú celé linuxové distribúcie a platforma, Linux ale pôvodne označoval len samotné jadro.

Základné open source aplikácie používané v linuxových distribúciách, ako napríklad samotné nástroje pre kompiláciu, shell a ďalšie, vznikli už niekoľko rokov pred prvým Linux jadrom v rámci projektu GNU.

GNU projektu ale chýbalo samotné jadro, keď vývoj jadra Hurd bol zdĺhavý a nikdy sa úspešne nedokončil. Softvér pôvodne napísaný GNU na čele s Richardom Stallmanom ale tvoril dôležitú súčasť pri prvých verziách Linuxu a tvorí ju dodnes.

Linuxové jadro si osvojilo open source licenciu GPL používanú GNU, ktorá dovoľuje modifikácie open source softvéru kýmkoľvek pod podmienkou, že tieto modifikácie a odvodený softvér budú rovnako zverejnené pod GPL licenciou.

Aj toto výrazne podporilo rast Linuxu a jeho jadra, ktoré narástlo z 10,239 riadkov kódu v septembri 1991 na takmer 7 miliónov riadkov v súčasnosti. Približne už len 2% kódu súčasného jadra napísal Linus Torvalds.

Kde sa Linux presadil

Linux sa doteraz výrazne presadil alebo začína výrazne presadzovať v oblastiach, kde jeho úspech nebol závislý na ponuke softvéru tretích strán pre tento operačný systém, kde výber hardvéru bol na dodávateľovi a nie užívateľovi respektíve výber mohol byť prispôsobený požiadavkám Linuxu a kde Linux nemuseli konfigurovať nešpecialisti.

Linux sa presadil výraznejšie najskôr v segmente x86 serverov, keď vznikal spolu s oficiálne o 19 dní starším World Wide Webom. Umožnil tak na v 90-tych rokoch ešte nekomerčný a neziskový Internet pripájať relatívne lacný hardvér.

V súčasnosti má Linux významné postavenie a začína dominovať aj v tzv. embedded špecializovaných zariadeniach, akými sú napríklad domáce routre, set-top boxy, telefóny. Tieto vyžadujú len obmedzené množstvo softvéru dodaného priamo výrobcom zariadení a konfigurácia je užívateľovi dostupná len na najvyššej úrovni v podobe nastavení parametrov aplikácií.

V poslednej dobe po výraznom náraste výkonu serverov s x86 procesormi, hoci Linux je portovaný aj na množstvo iných hardvérových platform, sa presadzuje aj v superpočítačoch. V júnovom rebríčku Top 500 najvýkonnejších superpočítačov sveta až 367 z 500 superpočítačov beží na Linuxe.

Kde sa Linux nepresadil

Linux sa doteraz nepresadil na desktope a v súčasnosti má podľa názoru niektorých odborníkov väčšie šance stať sa reálnou konkurenciou Windows Mac OS X od Apple.

Za doterajším jednoznačným neúspechom Linuxu na desktope je respektíve bolo niekoľko dôležitých faktorov. Najdôležitejším je pravdepodobne nedostupnosť dostatočného množstva kvalitných aplikácií pre túto platformu, keď iba pre malé percento užívateľov sú k dispozícii všetky nimi vyžadované aplikácie v kvalite porovnateľnej s ich Windows alternatívami.

Dôležitým faktorom bola donedávna aj prílišná komplikovanosť linuxových distribúcií pre bežných užívateľov, keď minimálne občasné využívanie príkazového riadka bolo nevyhnutné. Hoci zvyčajne Linux poskytuje užívateľovi viac možností, základnú funkčnosť je väčšinou jednoduchšie dosiahnuť vo Windows.

Podceňovať sa nedá ani kvalita užívateľského rozhrania, keď napríklad ani v súčasnosti nie je vyriešená mimoriadne dôležitá otázka fontov distribuovaných v linuxových distribúciách. Zvyčajné Deja Vu alebo Bitstream Vera fonty kvalitou nie sú porovnateľné so štandardnými fontami Microsoftu. Nezanedbateľným problémom je aj typicky nízka ergonómia základných nastavení grafického užívateľského rozhrania.

V neposlednom rade Linux bol a v niektorých prípadoch stále ešte je neakceptovateľnou voľbou v prostrediach závislých na dominantných propietárnych formátoch a protokoloch z iných platforiem.

Najviditeľnejšími prípadmi boli donedávna webové stránky optimalizované pre Internet Explorer porušujúce W3C štandardy a napríklad využívajúce ActiveX, v súčasnosti pre relevantný podiel Firefoxu a prispôsobenie sa tomuto faktu stránkami je tento problém už iba okrajový. Stále významným problémom ale zostávajú napríklad propietárne formáty Microsoft Office aplikácií.

V niektorých prípadoch je problémom pre presadenia sa Linuxu nedostatočná podpora zo strany výrobcov hardvéru, keď nedodávajú žiadne alebo len neplnohodnotné ovládače a alternatíva napísaná Linux komunitou neexistuje alebo nie je dostatočne aktuálna alebo kvalitná.

Linux poskytujúci viacero výhod v podobe napríklad efektívnejšieho využívania hardvéru sa tak dokázal doteraz presadiť typicky iba na desktopoch IT špecialistov respektíve technicky zdatných užívateľov, ktorých požiadavky na dostupné aplikácie linuxová platforma spĺňa.


      Zdieľaj na Twitteri


Bude podľa Vášho názoru niekedy Linux na desktope úspešný? (hlasov: 392)

Áno      76%
Nie      24%


Najnovšie články:

Teslu na známej hackerskej súťaži nehackli
Vydaná beta verzia Androidu 16, s jednoduchšou inštaláciou
Sprístupnený nový Star Trek film
Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený
Na hackerskej súťaži hackli štyri nabíjačky elektromobilov
K dispozícii upgrade na Linux Mint 22.1
Netflix na domácom trhu opäť zdražuje


Diskusia:
                               
 

tak cakam slusny falme :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

*flame, ale to je jedno
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po 15 rokoch sa Linux na "moj desktop" DOSTAL!!!
Tiez to vidim na FLAME
Odpovedať Hodnotiť:
 

ludia ktori nie su pocitacovo negramotni Linux urcite pouzivaju takze je diskutabilne ci sa linux na desktop dostal alebo nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nedostal ? :)))))))))))))))
tak to je napis jak ..... omg toto dsl sk je uz pekne o nicom

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nedostal :) Aj QNX sa používa aj na desktope, takému istému nadpisu s QNX by ste sa ale zrejme nečudovali...

Čo sa týka nadpisu, nadpis nijako nevybočuje zo štandardného spôsobu akým sa nadpisy zvyčajne tvoria, nie je možné do nadpisu dostať všetky detailné podmienky, okolnosti, presné významy doplnené vysvetleniami, atď.

Použitie takéhoto, pre niekoho možno ostrého nadpisu, odôvodňujú čísla. (Mimochodom sám používam Linux na jednom z desktopov.)

Za najpresnejšie štatistiky skutočného reálneho využívania Linuxu na desktope založené na konkrétnych meraných údajoch sa považujú štatistiky návštevnosti webových stránok, ktoré v niektorých prípadoch (aktuálna augustová od OneStat.com) dokonca celosvetovo prisudzujú cca Windows 97%, Mac OS (X) 2.5%, Linuxu 0.5%.

Nejaké iné údaje, založené na odhadoch, hovoria o vyššom podiele Linuxu, zvyčajne ale maximálne do 3%.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja uz si prispevky typu "co to je za nadpis" ani nevsimam, skorej mi pripada ze sa dotycni nevedia nejak vyjadrit k samotnej teme a citia potrebu prejavit sa. Ked uz clanok je napisany celkom schopne tak aspon napadnu nadpis. Skuste davat len LINUX, a aj to bude niekto buzerovat....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zase nejaky zamindrakovany linuxak utoci "kto nie je negramotny urcite pouziva Linux" - a preco by mal?? Odhliadnuc od toho, ze existuju aj ine *nix systemy, tak preco kazdy pocitacovo gramotny clovek MUSI URCITE pouzivat JEDINY BOZSKY SUPER Linux?
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak. negramotny je ten co si svoj win nevie nastavit a udrziavat ho. Linux som osobne mal, strasne malo softov na to je a aj tak som kopec veci robil vo wine...
Odpovedať Hodnotiť:
 

strasne malo softov??? skor na win sa tazko zhanaju softy. ved na take ubuntu mas v repozitaroch cca 19000 balickov !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux sa na desktopy nedostal. A dufam, ze sa ani nedostane a dufam ze zmizne aj z prostredia serverov a mobilnych telefonov ;o) ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Velmi pochybujem o tom, ze linux zmizne zo serverov, cize dufate marne.Potom by bol internet nepouzitelny, lebo widle by to nezvladli, to by sa najprv museli naucit v Mrkvoshite programovat.Firmy si nevyberaju linux kvoli cene, ale stabilite.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux je velmi stabilny - ked na nom nic nebezi
Odpovedať Hodnotiť:
 

ozval sa odbornik, ktory videl linux iba na obrazku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bezi na nom viac ako 80% serverov na svete
Odpovedať Hodnotiť:
 

chlape, ty si the best humorista :-)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Moja rec. Ja si myslim a niekolko krat sa mi to potvrdilo : Co je zadarmo, za vela nestoji ;o) ... 602 PRO PC Suite, Open Office, Linux, atd...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si tak staticky ako Win :-) Ty robis v SPP ?? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux je velmi stabilny - ked na nom nic nebezi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Velmi pochybujem o tom, ze linux zmizne zo serverov, cize dufate marne.Potom by bol internet nepouzitelny, lebo widle by to nezvladli, to by sa najprv museli naucit v Mrkvoshite programovat.Firmy si nevyberaju linux kvoli cene, ale stabilite.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam Linux na desktope. Podla mna je kvalita uz na velmi vysokej urovni (napr. KDE 3.5.4; OpenOffice 2.0.3 su naozaj skvele a skutocne stabilne aplikacie)
Najviac mu brani zotrvacnost velkych firiem k Windows, ci uz vyrobcov hardware alebo software. Ale aj to je len otazkou casu... :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa, veľmi triezvy článok. Ďakujem zaň, príjemné čítanie. GNU/Linux je aj na mojom desktope. A netrvalo mu to ani 15 rokov, keďže sa s Tuxom navzájom poznáme asi 7 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mnoho z najvacsich nemeckych miest (ich sprava, univerzity) prechadza kompletne na linux. Ked si zaplatite firmu ktora vad doda ovladace a spravi distribuciu a pripadne napise specializovany program (pre urad) tak je to v takom meritku furt omnoho lacnejsie ako win. A odpada rutinne preinstalovanie chronicky zavirenych pocitacov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja bohuzial musim suhlasit s autorom clanku. Ma pravdu v tych dovodoch preco sa linux nepresadil. U mna je trnom v oku hlavne ergonomia ovladania a tiez sa mi zda ako keby sa zastavil vyvoj aplikacii pod linuxom co je velka skoda pretoze mam tento OS celkom rad (resp. mam rad vsetko co neni od microshitu :D).A tiez sa mi zda ze novsie distribucie uz nesu take stabilne a rychle ako tie starsie. Napr skusal som fedoru core 5 a po nejakej chvili mi uz dosli nervy ked som sa snazil pustit program na instalaciu balikov. Nech si hovori kto chce co chce pre mna je zatial najlepsi linux mandrake 10.0 aj ked je uz celkom dost stary. Uvidime ako to dopadne so SuSEom popripade novymi mandrivami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co takto vyskusat ubuntu?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Takisto súhlasím s autorom článku. LINUX sucks.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako autor článku Vás môžem uistiť, že to sa tým autor rozhodne nesnažil povedať... :)

Je to podľa možností čo najreálnejšie a čo najobjektívnejšie zhodnotenie pozície Linuxu v súčasnosti.

Že sa zo spomenutých dôvodov Linux na desktope vo väčšej miere nepresadil, ešte neznamená, že tam vôbec nepatrí alebo že sa tam nepresadí možno v budúcnosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ked to puuuustas na 486-ke!!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne to tiez trvalo kratsie ako 15 rokov... vystriedal som par distier a zakotvil som u SuSE, kedze podla mojho nazoru je asi najlepsia... Co sa tyka ovladacov, tak nejake sa daju najst aj priamo od vyrobcov, alebo existuju aj univerzalne ovladace. Jadro vsak pozna takmer vsetok bezny HW. Co sa tyka aplikacii, tak nesuhlasim, pretoze aplikacii je strasne vela, treba len vediet hladat. co sa tyka ergonomie ovladanie, je to len sila zvyku, treba si zvyknut, ze to nenajdete tam ale inde, kde mate vsetko pokope. co sa tyka fontov, nesuhlasim, nemal som ziadny problem zvyknut si, a uz ani neviem ako vyzeraju tie windowsacke, teraz mam iny pocit, ze tie su nejake divne...

ako vravievam, treba si len zvyknut.
Ked ste prvy krat videli Win vedeli ste ho ovladat??? tak isto aj linux, treba si len zvyknut... preto vrelo odporucam linux, vsetkym ktory potrebuju inet, multimedia, kancelariu.. ked sa chcu hrat tak existuje nadstavba na KDE/gNome Wine a vela veci win rozbehate aj pod WINE.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Ako vravievam, treba si len zvyknut."
Mas pravu na Windows, aj Linux si treba zvyknut. V clanku sa spomin aj Mac OS, ktory je s pomedzi tychto 3och spominanych OS najviac intuitivny, a teda si nan treba anjmenej zvykat.

"Jadro vsak pozna takmer vsetok bezny HW."
Ako snad vsetko aj toto ma svoje pre a proti. Podla mna, naopak, keby sa nejaka firma rozhodla podporovat plne funkcne len vybranny HW, a ponukla by k nemu plne funkcne a intuitivne open source alternativy SW (sam hovoris, ze ich je strasne vela, treba vybrat len "tie spravne"), Tak to moze velmi silne konkurovat aj Mac OS. Podla mna na doterajsom malom presadeni sa Linuxu na desktopoch ma svoj podiel aj to, ze Linux dava az prislis velky vyber. A to doslova cohokolvek, od podpory HW az po SW apliakcie. Uz ale spomenul, ze aj toto ma svoje pre a proti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano vedel som windows ovladat hned ako som k nemu prvy krat sadol, nikdy som napr. necital ziadnu prirucku na win :-), a o linuxe sa radsej vyjadrovat nebudem :-), ale verim ze postupom casu sa to zlepsi, a raz to bude aj pouzitelne :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bez urazky mozno ako obycajna lama co nepotrebuje nic nastavit, doinstalovat ziadny hadwer, len pustit naistalovany soft or hry tak ten manual nepotrebujes fakt citat.
A aj linux ktory je naistalovany a funkcny sa da ovladat bez citania manualu, dokonca rovnako konfortne aj pre lamu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

U mna sa uz presadil, skusal som Suse, RedHat, Fedoru ale najviac ma oslovil Ubuntu.
GNU/Linux je na desktopy pripraveny, akurat nanho nie su pripraveny uzivatelia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Súhlasím s autorom, Linux sa nepresadil na desktope z dôvodu podpory hardvéru od výrobcov, keď niekto vyžaduje program, ktorý beží len pod Windowsom a nevie nájsť zaň vhodnú "alternatívu" alebo jednoducho nevie nastaviť desktop ako vo Windowse a nemá sa chuť a čas učiť nové veci. A ešte jeden problém, zvoliť vhodné distro, ktoré bude dobre spolupracovať s hardvérom a vyhovovať užívateľovi.

Používam na mojom booku Linux niečo vyše roka a tiež som mal popriňon na začiatku aj inštaláciu Windowsu, kým som rozbehal modem. Teraz už mám nahodený singe Linux a je to v poho, netvrdím že Linux ako aj Windows sú 100% OS. Ale Linux mám radšej najmä kvôli bezpečnosti a licenciám.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som to trocha preformuloval. Hlavny dovod preco sa Linux nepresadil je fakt ze vacsina tejto planety uznava Windows pomali ako bozstvo. Trvalo 15 rokov kym sa niektore firmy vobec rozhybali k podpore Linuxu. Kolko trvalo kym zacali prisposobovat ovladace Viste? Co myslite, co by sa stalo keby Torvalds vyhlasil podmienky za ktorych udeli nalepku "Linux ready" ?
(myslim ze prave tomuto sa vravi flame :( Pardon )
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze nemas celkom pravdu. Sam pouzivam Ubuntu a som velmi spokojny no Linux stale nema sancu presadit sa na ukor Windows v tak vyznamnej miere, pretoze zatial neexistuje Linux s tou relativnou "jednoduchostou" Windows - cize system ktory po instalacii vie bez AKEJKOLVEK konfiguracie prehrat film s titulkami a diakritikou vo vsetkych formatoch, mp3, flash, spustis bez emulacie prostredia vsetky hry, 99% hardware je kompatibilnych (grafika, najnovsie MB, TV karta atd.)

az bude distribucia Linuxu, ktora to obsiahne (hoci IMHO je to hlupost kvoli podstate a prinosu tohto systemu), tak bude mat Linux absolutnu sancu prevalcovat Windows..skor urcite nie.

To je vsak v hlavnej miere zavisle od vyrobcov HW, ktori su brzdou pre rozvoj Linuxu na desktopoch a tiez vyrobcov hier, resp. trendu DirectX na ukor OpenGL.

Nesuhlasim s nazorom v clanu, ze dovod nepresadenia Linuxu je nedostatocny pocet kvalitnych aplikacii ako nahrada za tie vo Windowsoch - existuju aplikacie, ktore su "nenahraditelne" (zavisle na prostredi Windows - Visual studio atd. a tiez niektore profesionalne graficke studia a pod.), no rozhodne pre 99% potencionalnych uzivatelov PC su alternativne aplikacie v Linuxe postacujuce.

Pekny den :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nedalo mi na teba nereagovať: čo sa týka multimédií. Neviem o tom, že vie Windows bez doinštalovania kodekov prehrať film s titulkami. Naopak vie to napr. Mandriva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ok, tie titulky som mierne prehnal..no rozhodne nie je treba sa hrat s tym aby ti fungovala diakritika (linux vlastna skusenost) a bezny player typu bsplayer ti titulky prehra s lubovolnym nazvom atd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nuz, toto celkom nesplna ani Windows, ale suhlasim ze "rozbehat" na nom hru, je omnoho jednoduchsie. Opat je to vsak problem skor zo strany tvorcov, hry i programu sa tvoria vo vacsine len na Windows.

Mozno by sa to dalo nazvat 'Zotrvacnost'
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja osobne som pouzival cas niektore distra GNU/Linux-u
a napriek niekolkym zaciatocnyckim problemom
s nastaveniami a podobne, nemozem tvrdit,
ze to bolo strasne, alebo by sa stym nedalo robit,
napr Ubuntu ma naozaj velmi pozitivne prekvapilo.

Moj problem vsak bol/je, ze som mal dual boot s WinXP
no a ked som nieco potreboval rychlo spravit,
alebo nieco s cim som xcel mat istotu, ze to bude dobre,
zvolil som Win, linux som zvolil viac menej na take
pohrajkanie sa, prebadanie, skusanie, nastavovanie,
ked som mal cas...
Odpovedať Hodnotiť:
 

anketa je pekna, tiež si myslim že linux sa niekedy presadi aj v desktopoch, lenže osobne si myslím že to nám už bude jedno. V najbližšom desaťročí to určite nebude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

SLAX CZ a DANIX su best
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je naozaj tazke najst nahradu za programy ako PHOTOSHOP, FRUITY LOOPS, COREL a podobne. Nevyhoda je hlavne v slabom programovatelskom interface, kde ked si vezmeme taky Visual Studio sa maju vyvojari v Linuxe co ucit.. Mnohi zrejme povedia, vsak je tu KYLIX.. velmi kvalitny nastroj.. pravda.. ale jeho cena je neskutocna a teda aj ked mame system zadara, tak zaplatime neskonale vela peniaze za vyvojove studio a este mame malo potencionalnych zakaznikov na kupu nasho produktu. Naproti Windows, ktory v tomto ohlade jasne vediet (najma moznosti predat nas soft a dokonca aj nakladov na vyvoj).

Pred asi mesiacom som skocil pod SUSE 10.0. GIMP po zaciatkoch objavovania nahradil vacsinu funkcii, ktore som pouzival vo PHOTOSHOP (priznavam, mnohe mi chybaju, ale objavil som nove postupy a moznosti). Sme asi lenivy znizit sa k objavovaniu veci v inom editore. Je trochu nemotorny, ale podla mna v nom dokazete vela veci, co bezne v PS. (nehovorim o retusovani a profi vyuziti - aj ked aj to moze byt diskutabilne).
Co sa tyka Fruity, tak LMMS sa len rozbieha. Sice sa to kvalitou ani zdaleka nestvera na FL, ale ak to bude pokracovat, tak to bude velmi dobry editor. Co sa tyka INKSCAPE, tak urcite nenahradi COREL, ale ma dostatocne vela nastrojov aby postacil beznemu uzivatelovi.
Mnohe programami v Linuxe su dnes na urovniach programov z Windows v jeho zaciatkoch. Treba dat cas a oni/y "dozreju".
Nato vsak treba viac uzivatelov, viac vyvojarov, viac ludi, ktory budu ochotny venovat svoj cas... Linux nie je este pre bezneho uzivatela.. ale to len preto, ze od neho caka nieco, co ma Windows. A to on predsa nemoze poskytnut...
Odpovedať Hodnotiť:
 

kylix urcite nie je kvalitny vyvojovy nastroj. Bol som nuteny v nom pracovat a vysledkom kompilacie som nemohol byt spokojny.. v Borlande si asi nikdy nepotrpia na kvalitnom vystupe.
Co sa tyka Corelu a FruityLoops, urcite profesionalovi chybat na linuxe nebude.. Profesionala by asi viac zaujimal Illustrator alebo taky Cubase popripade Reason.

Odpovedať Hodnotiť:
 

ako kazdy som vyrastal pri windowse a vsetko co som sa naucil na PC som sa naucil na windowse. Ale ked som sa dozvedel o linuxe tak ma to vzdy lakalo vyskusat nieco nove, nieco ine ako maju setci, zacal som sa pasivne o linux zaujimat a nakoniec som si ho aj stiahol s netu a dal na moj comp. Velmi sa mi paci. Naozaj je stabilny, bezpecny, uzivatel si ho moze prisposobit podla svojich predstav, a graficky sa mi ties viac paci ako windows. Ale jedinu jedinucku chybu ktora ma na nom trapi je ta ze linuxak pri instalacii softu musi stale riesit problemi zo zavoslostami. Nestalo sa mieste zeby som nieco stiahol nainstaloval bez problemov a hotovo ... ako v pripade windowsu. Toto hlavne by mohli riesit vivojari linuxu.. lebo to ma od neho na 30% odradza.. ale som velky nadsenec linuxu a tak pre mna nikdy nebude tux nepriatelom ale velkou vyzvou. Tiez je smutne ze vyrobcovia hardveru sa k linuxu stavaju akoby windows bol jediny OS...(monopol je svina) Ale fandim linuxu hlavne koli tomu ako sa dokazal dopracovat k takmernej dokonalosti bez financovania,sile a oddanosti linuxovej komunity riesit vsetky problemy hoci aj take ktore by mal riesit niekto iny a nie komunita linuxu. Preco by sa linux mal prisposobovat hardveru,ked hardver je stale a stale prisposobovany windowsu. Lebo to ze na linuxe nejde to alebo ono neje chyba linuxu ale vyrobcov hardveru a softveru. A verim tomu ze keby sa do linuxu pchalo tolko penazi ako do toho trapneho windowsu, linux zadupe windows hlboko hlboko do zeme. A co sa tyka mojho nazoru.. pre IT profesionalov bude linux respektive hocijaky unixOS stale volbovcislo 1*
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gratulujem!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

gratulujes za co?
Odpovedať Hodnotiť:
 

konecne normalny nazor ktory nevyzera jak od 10 rocneho decka. len chcem dodat ze v ubuntu cez apt-get zavislosti riesit netreba... a cez neho nainstalujes naozaj vsetko...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux nikdy nebude úspešný ako win:D Je to parta hnupov ktorý si myslia že sú in:D , ako na server no problem ale na desktop? :D Akože aj moja baba by rada skúsila Lin. ale ked sa scela poradiť na nejakom Lin. českom portále tak miesto pomoci sa dočkala ráznej odpovedi : "Ked to nevieš tak sa do toho neser"! a to nieje sama, takže,..:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

fuuha tolko komplexov v par vetach som este nevidel .) za predpokladu, ze by som take Ubuntu v priebehu hodky doladil na stav aky mam dnes doma (som linux user zaciatocnik) tak by ho kludne a bezproblemov mohla pouzivat aj moja stara mamka, tym padom ktokolvek..kym nebudes pouzivat Visual Studio a pod. a nie si hrac tak je takyto system plne postacujuci - dokonca podstatne kvalitnejsi a zadarmo
Odpovedať Hodnotiť:
 

LINUX SA NA DESKTOP DOSTAL!! Ja pouzivam linux od nejakeho 1996 - vtedy s nim boli velke problemy, ale dnes je to v pohode.

Aj firma v ktorej robim presla pred dvomi rokmi uplne na Linux (servery aj desktopy). Je to cca 70pocitacov. Pouzivame distribucie debian (server) a ubuntu (desktop). Nie je ziadny problem a dokonca sme aj nasich zakaznikov naucili dodavat dokumenty v standardnom formate (RTF)!! Takze citanie v OpenOffice je ok. Zo zaciatku sposoboval problemy nestandardny format od MS, ale ako pisem presvedcili sme dodavatelov/odberatelov na standard a je to bez problemov.

Dokonca aj sliepky (sekretarky) zvladli prechod z win na linux za dva tyzdne a teraz ho vysmiate pouzivaju a su spokojne, ze im nechodia ziadne virusy a mozu si pozerat vsetko, co im pride cez email (rozumej same sprostosti, vtipy, ...). A co sa financnej stranky tyka, tu ani nemusim spominat. Usetrilo sa obrovske mnozstvo financii a este sa aj usetri kedze nebudeme potrebovat nakupit nove licencie na MS Vista a novy Office. Staci nam apt-get upgrade ;-)

Takze moja skusenost s Linuxom je viac ako pozitivna! Mam aj pocitac s windowsom kvoli hram a niektoremu softu, ktory pre linux nie je, ale ten pouzivam minimalne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Su to vyslovane zavazajuce sprostosti co pises o pouzivani linux. Mame vo firme 185 PC, z toho 2 PC s linux. Tie 2 PC s linux z hladiska udrziavania zaberu tolko casu, ako zvysnych 183 na ktorych je XP prof. Linux je tak dobry pre studentov a dochodcov nie do ostrej prevadzky!
Odpovedať Hodnotiť:
 

jozo, tak asi mate neschopnych administratorov v robote. My s tym totiz nemame sebamensie problemy. Spravuje to jeden clovek a ako hovorim je to bez problemov.

A chcem vidiet administraciu 2pc s linuxom, ktora trva dlhsie ako zvysnych 183 masin z win - ak to tak je, tak ste fakt neschopaci prvej triedy.

Ja neobahujem LINUX. Iba som pisal, ze ho je mozne pouzivat na desktope uplne bez problemov a v nasej firme sa jeho nasadenim usetrilo kopec roboty a starosti ...

A btw: chcem vidiet, ako dochodca pouziva linux! Pre neho je vhodnejsi windows!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Predpokladam ze tie 2 kompy drzia celu siet 183 XP-ciek. ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

smiem vediet aku tam mate distribuciu?
Pretoze je zopar velmi nepodarenych, o ktore sa vazne treba starat ako o tamagochi.. napriklad taka Mandriva si vie zit vlastnym zivotom..
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak potom nevies o com rozpravas a si chory winshitak skus nieco zmenit pod win .... "pohli ste myskou - restartujte pocit" pod lin sa to da bez problemov a dokonca updatovat cele jadro bez potreby restartu. Ale podme k praktickej veci uz niekolko rokov pouzivam slackware linux a poznam aj mnoho firiem kde im pod tymto lin bezia servre a je zaujmave ze uz viac ako 2 roky tieto servre bezia bez restartu .... a to je jeden dovod preco linux u windows si to nedokazem predstavit
... a na zaver este jeden postreh pozor neze dostanes BSE
... blue screeen error ... u win je to bezne
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj tak si myslim, ze vecsina z vas tu len tliacha o tom ako pouzivaju linux a unix a ako ho mate vsetci nainstalovany...
mate ho nainstalovany len preto aby ste mohli vsade vyhlasovat ze ste "linuxaci"... pritom si tam spustite daku sprostost aby ste videli ze to funguje a sup spat do win...
ja len tolko....
Odpovedať Hodnotiť:
 

yxus:

:-) takychto ludi by som strielal. Namiesto normalneho prispevku napisu debilinu prvej triedy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemam z linuxom na PC skusenosti poradte z akou distribuciou začač .
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ubuntu Linux alebo Suse. Dve velmi privetive distribucie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ubuntu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja pouzivam mandriva 2006 a som spokojny ide vsetok hadware na notebooku Acer Aspire 3003wlmi, ale je to vec uzivatela. Inak na zaciatok je asi jedno ci suse, mandrivu ci kubudu, ale podla mna by si mal volit KDE prostredie viac pripomina win aspom mne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja pouzivam mandriva 2006 a som spokojny ide vsetok hadware na notebooku Acer Aspire 3003wlmi, ale je to vec uzivatela. Inak na zaciatok je asi jedno ci suse, mandrivu ci kubudu, ale podla mna by si mal volit KDE prostredie viac pripomina win aspom mne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja pouzivam mandriva 2006 a som spokojny ide vsetok hadware na notebooku Acer Aspire 3003wlmi, ale je to vec uzivatela. Inak na zaciatok je asi jedno ci suse, mandrivu ci kubudu, ale podla mna by si mal volit KDE prostredie viac pripomina win aspom mne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sorry ale len som si dal obnovu stranky a je to tu 3krad prepacte
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odporucam kubuntu (ubuntu s KDE). Pokial si bol zvyknuty na win tak sa ti bude lahsie migrovat.
ubuntu ma aj celkom slusnu podporu HW + je dost rozsireny, takze nebude problem najst forum (aj SK), kde ti useri radi poradia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ubuntu, dokonca si mozes zadarmo poslat CDcka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ach jaj
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mandrivu som neskusal, len som to videl a podla mna je to shit, take nieco ako Xandros Desktop. Skusal som niekolko linuxovych distribucii a to napr. Xandros, Mandrake, Suse, , Archlinux, Gentoo, Ubuntu... Mandrake bol celkom dobry, Suse sa mi velmi nepacilo, Archlinux sa mi velmi zapacil za 14 minut som mal rozbehany komp aj s wifinou a netom, aj ked je pravda ze som si mohol akurat tak "ping"-ovat stranky cez konzolu (ale to az na treti krat pred tym som este cital dokumentaciu :-)). Gentoo - krasa, skompilujete si!!! :-), nainstalujete si tam co chcete mate tam co chcete, nie ako v Suse sa na mna vyvalilo menu s milion programami a ani sam som nevedel co si mam zaklikat, dal som aj to co som nechcel (pre istotu). Neviem preco tu nik nespomina XGL - NADHERNY, PREHLADNY 3D desktop. Ked som pred 4 mesiacmi videl Kororaa XGL live CD, myslel som si ze vyteciem... to Vista moze ist do ..., a z malej casti aj Mac OS X, (novy Mac OS vyjde o rok v marci a co sa tyka jednej veci Spaces celu vec prebral z XGL. Takze vsetkym lamam a sekretarkam, chodte na video.google.com a dajte si vyhladat XGL a pozerajte. Nainstalujete si Ubuntu na forach zistite ako sa nainstaluje XGL na Ubuntu, mozno vam to bude trvat 2 tyzdne, ale garantujem vam ze budete so sebou a stym co budete pred sebou vidiet nad mieru spokojny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam rad takych mudrlantov-chrchlakov, co napisu:
--------
Mandrivu som neskusal, len som to videl a podla mna je to shit,
--------
a vzapati ze "Mandrake bol celkom dobry, ... "
Jednoducho k...t na entu.
Pre neznalych,Mandriva je premenovany povodny Mandrake. Avsak
novsia verzia.


Odpovedať Hodnotiť:
 

jj :D lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

navstivte stranky http://debiansk.org/
Odpovedať Hodnotiť:
 

ach jaj
Odpovedať Hodnotiť:
 

Yo Yo Yo
mne ako uplnemu zaciatocnikovi na ubuntu rozbehat Xgl + Compiz trvalo pol dna :D,ale dalo mi to "troska" zabrat ale nie len sa musi clovek zorientovat:)
Na kubuntu som XGL a Compiz nerozbehal :C ja amater
No neva viac sa naucim precitam a hadam to pojde aj tam :)

!!!Linux RULEZ!!!

a zahodte uz tie widle:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez by som chcel prist Linuxu na chut, ale nejako sa mi to nedari. Mam nainstalovany doma Red Hat 9 a Win XP. Mam ho aj v praci, ale par veci ma na linuxe fakt sere: ked chcem do neho nieco doinstalovat, tak mi vypise error, ze mu chybaju nejake "zavislosti". Ked si ich zozeniem a chcem nainstalovat, tak opat aj im chybaju dalsie "zavislosti" a tak dalej. Stracam trpezlivost. A este k tomu, aby sa clovek ucil k tisicke rôznych prikazov stovky rôznych kombinacii prepinacov. To je fakt o drzku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

johny: RH 9 je uz starsi. Nainstaluj si jeho "nastupcu" Fedora Linux (myslim, ze posledna verzia je 4) alebo ubuntu a tam nebudes mat ziadny problem ... (hmm, mozno)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo si sprav urpmi na mandrive :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj ja mam kubuntu Dapper Drake (6.06.1) a som spokojny! za vacsinu programov, na ktore som bol zvyknuty vo Win je nahrada takze spokojnost. ale najviac ma tesi to ze nemusim defragmentovat..... ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vďaka skusim Ubuntu ,, tak som zvedav..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked us je rec o ubuntu 6.06 tak jeden dotaz .. mozno i budete vediet pomoct. Mam notebook ASUS A6R a nijak ras nemozem nabootovat ubuntu ani kubuntu. Nacita kernel a dost dalejsa nepohne. Takze si to ubuntu nemozem nijak rasnainstalovat a som s toho strasne smutny lebo sa mi todistro paci a nechcem mat na notebooku nasilu debilny windows... gentoo tam vraj ide v pohode ale nesom zatial taky zdatny aby som si ho vedel sam nainstalovat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

gentoo.org a handbook pozri, je aj v cestine a viac nez dost zrozumitelny a prehladny, len budes mat mozno mensie problemy s grafikou... no len sa tomu treba venovat, lebo nic nie je zadarmo, len linux a preto si ho musime zasluzit!
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak bootuj bez podpory acpi. Blizsie info v doc (noacpi).
Odpovedať Hodnotiť:
 

na linuxos.sk mas navod ako nahodit gentoo..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jaj lamy, no strasne nieco, ten retard, co napisal, ze na linux nie je dostatok softu musel padnut asi z marsu. Linux na desktopoch je a vzdy bude, ale este mu to bude trvat kym predbehne mrkvacov a jablka. Celkom narocne graficke aplikacie sa robia tiez cez linux, afaik dost kvalitne filmy sa cez linuxove kompy robia a strihaju, hry si mozte pustat z emulatorov a dokonca si mozete instalovat windows na linuxe, ked vam tak strasne chyba. A nech mi niekto nepovie, ze on ma vsetko na svojom windoze kupene a legalne. A teraz povedzte, preco pouzivat linux? Krajsia predstava o softe snad ani nemoze bytm vsetko zadarmo, plne funkcne a niekedy, mozno viac ako menej su aj aplikacie ako prehravace, browsre, firewally a vsetko ine je lepsie na linuxe ako na windoze.... Tak si hrajte tie prijebane hry na widlach. Vsak hej, nemusis tma nic robit, mne je osobne jedno, ci niekto pouziva win alebo linux, ale picovat na linux, ze nieco nema atd. je trosku od veci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna sa dostal ;) kazdeho koho poznam z IT ma LINUX ale aj windows ;)

Podla mna windows SUCK

;P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux is like Wigwam - No Windows, No Gates, Apache inside
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Zvyčajné Deja Vu alebo Bitstream Vera fonty kvalitou nie sú porovnateľné so štandardnými fontami Microsoftu."

Problem vobec nie je v kvalite fontov. Problem je v patente Apple na vyhladzovanie Truetype fontov, vdaka ktoremu vyzeraju fonty v Linuxe horsie (kod pre podporu je naprogramovany, ale ziaden distributor to nezapne kvoli hrozbe zaloby od Apple) :

http://www.freetype.org/patents.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

... slusny flame :) pouzivam Ubuntu, je skvele.
Preco Bill nesponzoruje aj vyvoj linuxu ked je taki ludomil? Alebo tie peniaze z nadacie vytvaraju iba nove trhy? ;)
Nie je to ciste.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ku mne sa doslal pred troma tyzdnami... :-) ubuntu s fluxboxom... http://brechie.php5.cz/screenshot1.jpg
Odpovedať Hodnotiť:
 

k windowsu spät nejdem..
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je tu iba jeden clovek, co pouziva slackware ?? múj milášek slackware ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme, pouzival jsem ho 2 roky , dokud jsem neobjevil arch linux, ale slackware zustava stale u me na disku a je porad mou srdecni zalezitosti :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux sa tazko presadi na desktopoch, do buducnosti by som mu dal tak 0.01% sancu ze by mal niekedy co len 20% trhu...

Jeden z hlavnych dovodov su distribucie - bezny clovek nechce pocut ze ma moznost vybrat si z 10 distribucii...
tiez nechce rozmyslat o tom ci mu program pojde alebo nie..

a microsoft nie je debil aby si nechal vyklznut 97% pomedzi prsti

Mal som par distribucii bolo to ok, ale linux budem mat ako main system az vtedy ked budem musiet platit za softy ktore pouzivam...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár